Підтримка чинного режиму в Росії існує через різні чинники, — Юрконіс

Вітіс Юрконіс. Скриншот: uatv.ua

За даними соціологічних опитувань, 69% росіян підтримують війну РФ проти України. Але цій інформації довіряти повністю не варто — у такій авторитарній державі, як Росія, громадяни бояться відповідати на запитання чесно. Реальна підтримка Путіна будується на грошах, які Кремль передає невеликому колу росіян. Про це сьогодні, 12 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог, керівник литовського офісу Freedom House, викладач Інституту міжнародних відносин і політичних наук Вільнюського університету Вітіс Юрконіс.

“Я намагаюся порівнювати різні дані, також перевіряти ще раз це і порівнювати з тим, що відбувається в суспільстві і дивитися, скільки протестних дій і скільки затриманих на антивоєнних мітингах. І на це є правозахисні організації ОВД-Інфо, які показують, що там 20 тисяч десь було затримань, що практично не було практично, було дуже мало днів у Росії, коли не було антивоєнного якогось протесту. Але це, звісно, нас не зовсім втішає, тому що ми говоримо про відсутність масового протесту. Хтось може говорити і тикати пальцем на такий інший протест цікавий за тими, хто виїхав із Росії за минулий рік. І цей процес триває. Тож я обережно ставлюся до цифр соціологічних, із розумінням, що це може маніпулюватися. З розумінням того, що, відповідаючи на соціологічні опитування, у людей присутній страх, і вони не знають, куди ці дані можуть піти”, — сказав він.

Але, за словами політолога, є багато чинників, що стримують росіян від антивоєнних протестів.

“Безумовно, зрозуміло, що підтримка правлячого режиму, вона існує через різні чинники. Для декого це гроші, для декого це страх, для декого це просто якась інерція, для декого це через те, що промивання мізків і контроль медіа. Так що є дуже багато чинників. Я думаю, що, звичайно, без того, щоб змінилося суспільство, буде складно жити в безпеці сусіднім країнам, Україні, країнам Балтії. І тому ті, хто працює у сфері незалежних ЗМІ, у правозахисній сфері, сфері громадянської освіти, освіти, це дуже важлива тема. Це не дає результату за один день, але все ж таки це треба робити, якщо ми мріємо, що за пару десятиліть у нас був би хоча б шанс на те, що Росія була іншою. І в цьому плані, важливо теж підкреслити, що це в нас є намір працювати більше з опозицією і з політиками. Це важлива, але не єдина робота, яка має бути, тому що впровадження серед політиків демократичних теж є. Там є і спроба розділяй і володарюй, поляризація. Те, що робить авторитарні країни. Ми бачимо це і по Білорусі, і по Росії. Тож насамперед фундамент змін і суспільства — це робота громадянського суспільства. Вибори, звісно, теж важливі, але в Росії до вільних виборів ще далеко-далеко”, — каже Юрконіс.

На його думку, можливо, за кілька десятиліть Росія стане демократичною державою, головне — це робота громадянського суспільства РФ. Російське суспільство саме по собі не зміниться. Щоб Росія стала іншою, потрібно працювати з опозицією. Важливо доносити до росіян правдиву інформацію.

Читайте також: Від газового шантажу до війни — як Росія намагалася утримати Україну у сфері свого впливу і чому не вийшло (ВІДЕО)

Прямий ефір