Сьогодні, 30 червня, у Брюсселі (Бельгія) завершився дводенний саміт лідерів країн Європейського Союзу. Європейські лідери підтверджують, що вони будуть з Україною стільки, скільки буде потрібно, — підтримка не припиниться і тільки посилюватиметься. Також вони підтримують формулу миру президента України Володимира Зеленського, і готові допомагати в організації саміту миру. Про це з полів саміту повідомив спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ в Європі Віталій Сизов.
Основні обговорення на тему України на саміті були вчора і тривали дуже довго, що навіть не було підсумкової пресконференції. Вночі було опубліковано підсумковий документ — висновки лідерів європейських країн, у яких ідеться, що вони підтверджують підтримку України, формули миру президента Зеленського, ідеї проведення саміту миру і готові допомагати в його організації.
Також лідери ЄС засудили навмисне руйнування дамби Каховської гідроелектростанції, яке призвело до екологічної катастрофи і тепер загрожує безпеці Запорізької атомної електростанції. І стурбовані уповільненням у виконанні зернової угоди.
Україна ще не член ЄС, але практично всі країни на саміті представляли її інтереси. Особливо активною була Естонія. Її прем’єрка Кая Каллас розповіла, що під час цих перемовин вдалося просунутися в питаннях використання заморожених активів Росії для відновлення України та створення міжнародного трибуналу для суду над керівництвом Росії.
“Є чіткий крок уперед, щоб мати міжрегіональну підтримку для цього. З приводу заморожених активів, у нас була дискусія, і Європейська комісія наближається до подальших кроків, але звісно, ми це побачимо, тільки коли вони закінчать. Вони говорять про використання відсотків”, — сказала прем’єр-міністерка Естонії.
Російські активи — дуже складна тема, адже їх заморозили на величезну суму — понад 200 млрд євро. Більшість цих коштів заморожені на території Бельгії, бо там розташована компанія “Євроклір”, що забезпечує фінансові транзакції. Прем’єр-міністр Бельгії Александр де Кроо пояснив, у чому головні труднощі процесу використання активів:
“Якщо до них доторкнутися, то це повністю дестабілізує фінансову систему. Для того, щоб підтримати баланс між гарантуванням, що Росія буде змушена платити за шкоду, яку вона завдала, і між тим не наражати на небезпеку фінансову стабільність — це баланс, який ми можемо знайти. Є ідеї, на якій правовій основі це могло б бути здійснено”.
Є два підходи до того, як використовувати російські гроші: використовувати відсотки від них, або спробувати зробити це через зміну системи оподаткування. Поки тривають дебати, Єврокомісія рухається в цьому напрямку, але ніхто не сумнівається, що треба починати це робити. Усі хочуть знайти максимально легальний шлях використання цих коштів, щоб не створити паніку на ринках і не відлякати інвесторів, для яких правило приватної власності працює, і вони на це звертають увагу.
Це було останнє засідання Європейської ради під головуванням Швеції і на підсумковій пресконференції її прем’єр-міністр Ульф Крістерссон відзвітував про допомогу Україні:
“Ми домовилися про 10-й і 11-й пакети санкцій проти Росії, і ми домовилися про 1 млн снарядів для України. Ми проявили ініціативу про використання заморожених активів, дуже складну ініціативу, я хотів би підкреслити. Для того, щоб якимось чином зробити внесок у відновлення України. І ми вели перемовини про подовження тимчасової вільної торгівлі. Ми продовжуватимемо підтримувати Україну стільки, скільки знадобиться, як ми завжди й наголошували”.
Читайте також: Про що говорили лідери ЄС і яке послання їм дав президент України за підсумками першого дня саміту — подробиці з Брюсселя (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, Україна декларує свій курс на вступ до Європейського Союзу і влада робить кроки в цьому напрямку. Країна вже успішно виконала 2 критерії на шляху до членства і демонструє прогрес у виконанні решти.