Підтримка Аргентини — які можливості відкриває для України, пояснив експерт

Володимир Зеленський і Хав'єр Мілей. Фото: president.gov.ua

Президент Аргентини Хав’єр Мілей заявив, що планує провести “саміт підтримки Латинської Америки” для України наприкінці цього року. Латинська Америка — дуже важливий для України регіон у контексті взаємин із глобальним Півднем. Про необхідність проведення такого саміту йшлося ще торік, оскільки більшість країн регіону протягом усіх 10 років російсько-української війни займають щодо неї нейтральну позицію, тоді як один із пріоритетів української дипломатії — переконати їх підтримувати Україну. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт Програми Латинської Америки та Карибського басейну Ради зовнішньої політики “Українська призма” Іван Фечко.

Він вважає, що проведення саміту “Україна — Латинська Америка” — можливість переконати ці країни відмовитися від нейтралітету.

“Наші дипломати постійно кажуть, що країни Латинської Америки — це країни контактної дипломатії, щоби з ними вести діалог, потрібно спілкуватися та прямо пояснювати ситуацію. У цьому є й ідея, й потенціал цього саміту: що президент та інші українські дипломати матимуть можливість прямо поговорити та залучити до ініціатив лідерів Латинської Америки. Тим більше, що на початку цього року МЗС України вперше в історії ухвалило дуже важливу стратегію відносин з Латинською Америкою. І ця дипломатична робота зараз дуже інтенсифікувалася: проведено вже низку зустрічей, низку телефонних розмов. І, звичайно, план цього саміту, про який говорить аргентинський президент, дуже важливий”, — пояснив Фечко.

Гість ефіру зазначив, що до обрання Хав’єра Мілея президентом Аргентини Київ розглядав інші країни як майданчик для саміту, оскільки попередній глава держави був “максимально нейтральним, і водночас не соромився контактів із Путіним”.

“Водночас із вибором нового президента лібертаріанця Хав’єра Мелія ситуація, звичайно, змінилася для нас максимально на краще. Він чітко підтримував Україну ще з початку повномасштабного вторгнення, коли він був депутатом Конгресу. Потім під час своєї кампанії постійно критикував Росію, чітко називав, що Росія — це агресор, що Путін — це автократ, і що він збирається підтримувати саме Україну як представницю вільного демократичного світу”, — нагадав експерт.

На його думку, Аргентина може сприяти зміцненню позицій України в Латинській Америці насамперед тому, що є серйозним геополітичним гравцем у регіоні. Крім того, гість ефіру звертає увагу на теплі взаємини Мілея з Дональдом Трампом, що також може використати Київ.

Він додав, що саміт “Україна — Латинська Америка” стане для Києва можливістю для просування формули миру, а також низки інших ініціатив.

“Наприклад, Аргентина дуже зацікавлена в участі у Bring Kids Back UA — ініціативі щодо повернення депортованих Росією українських дітей. Аргентина розуміє цю проблему. Це дуже близька їм проблема, і вони готові брати участь у тому, щоб продовжувати тиснути на агресора, щоб повернути депортованих дітей. Також Україна запрошує країни Латинської Америки брати участь в інших ініціативах, наприклад у Кримській платформі, а також у створенні спеціального трибуналу щодо злочинів російської агресії в Україні. І, звісно, зараз, за умов війни, одне з головних питань — це питання зброї. Хав’єр Мілей також має досить добрі моменти для того, щоб прорубати цей бар’єр, щоб з Латинської Америки зброю можна було отримати для України”, — сказав Іван Фечко.

Читайте також: Аргентина може стати надійним другом України в Латинській Америці, — Осипенко

Нагадаємо, під час робочого візиту до Аргентини наприкінці 2023 року президент України Володимир Зеленський узяв участь у церемонії передачі президентських повноважень та вступу на посаду новообраного президента Аргентинської Республіки Хав’єра Мілея.

Прямий ефір