З 13 вересня лідер Північної Кореї Кім Чен Ин перебуває з багатоденним візитом у Росії. Він приїхав туди своїм фірмовим бронепоїздом. Президент РФ Володимир Путін зустрів північнокорейського президента на космодромі “Восточний” в Амурській області. В якості подарунків лідери обмінялися карабінами.
Експерти сходяться на думці, що результатом зустрічі Володимира Путіна та Кім Чен Ина може бути рішення про постачання боєприпасів із Північної Кореї до РФ для війни проти України.
Що показала зустріч
Час та місце зустрічі Путіна з Кім Чен Ином до останнього тримали в таємниці. Відомо було лише те, що вони зустрінуться на Далекому Сході.
На місце зустрічі — монтажно-випробувальний корпус космодрому “Восточний” російський президент прилетів із Владивостока, де 12 вересня брав участь у Східному економічному форумі (СЕФ).
Вибір місця для переговорів російська сторона пояснила інтересом Кім Чен Ина до ракетних програм.
Після двогодинних переговорів делегацій та офіційного обіду диктатори усамітнилися для розмови тет-а-тет. Аналітики припускають, що Путін і Кім Чен Ин обговорили передачу Москві північнокорейської зброї в обмін на військові технології для Пхеньяну.
Факт того, що Росія змушена просити снаряди у КНДР, де регулярно буває масовий голод через неврожай, остаточно зробила з кремлівського режиму посміховисько. Світові ЗМІ та чиновники розвинених демократій говорять про різке ослаблення позицій Москви. Хотів відродити Російську імперію, а тепер просить допомоги у Кім Чен Ина — так на зустріч Путіна з північнокорейським диктатором відреагували у Держдепі США.
За словами експертів, режим династії Кімов зараз виглядає стабільнішим від кремлівського.
“Росія — держава, яка ще 10 років тому входила до групи країн G8. Її лідер Володимир Путін був рукостислим у різних державах, у тому числі і в країнах Західного світу. Нині він фактично опустився на рівень північнокорейського режиму”, — констатував кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желиховський.
Чи дійшли Путін і Кім Чен Ин до реальної угоди в результаті переговорів, не відомо.
У Держдепартаменті США заявили, що стежитимуть за результатами зустрічі лідерів РФ та КНДР і готові запровадити нові санкції у разі, якщо обидві країни підуть на чергове порушення обмежень щодо передачі зброї.
На загрозу зближення двох диктатур із ядерним озброєнням уже відреагували сусіди КНДР. Топ-представники Японії та Південної Кореї заявили, що Москва порушує резолюції Радбезу ООН, коли веде справи з Пхеньяном. І погрозили КНДР серйозними наслідками.
“Я не можу не бути глибоко стурбованим військовим співробітництвом та угодою про зброю… Я ще раз закликаю Росію та Північну Корею припинити незаконну діяльність, яка призведе до їхньої ізоляції та регресу, та дотримуватись міжнародних норм, таких як резолюції Ради безпеки ООН”, — заявив міністр об’єднання Південної Кореї Кім Ен Хо.
Дії Росії порушують санкції, які сама Москва ввела щодо КНДР. Про наслідки для Росії та Північної Кореї нагадали й у США.
“Я нагадаю обом країнам, що будь-яка передача зброї з Північної Кореї до Росії була б порушенням численних резолюцій Ради безпеки ООН. І ми, звичайно, агресивно застосовували наші санкції щодо суб’єктів, які фінансують військові дії Росії, і ми продовжуватимемо забезпечувати дотримання цих санкцій і без вагань введемо нові, якщо це буде необхідно”, — заявив речник Державного департаменту США Метью Міллер.
За словами керівника української розвідки Кирила Буданова, КНДР вже півтора місяці постачає Росії боєприпаси для ствольної та реактивної артилерії в обмін на нафту та технології. До того ж, Північна Корея має достатньо запасів і виробничих потужностей, щоб допомогти Росії виграти час на полі бою.
Читайте також: Путін зустрівся з Кім Чен Ином — підсумки переговорів (ВІДЕО)
Аналіз експертів
Детально про те, що зможуть витягнути із двосторонньої зустрічі Путін і Кім Чен Ин, і чи несе вона реальні загрози для України — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:
- Наталія Плаксієнко-Бутирська, експертка із питань Східної Азії, магістерка зовнішньої політики;
- Михайло Шейтельман, політтехнолог;
- Борис Пінкус, керівник Республіканської партії з 45-го округу Асамблеї Штату Нью-Йорк;
- Віталій Кулик, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства;
- Дмитро Васильєв, політолог;
- Ольга Курносова, політична аналіткиня, головна редакторка порталу After Empire.
НАТАЛІЯ ПЛАКСІЄНКО-БУТИРСЬКА: Задешево Кім Чен Ин продаватися не буде
— Північна Корея завдяки співпраці з РФ отримає гроші, але навряд чи може розраховувати на передачу якихось сучасних технологій. Росія завжди дуже обережно ставилася до того, щоб надавати свої технології і Північній Кореї, і Китаю.
Тільки в окремих випадках, наприклад, з 2014 року Росія пішла на тіснішу кооперацію з Китаєм, і Пекін отримав багато зразків зброї, які раніше не міг отримати від Росії. Нині ж благополучно їх копіює і навіть становить Росії конкуренцію на військових ринках.
Певною мірою неконтрольована Північна Корея з ядерною програмою допомагає Росії, яка є постійним членом Ради Безпеки ООН, збільшувати хаос і поширювати його світом.
Сама зустріч президентів представлена як гучна вистава. Росія всіляко показувала, що вона відкрита для співпраці, демонструючи свої космічні можливості тощо. За даними російських ЗМІ, Кім Чен Ин відвідуватиме і різні інноваційні центри.
Але чим насправді поділиться, як відбуватиметься цей трансферт, і загалом, чи отримає Кім Чен Ин те, що хоче? З одного боку, якісь дешеві ресурси, якісь можливості він зможе отримати. Але, по-перше, країна настільки звикла жити у закритому стані. По-друге, з погляду економіки, Північна Корея останні роки на 90% і більше залежала від Китаю.
Задешево Кім Чен Ин продаватися не буде. Чи готова Росія поділитися тим, що потрібне Північній Кореї? Це ми побачимо у процесі.
Двом країнам важливо продемонструвати військовому союзу між США, Японією та Південною Кореєю, що створюється, що вони теж кооперуються і можуть створити для них проблеми. Таким чином, Росія намагається утримати союзників України від надання ще більшої допомоги.
МИХАЙЛО ШЕЙТЕЛЬМАН: За рахунок Північної Кореї РФ може вирішити нестачу снарядів
— Єдине питання, яке викликають усі ці зустрічі, — продасть Північна Корея зброю РФ чи ні.
Для нас це буде величезна проблема, судячи з кількості зброї, накопиченої в Північній Кореї і, на жаль, сумісної з російською зброєю. Тобто головне лихо, що все це снаряди калібрів 152 та 122 міліметри, тобто російських калібрів.
Відповідно, якщо їх вдасться закупити росіянам у достатній кількості, то це на рік може вирішити російську проблему нестачі снарядів та артилерії на фронті.
Ми знищуємо артилерію, а вони поповнять її із північнокорейських запасів. Це проблема для нас.
Справжній ризик цієї зустрічі — це не “союз ядерних держав”. Добре, у них є дві ядерні боєголовки, а Росія має 5 тисяч. І що? Як би від цих двох нічого не зміниться. Вони мають погані міжконтинентальні балістичні ракети, а Росія має багато більш-менш робочих.
Північна Корея у сенсі — сателіт Китаю, а чи не Росії. І тут теж нікуди не подітися. Бо китайці для них соціально близькі, а росіяни — ні. Росіяни для них — це інший етнос.
БОРИС ПІНКУС: Відповіддю Заходу має бути передача необхідного озброєння для перемоги України
— Нині російська армія виснажує ресурси, і звернення Путіна до “третіх країн” з приводу поставок амуніції та зброї своїм військам в Україні продовжуватимуться.
Те, що Путін вже звертається не до когось, а саме до Північної Кореї за її снарядами, ракетами — це ганьба для “другої армії світу”.
Для того, щоб нам це все припинити, треба дати Україні ATACMS, літаки F-16… Є добрі новини. CNN повідомив, що у Байдена на столі вже є категоричне рішення Конгресу про те, щоб він скоріше забезпечив Україну ATACMS до 300-500 км, і з іншого боку GMLRS — так звані розумні ракети радіусом 72 км. Вони дуже потрібні сьогодні Україні також. Вони раніше ніколи не постачалися.
У Сенаті відбудуться дебати між парламентаріями та представниками Пентагону та Держдепу за допомогою України. Тому що величезний дисбаланс: гроші виписані, а потрібне обладнання не лише у кількісному, а й у якісному співвідношенні не постачається. Йде потужна боротьба у нас усередині в Сенаті з Байденом, бо він затримує те, що потрібне Україні сьогодні.
Звісно, є дедлайн. Перше — виснаження запасів України. Друге — два місяці тому, за даними британської розвідки, ракет в України залишилося лише на 3 місяці. Плюс – погода. Тож сьогодні на Заході заворушились, поспішають.
ВІТАЛІЙ КУЛИК: Це стимулятор для того, щоб Південна Корея та Японія підтримували Україну
— Росія зазнає снарядного голоду. Перші ознаки цього були помітні наприкінці минулого року.
Росія намагається наростити власне виробництво, але цього замало, щоб покрити весь дефіцит. На 3-5% збільшено виробництво. Тому йде пошук артилерійських снарядів, снарядів для ракетних систем залпового вогню у різних країнах, на “сірому” ринку, контрабанда. І Корея є саме таким джерелом поставок”.
До Північної Кореї Росія зверталася неодноразово, але для того, щоб здійснився перехід із площини політичних торгів до реальних проектів, необхідне схвалення Китаю. Видно, зараз таке санкціонування чи відбулося, чи станеться.
Слід зазначити, що північнокорейські снаряди вже присутні на війні в Україні, тому що були їхні постачання до третіх країн, починаючи з 90-х і в нульові роки. Тобто ці снаряди чи радянського виробництва 80-х років, які були поставлені до Північної Кореї свого часу, чи це було виробництво самої Північної Кореї. І іноді вони з’являються на ринку в Африці, в “сірих” корпораціях, які ними торгують.
Головне, що хоче Кім Чен Ин, — це ракетні технології та власне сімейство супутників Північної Кореї, які можна вивести за допомогою російських ракетоносіїв із російських космодромів.
Кім Чен Ин виявляв до цього інтерес останні 15 років. Він ініціював космічну програму, яка не мала успіху. Це є “предметом болю”, як пишуть північнокорейські ЗМІ, для Кім Чен Ина, тому що ракети постійно падають у Тихий океан. Але Кім Чен Ин постійно повертається до цього.
Тому символічною була зустріч самого Путіна та Кім Чен Ина на космодромі. Зацікавленість Кім Чен Ина в ракетних технологіях і, швидше за все, обсяг поставок і самі поставки зациклені на космічну ракетну програму.
Окрім того, росіяни відіграли певну роль в інтенсифікації ядерної програми КНДР. І зараз йдеться про створення гіперзвукової зброї, де також є російські технології.
Японія бачить собі ключову загрозу в тому, що КНДР починає виходити з міжнародної ізоляції і вступати до деяких альянсів з такими країнами, як Росія.
Японія досить гостро стежить за тим, що відбувається навколо військово-технічного, військового співробітництва Росії та Китаю та КНДР. Тому що тут, можливо, проблема не з агресією з боку Росії щодо Японії, а щодо того, що КНДР може бути інструментом цієї агресії, так званих гібридних воєн.
Думаю, що це має підштовхнути Японію та Південну Корею до більш тісної співпраці між собою та зі США. Це має зняти питання пацифізму та вимоги прибрати військові бази з Окінави.
З іншого боку, це стимулятор для того, щоб Південна Корея та Японія підтримували Україну.
У Південній Кореї є бронемашини і танки, які нас цікавлять, які ми б із задоволенням могли б отримати в дар або придбати. І про це тривають переговори.
ДМИТРО ВАСИЛЬЄВ: Потрібно посилювати санкції
— Якщо озброєння постачатиметься до Росії, це справді буде погано. Бо чим більше зброї, тим гірше для війни, гірше для українського опору, гірше для оборони та гірше для наступальних дій. Тому це, звичайно, ризик.
Сполучені Штати заявили про посилення санкцій. Потрібно посилювати санкції і проти КНДР, і проти Росії.
Так, 10 пакетів санкцій проти Росії працюють. Але всі ми бачимо, що вони не завжди працюють, бо й складові із західних країн знаходять у ракетах, що впали на українській території, і китайські складові також там.
Треба зробити все можливе, щоб до Росії не надходили жодні високотехнологічні чіпи та інші види деталей, які можуть використовуватись у ракетному та безпілотному озброєнні РФ.
ОЛЬГА КУРНОСОВА: Це переговори про зброю
— Це передусім переговори про зброю. Росія хоче від Північної Кореї зброї. Все, що вони могли б поставити, — старе радянське, яке раніше Радянський Союз постачав до Північної Кореї. Кім від Путіна хоче ядерні технології.
Знаючи підлість і мстивість Путіна, як на мене, щось Кім може й отримати. Принаймні якихось російських учених, які допоможуть Кореї просунутися у цьому питанні.
Ми всі бачимо, як багато старої зброї Росія використовує. Так, звичайно, вона набагато гірша, ніж сучасні зразки, але її багато. Це все відіграє значення, навіть старьйо.
Не думаю, що може йтися про живу силу. Корейські солдати можуть відразу розбігтися і не піти. Їм ще їхати треба через всю країну, їх скільки доїде, скільки розчиниться на просторах Росії. Не так просто їх утримати.
Сполучені Штати для Кіма ролі не відіграють. А ось для Китаю ці переговори — також певна переговорна позиція, насамперед у переговорах зі Сполученими Штатами. Вони готові обміняти цих двох злих клоунів на якісь економічні послаблення для своїх китайських товарів.
Ми ж розуміємо, що насправді саме Китай є другою економікою світу сьогодні, і економічні інтереси у голови Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпіна досить серйозні, та й політичні інтереси. Китай думає, що може їх стримати.
Читайте також: Зустріч із Кімом як репутаційний удар по Путіну — наслідки (ВІДЕО)