Підсумки другого дня Глобального саміту миру — включення з Бюргенштока (ВІДЕО)

Підсумки Глобального саміту миру. Комюніке лідерів. Фото: uatv.ua

Глобальний саміт миру: 80 країн і чотири організації підтримали підсумкове комюніке. У повному тексті йдеться про ядерну безпеку, включно з поверненням Україні контролю над Запорізькою атомною електростанцією, про шляхи досягнення глобальної продовольчої безпеки, а також про повний обмін військовополоненими і повернення всіх депортованих дітей і цивільних осіб в Україну. Про це сьогодні, 16 червня, повідомив кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі Віталій Сизов зі швейцарського Бюргенштока.

Домовитися на першому Саміті миру в Швейцарії вдалося навіть без участі Москви. Було ухвалено підсумкову декларацію, підтриману абсолютною більшістю учасників заходу. Україні вдалося досягти всіх поставлених цілей.

“Я сподіваюся, що тепер ми зможемо домогтися результатів так швидко, як тільки можливо. Саме такі практичні кроки з відновлення безпеки та миру доведуть усьому світові, що Статут ООН може бути повністю відновлений з усіма його цілями та принципами. Усім дуже дякую за участь!” — заявив президент України Володимир Зеленський.

Зокрема, у розділі про безпеку ядерної енергетики йдеться про те, що Запорізька АЕС має працювати під контролем України.

Щодо пункту продовольчої безпеки та свободи судноплавства, закликається забезпечити доступ до Чорного та Азовського морів і гарантувати безпеку навігації, що є винятково важливим в умовах безперервних російських атак.

У гуманітарному блоці є заклик до обміну “всіх на всіх” для військовополонених і повернення незаконно утримуваних цивільних і викрадених Росією дітей.

Президент України схвалив підсумкове комюніке, а українська делегація зранку була в гарному настрої. Так, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба ще вранці прогнозував позитивне рішення.

“Робота над текстом [комюніке] завершена. Наприкінці саміту президенти [Швейцарії та України] оголосять про схвалення резолюції. Вона буде відкрита для приєднання інших держав і після завершення саміту. Ми вже знаємо, що кілька країн проводять внутрішній аналіз спільного комюніке і планують приєднатися до нього, хоча вони не присутні на саміті. Текст документа збалансований, усі принципові позиції, на яких наполягала Україна, враховані”, — запевнив Дмитро Кулеба.

Справді, текст комюніке після завершення Саміту миру доступний для приєднання.

Від самого початку мета полягала в тому, щоб 141 країна підписала текст, який засуджує російську агресію під час голосування в ООН у річницю повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Однак зібрати таку кількість країн навіть фізично важко, і для підписання декларації необов’язково безпосередньо брати участь у Саміті миру.

При цьому навіть Угорщина, з її особливим поглядом на Україну та українську політику, несподівано підтримала комюніке, як і Туреччина, з її особливими торговельними зв’язками з Росією.

Глобальний саміт миру показав, що навіть країни з важкими для переговорів позиціями можуть підтримати спільну платформу на користь миру.

На другій відкритій сесії глобального обговорення за участю лідерів країн було висловлено оцінку “мирному плану” Володимира Путіна. Учасники чітко наголосили, що це не призведе до миру.

“Захищати Україну — означає захищати систему правил у світі. Важливо об’єднати всі зусилля для захисту України. Якщо Росія не погоджується з умовами, ми змусимо їх здатися. Нам потрібно встановити умови для цієї дискусії. Мир в Україні не означає, що Україна має здатися, як вважає Путін. Так не буде”, — заявила прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні.

Відбувся брифінг і за підсумками Глобального саміту миру, де брали участь президент України Володимир Зеленський, президентка Швейцарії Віола Амхерд, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, президентка Чилі Габріель Борн, президент Гани Нана Акуфо-Аддо і прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

Лідери домовилися продовжувати співпрацю. Джастін Трюдо оголосив, що Канада візьме на себе гуманітарний блок і буде обговорювати питання з міністрами і в інших форматах.

Найближчого місяця розроблятимуться документи та технічні рішення для формалізації політичних рішень, ухвалених на першому Саміті миру.

Також завершилася пресконференція Володимира Зеленського.

Нагадаємо, що всі три основні пункти саміту отримали позитивні рішення на користь України, попри значну протидію Росії, включно з поїздками міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова по Африці, а також альтернативні плани Китаю.

Це доводить, що можна досягти значущих результатів і без участі Пекіна та Москви, і запустити платформу, що може змусити світову спільноту поставити умови Росії для участі в мирних переговорах.

Читайте також: Два шляхи тиску на Росію назвав президент Зеленський

Нагадаємо, 15-16 червня у Швейцарії відбувся перший Глобальний саміт миру, у роботі якого взяли участь 101 делегація з різних країн і міжнародних організацій.

Читайте також: Глава Єврокомісії назвала умову, за якої Росія буде залучена до мирних зусиль

Прямий ефір