Росія хоче зірвати перший Глобальний саміт миру, який відбудеться в червні у Швейцарії. Вона намагається залякати країни, які збираються брати в ньому участь, і використовує для цього ядерний шантаж. Про це заявила прем’єр-міністерка Латвії Евіка Сіліня після зустрічі з канцлером Німеччини та главами урядів Естонії та Литви, повідомляє FREEДОМ.
Водночас, за її словами, Росія загрожує всій Європі — так було і в минулому, і зараз нічого особливо не змінилося.
Росія намагається зірвати Глобальний саміт миру в Швейцарії, щоб розколоти вільний світ. Так вважають у Головному управлінні розвідки. У коментарі NV представник відомства Андрій Юсов повідомив, що намагаючись підірвати довіру до української формули миру, Москва прагне применшити значення події, яка матиме глобальний характер. Експерти зазначають, що такими діями Кремль хоче не просто залякати окремі країни, але й посіяти хаос серед партнерів України.
“Це очікуваний сюжет і про це говорив президент Зеленський нещодавно на зустрічі з представниками країн-партнерів. У Росії є план дестабілізувати ситуацію напередодні Саміту миру і спробувати його зірвати. Це відбуватиметься не тільки в Європі, але й в інших регіонах світу. Буде йти боротьба за участь у саміті країн Латинської Америки, Близького Сходу, Азійсько-Тихоокеанського регіону та Африканського континенту”, — сказав співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков.
Але, як зазначають аналітики, Кремль використовує не тільки погрози, але й дипломатичний тиск у країнах глобального Півдня. Кабо-Верде стала першою і поки що єдиною африканською країною, яка заявила про свою готовність взяти участь у саміті. На думку експертів, Москві важливо показати, що існують регіони, які не згодні з позицією Києва.
“Такі держави як Венесуела, Куба мають давні відносини з Росією ще з радянських часів. І чи зможуть представники цих країн відвідати швейцарський саміт миру — велике питання сьогодні. Також Росія має вплив на деякі країни Близькосхідного регіону. Тут теж буде проблематично ті чи інші країни запросити. Тому українська дипломатія, українська політика працюють, щоб залучити країни з Близькосхідного регіону”, — пояснив кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.
Утім, Росія — не єдина сила з достатнім впливом на країни глобального Півдня. Раніше керівник Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що Київ зробить усе можливе для участі в саміті КНР. Експерти зазначають, що Китай міг би не тільки залучити країни третього світу до участі в саміті, але й вплинути на Росію з її ядерними погрозами.
“Китай навпаки ратує за те, щоб ядерна зброя не поширювалася і не використовувалася. Сподіваємося, що це якраз сприятиме тому, що Пекін відправить свою делегацію показати, що Китай зацікавлений у мирному врегулюванні. Я не прогнозую, що це буде найвищий рівень представництва, але як спостерігача все-таки добре було б побачити Китайську Народну Республіку”, — додав Желіховський.
Залучити на саміт країни глобального Півдня закликає і Німеччина. Канцлер ФРН Олаф Шольц заявив, що їхня участь у швейцарському Глобальному саміті миру зможе значно підвищити шанси на досягнення миру в Україні.
Нагадаємо, Глобальний саміт миру відбудеться 15 і 16 червня у швейцарському місті Бюргеншток. У списку запрошених — понад 160 держав з усіх континентів, і Росії серед них немає. Учасники саміту внесуть у формулу миру президента Зеленського уточнення і конкретні формулювання, які мають перетворити її на Глобальну формулу. А Росію поставлять перед фактом, надіславши узгоджений документ до Кремля.
Читайте також: Відсутність Сі Цзіньпіна на Глобальному саміті миру не буде проблемою, якщо Китай відправить представника — думка