Влада Казахстану вилучила партію безпілотних літальних апаратів (БПЛА), яку спробували переправити з Киргизстану в Росію. Крім того, що постачання в Російську Федерацію БПЛА і комплектуючих для них підпадають під дію санкцій Євросоюзу, митна служба Казахстану з’ясувала, що у постачальника не було відповідної ліцензії. В управлінні з координації санкцій Держдепартаменту США заявили, що заборонені товари в Росію постачають компанії з Вірменії, Грузії, Туреччини та Об’єднаних Арабських Еміратів, передає FREEДОМ.
Кремль продовжує шукати лазівки обходу санкцій. Один зі способів — експорт через територію Росії підсанкційних товарів у треті країни. Так, чіпи та інші компоненти, для яких Росія мала стати транзитною територією, насправді залишаються на заводах агресора. Реалізовувати подібні схеми Кремлю вдається коштом сусідніх держав. Наприклад, Казахстан і Росія входять до Євразійського економічного союзу, і між ними немає митних кордонів. Тих же безпілотників минулого року Астана ввезла на 5 млн дол. Щоб застерегти владу країни від незаконних оборудок із Москвою, до Казахстану прибула торгова місія США.
“Якщо ми будемо розглядати такий важливий компонент, як мікрочипи, то за мікрочипами збільшення обсягів постачання порівняно з минулим роком збільшилось більше, ніж у 20 разів у Росію. Ці чіпи потім використовують в ракетах, у військовій техніці. Це суттєва допомога Росії у тому, щоб вбивати українців. Тому розмова буде йти про ті обмеження, які можуть запровадити США в разі, якщо Казахстан продовжуватиме допомагати Росії обходити санкції”, — сказав керівник аналітичного напрямку Мережі захисту національних інтересів “ANTS” Ілля Несходовський.
З весни минулого року Кремль використовує і схему паралельного імпорту електроніки. Ритейлери закуповують товар не безпосередньо у виробника, а в інших продавців із самостійним імпортом у Росію. Схема оплати таких постачань також була відпрацьована — гроші проводили через банки зі списку так званих дружніх країн. Зараз процедура обходу санкцій почала давати збій. Банки трьох країн, Вірменії, Казахстану та Гонконгу, блокують російські платежі за електроніку.
“Для російського бізнесу з’явилося кілька можливостей, яким чином це все можна обходити. Складний шлях — це шукати інших постачальників, від Ірану, Туреччини тощо, але це не гарантована історія. Ба більше, у низці випадків банки ухвалюють таке рішення самостійно, не чекаючи жодних натяків і сигналів з боку влади, просто тому, що ті, хто допомагають Росії, займатися паралельним імпортом або обходом міжнародних санкцій, ризикують самі потрапити до санкційних списків”, — сказав економічний оглядач “Радіо Свобода” Максим Блант.
Має сенс скласти список білих компаній, які можуть закуповувати обладнання й товари, впевнені економісти. А ось порушники санкцій із чорного списку мають стати ізгоями й позбутися можливості співпрацювати з країнами ЄС і США.
“11 пакет санкцій Євросоюзу буде спрямований насамперед проти компаній, які допомагають Росії обходити санкції. Насамперед йшлося про такі країни, як Вірменія, Казахстан, середньоазіатські республіки, але потім почала миготіти інформація про 8, а іноді навіть і 10 компаній Китаю”, — зазначив доктор економічних наук Олександр Савченко.
“Наразі жодних обмежень для таких країн немає. Є обмеження і можливість тиску на ті компанії, які працюють або безпосередньо знаходяться в Європі, але немає впливу на ті компанії, які знаходяться в інших країнах. Росія хоч і обходить санкції, але при цьому потік тих товарів, які постачалися в Росію, він істотно зменшився”, — додав Несходовський.
Проблеми у Росії виникли з постачанням не тільки різної мікроелектроніки та відповідних компонентів. У пресі повідомляють, що банки блокують оплату і набагато більш популярних на споживчому ринку пристроїв — серверів. Поки незрозуміло, чи торкнуться нові обмеження користувальницької електроніки — смартфонів, планшетів, ноутбуків та іншого. Це цілком імовірно, впевнені експерти.
Читайте також: Без паралельного імпорту та імпортозаміщення: Росія втрачає союзників в обході санкцій — думка Уса