Країни Європейського Союзу узгоджено впливають на позицію Угорщини, щоб перешкодити її спробам завадити євроінтеграції України та зупинити допомогу ЄС Києву. Щоб Угорщині та Словаччині не вдалося блокувати або заважати виділенню довгострокової підтримки Україні, Євросоюз на різних рівнях намагається вжити заходів, які зроблять це неможливим. Про це сьогодні, 1 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Максим Джигун.
І в цьому контексті, за його словами, дуже був демонстративним останній візит міністра закордонних справ і зовнішньої торгівлі Угорщини Петера Сіярто до Ужгорода.
“Тому що країна, яка, починаючи від 2017 року, блокує допомогу Україні та має доволі прохолодні відчуття стосовно України, сьогодні демонструє потепління у відносинах, дає нам домашні завдання, які ми, втім, частково або повністю виконали, та створює умови, щоб відійти від своєї радикальної риторики в контексті підтримки України”, — сказав політолог.
І тут, зазначив Джигун, зусилля Німеччини є ключовими.
“Тому що на останньому саміті ЄС, де Шольц разом із Макроном і ще кількома ключовими топполітиками Євросоюзу мали цікаву розмову з Орбаном, після якої він пішов пити каву під час голосування за початок перемовин щодо вступу України до Євросоюзу”, — нагадав він.
І тут Німеччина демонструє лідерську позицію, за якою цінності реально є сильнішими та важливішими, ніж амбіції окремих держав.
“Не тільки питання в цінностях, але й абсолютно фінансове. Воно полягає в тому, що Німеччина дає найбільше грошей з Євросоюзу. Це країна, яка формує більшою мірою і політику європейської спільноти в контексті грошей, які вони розподіляють за різними статтями. І Німеччина не хоче тримати все на своїх плечах, вона хоче, щоб інші держави брали теж на себе відповідальність. Тому ця позиція Олафа Шольца і його офісу є логічною. Я є прихильником інституційного підходу, який вказує на те, що інституції будуть завжди сильніші за окремих політиків, за окремих представників частини того самого Євросоюзу”, — каже Джигун.
Тому, додав він, сьогодні європейські столиці працюють над тим, щоб унеможливити подібний хід з боку Угорщини для того, щоб Україна могла безперешкодно отримувати цю допомогу.
“І що найголовніше, цей підхід працює. Тому що візит Сіярто до Ужгорода, інші дії з боку Орбана і його команди свідчать про те, що Угорщина готова поступитися якимись принциповими для себе речами в обмін на фінансування з боку Євросоюзу. Для них гроші ЄС є набагато важливішими, ніж дешевий російський газ або інші привілеї, які вони отримують завдяки роботі з Російською Федерацією”, — підсумував політолог.
Читайте також: У Євросоюзі є втома від Орбана, а не від України, — Туск
Нагадаємо, сьогодні, 1 лютого, президент Європейської Ради Шарль Мішель повідомив, що лідери країн Європейського Союзу погодили виділення Україні 50 млрд євро в межах українського механізму.