Швеція, Норвегія, Ісландія — Україна підписала ще три безпекові угоди. Це сталося на саміті Україна — Північна Європа у Стокгольмі. Також країни оголосили нові пакети допомоги, повідомляє FREEДОМ.
Україна та Швеція уклали Угоду з безпеки. Її підписали під час візиту президента Володимира Зеленського до Стокгольма. Швеція до 2026 року виділить Україні 6,5 млрд євро. До пакета увійдуть літаки-розвідники ASC 890 — “літаючі радари”. У перспективі Київ може отримати також винищувачі Gripen. Крім того, Україні поставлять бронетехніку, боєприпаси, артилерію і системи протиповітряної оборони (ППО).
“Договір — свідчення нашої довгострокової відданості вашому захисту від Росії. Угода також є потужним сигналом для Росії, що продовжувати війну, розраховуючи на те, що західні країни втомляться, в принципі безглуздо. Наша підтримка не припиниться”, — заявив прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон.
Ще одну безпекову угоду Зеленський підписав із прем’єр-міністром Ісландії Б’ярні Бенедиктссон. Київ отримає від Рейк’явіка 30 млн євро до 2028 року. Також північна країна зобов’язується продовжувати транспортувати в Україну військову допомогу, виділену союзниками по НАТО, надавати їй економічну та гуманітарну підтримку.
І третьою безпековою угодою стало підписання документа з Норвегією. До 2027 року вона виділить майже 6,5 млрд євро для підтримки України. Осло також готується передати Києву винищувачі F-16, і допомагатиме розвивати повітряні сили України. Також до пакета увійшли системи ППО NASAMS та обладнання до них.
“Норвегія пишається тим, що підтримує і підписує угоду про безпеку, десятирічне зобов’язання. Наші угоди, як ви знаєте, дуже схожі. Отже, за один рік ми досягли цих угод і зробимо все можливе, щоб дотримуватися їх”, — сказав прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере.
І також у межах саміту Україна — Північна Європа Зеленський провів зустріч із президентом Фінляндії Александром Стуббом і прем’єр-міністеркою Данії Метте Фредеріксен. Обговорили посилення української ППО, забезпечення військових необхідною зброєю, а також — підготовку до Глобального саміту миру.
“Угоди визначають спектр військової підтримки. Тільки цього року загальна військова допомога в цих п’яти угодах становитиме 6 млрд євро. Що дуже важливо. Я дуже дякую нашим партнерам. До того ж ми підтвердили наше оборонне співробітництво, включно зі спільним виробництвом зброї та обладнання. Ми також формалізували наші політичні зусилля, щоб посилити ЄС і НАТО”, — сказав Зеленський.
“Ми повинні прискоритися і розширити нашу підтримку України. Тепер у нас є зобов’язання щодо забезпечення безпеки від усіх країн Північної Європи. Ми віддали дуже багато, але готові віддати ще більше”, — додала Фредеріксен.
Україна підписала вже 15 безпекових угод. Лише з початку цього тижня Зеленський відвідав Іспанію, Бельгію та Португалію. Угода з кожною з країн діятиме 10 років.
Читайте також: Посилення ППО, оборонна підтримка, Глобальний саміт миру: головні теми саміту Україна — Північна Європа озвучив Зеленський