Перспективи переговорів Києва та Москви: Україна готує другий Глобальний саміт миру (ВІДЕО)

Ілюстрація: dw.com

Україна продовжує готуватися до другого Глобального саміту миру. На думку Києва, захід має відбутися до президентських виборів у Сполучених Штатах, тобто не пізніше листопада 2024 року, інформує FREEДОМ.

На той час Україна разом із країнами, які підписали спільне комюніке за підсумками першого саміту, мають підготувати фіналізований план реалізації трьох пунктів формули миру. Для цього радники лідерів держав з безпеки та профільні міністри проведуть зустрічі в Катарі, Туреччині та Канаді. Обговорять енергетичну та продовольчу безпеку, свободу мореплавства, шляхи обміну військовополоненими та повернення незаконно депортованих Росією українських дітей.

“Зустрічі до другого Саміту миру будуть незабаром — скажу так дипломатично. Місця попередньо визначені, й дати попередньо визначені. Не буду далі забігати вперед і спойлерити. Питання не в тому, щоб Росію посадити за стіл переговорів, а в тому, щоб вона вела ці переговори сумлінно. І тут справді важливі два фактори: тиск на полі бою, тиск на міжнародній арені. Ось ці два компоненти”, — сказав речник Міністерства закордонних справ Георгій Тихий.

На інавгураційному Саміті миру, який пройшов у Швейцарії 15-16 червня, Росії не було. Представників країни-агресора не запросили. Це була принципова позиція України. Другий же саміт може пройти за участю російської делегації, заявив президент України Володимир Зеленський. За його словами, за її присутність виступає більшість світової спільноти.

“Більшість у світі сьогодні говорить, що на другому саміті представники Росії мають бути, інакше ми не досягнемо значущих результатів. Тому що воює Росія проти України, а це і є сторони цієї війни, і тому всьому світу потрібно, щоб представники Росії були на другому саміті. Я сказав — ми домовилися, я не хочу, щоб вони нам заблокували процес підготовки спільного плану. Ми його підготуємо, й він буде на столі. І, будь ласка, раз весь світ хоче, щоб вони були за столом, ми не можемо бути проти”, — сказав Володимир Зеленський.

Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель упевнений, що наступний крок вимагає залучення Росії. Водночас основою дипломатичних переговорів Києва та Москви мають стати пункти формули миру, а не ультимативні вимоги Кремля. Пропозицію запросити представників Росії на другий Саміт миру підтримав і канцлер Німеччини Олаф Шольц. А президент Фінляндії Александр Стубб заявив, що “ми підходимо до точки початку переговорів” й нагадав, що початок дипломатичного процесу не передбачає будь-яких поступок з боку України.

“Із самого початку він [Володимир Зеленський] хотів перехопити ініціативу в дискусійному процесі. Зараз м’яч на полі Росії. Україна та Зеленський перебувають у набагато сильнішій позиції, ніж два місяці тому. Вони отримують обладнання та бюджети, необхідні для утримання своїх позицій. Вступити в переговори не означає піти на поступки”, — сказав Стубб в інтерв’ю Le Monde.

Можливу участь Росії у другому Саміті миру прокоментували й у Вашингтоні. Тільки Україна може вирішувати, коли та в якому форматі почати переговори з Росією, зазначив представник Державного департаменту США Метью Міллер.

“На початку цієї війни, коли ми вдавалися до дипломатії, а Кремль висмикнув штепсель із дипломатії й вдерся, і це, схоже, залишається таким самим і сьогодні. Але ми будемо продовжувати підтримувати Україну, і коли вони вважатимуть, що подальші дипломатичні кроки з Росією доречні, ми підтримаємо їх у цьому рішенні”, — сказав Міллер.

Росія спочатку різко критикувала проведення першого Саміту миру, робила спроби зірвати захід або принаймні скоротити кількість представлених у Швейцарії делегацій. Після новин про плани Києва покликати Росію на другий Саміт миру позиція країни-агресора щодо цієї ініціативи не змінилася — у всякому разі, публічно.

Де саме відбудеться другий Глобальний саміт миру, поки що невідомо. Є низка країн, які виявили бажання прийняти захід. Не виключено, що місцем проведення стануть Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати, Катар або Туреччина. Прийняти конференцію вдруге готова й Швейцарія. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що Україна налаштована організувати другий Саміт миру в одній із країн глобального Півдня.

Читайте також: Російсько-український конфлікт вийшов за межі й став частиною глобальної холодної війни, — Потапенко

Прямий ефір