Оборона тилу під Бахмутом, як це виглядає зсередини — репортаж FREEДОМ (ВІДЕО)

Скриншот: uatv.ua

Бої на Бахмутському напрямку на Донеччині тривають. Збройні сили України просуваються вперед, але продовжують обладнувати лінії оборони, повідомляє FREEДОМ.

Журналісти побували у нещодавно викопаних траншеях. Стіни в них дуже крихкі: донбаський солонець легко обсипається, особливо після дощів. Система траншей простяглася на понад 6 км. Підготували її бійці 80-ї окремої штурмової бригади менше ніж за місяць. Окопи вириті механізованим способом. У разі потреби піхота зможе тримати в них оборону. Як пояснюють військовослужбовці, викопати вручну тут траншею глибиною 2 метри непросто. Наразі система не використовується: ці траншеї — резерв.

“Завжди було важливо окопуватись, щоби була готова друга лінія. Тому що якщо приходить солдат, піхотинець, і він уже має готову траншею, готовий бліндаж, він думає лише про те, як її трохи облаштувати та знищувати ворога, а не про те, як собі викопати укриття, а потім систему траншей і так далі. Тим більше це нелегка, витратна справа для людини: викопати навіть невеликий бліндаж. Це другорядне, можна сказати, завдання. Ми працюємо там, де вже потрібно, а сюди приїжджаємо, коли лишається час, і доопрацьовуємо”, — розповів військовослужбовець Збройних сил України Володимир.

За його словами, друга лінія оборони у тилу необхідна.

“Навіть попри те, що ми знаємо, що йтимемо вперед і відвойовуватимемо наші землі, але для маневру — нехай буде”, — говорить боєць.

Поблизу траншей виразно чути вибухи: російські війська обстрілюють українські позиції. На полі залишилася вирва від одного такого удару.

“Добре, що нас тут не було, ми в іншому працювали, далі. Всі живі та здорові, але бачите, що залишає так званий “русский мир” після себе. Можна побачити. Якщо на день 3-4 “приходи”, то це — дуже тихо. Буває, що вони або погано прокинулися, або ще що, й починають закидати. Бувало, що від’їжджали, бо дуже близько лягало. Буквально метрів 50, але добре, що перелітало: уламки на нас не потрапляли. Ми одразу від’їжджали, бо я хочу вберегти своїх побратимів плюс техніку”, — розповідає військовослужбовець ЗСУ Владислав.

У групі інженерного забезпечення бригади кажуть, що весь район перебуває в зоні ударів російських військ. Дорога сюди — теж складна.

“Ми їдемо дорогою, і починається артилерійський обстріл. Ми не розгубилися. Кажу: “Старий, давай газу”. Старий каже: “Давай, може, з’їдемо?” Кажу: “Їдемо вперед”. Поїхали вперед, тьху-тьху-тьху, все гаразд. Три чи чотири “приходи” — нормально все”, — згадує військовослужбовець ЗСУ Сергій.

Сергій повернувся до роботи тиждень тому. До цього 5 днів провів у шпиталі: лікував контузію, якої дістав під час виконання завдання біля Бахмута.

“Трактор стояв, за метрів 30-40 була машина Андрія. Перший “приліт” був не в трактор, а поруч, потім — ще. Я коли перебіжками йшов до КамАЗу, мене контузило. Потім, коли виходили в зону укриття, був ще один “приліт”, яким мене щільно накрило. Командир вийшов і спитав: чи можу я рухатися, чи все зі мною нормально. Все було нормально, але в стані афекту було незрозуміло, чи контужений я, чи який”, — розповідає боєць.

Тим обстрілом було пошкоджено трактор. Вибиті осколками шибки вже затягли плівкою. У машині, на якій групу евакуювали в укриття, теж немає вікон, уламками посічені двері.

“Закрив і все: армованим скотчем, потім фарбою… Артилерія. Я думаю, що дрон був. Не дуже далеко: десь кілометри за два плюс-мінус до лінії зіткнення. Я думаю, що хтось із дрона побачив”, — розповідає про обставини обстрілу військовослужбовець ЗСУ Андрій.

Утім, труднощі лише гартують українських військовослужбовців. Відступати перед натиском російської артилерії вони не мають наміру: продовжують окопуватися, готуючи лінії оборони для піхоти.

“Викопали бліндаж, йде траншея у бліндаж, з’єднуватимемо і продовжуватимемо далі. Буває важче, буває легше. Де дороги, де накатано, то важче окопуватися, а так, копаємо, який би ґрунт не був”, — говорить військовослужбовець ЗСУ Роман.

Українські захисники кажуть, що під час запеклих боїв на Донеччині облаштовувати додаткові фортифікаційні споруди — важливо. Вони для тих українських підрозділів, які заходитимуть на нові позиції.

Раніше Генеральний штаб Збройних сил України повідомив, що у Бахмуті точаться важкі бої. На Бахмутському напрямку російські окупанти протягом минулої доби вели безуспішні наступальні дії на Білу Гору. Завдали ракетних ударів у районах Слов’янська, Краматорська, Дружківки та авіаційних ударів — у районах Слов’янська, Дружківки, Бахмута, Івановського, Білої Гори, Курдюмівки та Торецька.

Прямий ефір