3 листопада президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн прибула з робочою поїздкою до Києва. На столичному вокзалі її зустрів президент України Володимир Зеленський.
Це вже шостий за рахунком візит глави Єврокомісії в Україну після повномасштабного вторгнення Російської Федерації в нашу країну.
Переговори глави Єврокомісії та президента України
Урсула фон дер Ляєн розповіла, що приїхала в Україну для обговорення трьох головних питань.
“Я тут, щоб обговорити шлях вступу України до ЄС, фінансову підтримку ЄС для відновлення України як сучасної, процвітаючої демократії. І те, як ми продовжимо змушувати Росію платити за її агресивну війну”, — написала фон дер Ляєн у соцмережі Х.
Голова Єврокомісії зазначила, що Україна досягла значного прогресу на шляху до членства в ЄС і наступного тижня Єврокомісія представить звіт щодо розширення.
“Я хочу сказати вам, наскільки ми вражені реформами, які ви здійснюєте в розпал війни. Ми не повинні забувати, що ви ведете війну за власне існування, і водночас глибоко реформуєте свою країну — реформуєте систему правосуддя, боретеся з впливом олігархів, з відмиванням грошей і багато іншого. Я знаю, що ви перебуваєте в процесі завершення значних реформ. І, якщо це станеться, а я в цьому впевнена, українську амбітну мету перейти на наступний етап процесу вступу буде досягнуто”, — заявила глава Єврокомісії на пресконференції за підсумками зустрічі з Володимиром Зеленським.
Урсула фон дер Ляєн відзначила досягнення України на шляху економічної модернізації та відновлення. За її словами, Єврокомісія працює над виділенням додаткових 50 млрд євро на період до 2027 року.
“Ми також розробляємо план, спрямований на модернізацію, реформування та інвестиції в Україні. Тобто, план реформ є ключем для доступу до 50 млрд євро. Досягнуто значного прогресу, і ми готові протягом наступних кількох тижнів перейти до фінішної лінії”, — розповіла голова Єврокомісії.
Вона вказала на важливість роботи “Шляхів солідарності”, які допомагають Україні експортувати сільськогосподарську продукцію. Фон дер Ляєн відзначила зусилля України з відновлення навігації в Чорному морі.
Що стосується агресії Росії проти України, то Урсула фон дер Ляєн вважає, що необхідно змусити агресора заплатити за розв’язану війну проти України. За її словами, черговим кроком стане новий, 12-й пакет санкцій, який найближчим часом ухвалить Брюссель.
Урсула фон дер Ляєн також наголосила на важливості третьої зустрічі радників лідерів держав, що відбулася на Мальті, яка стосувалася української формули миру, і підкреслила підтримку шляху України до справедливого і міцного миру.
Пізніше Урсула фон дер Ляєн виступила у Верховній Раді України, почавши промову зі згадки українського військового Олександра Мацієвського, якого російські окупанти розстріляли після слів “Слава Україні”. Вона також запевнила, що ЄС підтримуватиме Україну стільки, скільки буде потрібно.
Своєю чергою, Володимир Зеленський заявив, що Україна очікує на запровадження нового санкційного пакета ЄС щодо РФ, який завадить Росії обходити наявні обмеження, зокрема через європейські компанії та територію держав-сусідів РФ.
“Санкції мають працювати на 100%, щоб ця війна якнайшвидше завершилася реальною перемогою України та всієї Європи — нашого спільного європейського дому”, — сказав Зеленський.
Президент акцентував, що “початок переговорів про членство України в ЄС означатиме кілька принципових речей”.
“Перше — уже не буде сірих геополітичних зон у Європі. Друге — ми забезпечимо нову основу для зростання і України, і всіх європейських країн. І третє — ми гарантуємо нашій державі та українському народові реальну економічну та соціальну безпеку. Таку безпеку, яка відповідає нашим цінностям, цінностям європейців”, — зазначив Володимир Зеленський.
Глава держави звернув увагу на те, що Україна не просить для себе особливих умов на шляху до ЄС і виконує всі рекомендації Європейської комісії, які були надані Україні.
Йдеться про сім вимог Європейського Союзу для початку переговорів про вступ України до ЄС:
- реформа Конституційного суду;
- продовження судової реформи, зокрема, перевірка на сумлінність усіх кандидатів до Вищої ради правосуддя;
- посилення боротьби з корупцією, зокрема, призначення голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП);
- відповідність законодавства про боротьбу з відмиванням грошей стандартам FATF;
- впровадження антиолігархічного закону;
- узгодження аудіовізуального законодавства з європейським (закон про медіа)
- зміна законодавства про національні меншини.
Зеленський підкреслив, що навіть під час повномасштабної війни Україна не зупиняється на шляху необхідних державі реформ.
“Рекомендації, необхідні для початку переговорів про членство, ми реалізували. Це стосується і верховенства права, і захисту прав людини та свободи національних спільнот, і більшої прозорості в роботі державних інституцій, і посилення нашої держави, антикорупційної інфраструктури”, — заявив він.
Зеленський повідомив, що у Верховній Раді України вже зареєстровано законопроєкт про САП, який додасть антикорупційній системі можливостей працювати ефективно.
Крім того, готується законопроєкт про лобізм, який зробить прозорими політичні процеси та надійно захистить державу від деструктивного впливу олігархів та інших осіб, які намагаються обійти верховенство права.
Триває робота з цифровізації державних послуг і самого функціонування державних інституцій.
“Україна буде максимально готова і до початку переговорів з Євросоюзом про вступ, і згодом до повноправного членства в ЄС”, — запевнив глава держави.
Читайте також: Візит президента Єврокомісії до Києва — головні заяви (ВІДЕО)
Візит Урсули фон дер Ляєн в огляді експертів
Про результати зустрічі Урсули фон дер Ляєн і Володимира Зеленського, а також про перспективи членства України в Євросоюзі в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:
- Володимир Фесенко, політолог;
- Дмитро Левусь, політолог-міжнародник, директор Центру суспільних досліджень “Український меридіан”;
- Богдан Ференс, кандидат політичних наук, засновник ГО “СД Платформа”.
ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Зеленський почув від Урсули фон дер Ляєн позитивні оцінки виконання Україною умов ЄС
— Візит Урсули фон дер Ляєн — це дуже важливий жест політичної солідарності з Україною. Це зараз дуже важливо, тому що 8 листопада має бути оголошена оцінка українського звіту виконання нашої домашньої роботи як кандидата в члени Європейського Союзу. Це принципово важливо для нас, оскільки після цього буде ухвалюватися рішення про початок переговорів з Україною і також Молдовою про вступ до Європейського Союзу.
Тому зараз ми впритул наблизилися до дуже відповідального, нового етапу нашої європейської інтеграції.
Звичайно ж, з боку Урсули фон дер Ляєн, яка не вперше приїжджає до Києва, було не просто здійснити такий візит як жест політичної солідарності з Україною. Але це і координація дій. Це те, що називають дипломати і політики, “звірка годинників”. Треба було узгодити якісь речі, проговорити, уточнити напередодні того дуже важливого моменту, коли ЄС, зокрема, Єврокомісія, яку очолює Урсула фон дер Ляєн, оцінюватиме роботу України.
Зазначу ще одну важливу обставину. Перелом в особистому ставленні Урсули фон дер Ляєн до України, я думаю, стався у квітні минулого року, це був один із перших візитів західних політиків.
Вона не була першою, але однією з перших, хто приїхав до Києва, і тоді на власні очі подивився на столицю країни, яка вистояла перед найпотужнішою російською атакою. Подивилася на трагедію Бучі, Ірпеня. І я думаю, що тоді стався перелом у неї особисто.
Це вплинуло і на інших керівників Європейського Союзу. Це сприяло її розумінню керівниками ЄС необхідності української європейської перспективи. І я думаю, вона особисто зробила дуже великий внесок у рішення про те, щоб Україна отримала статус кандидата в члени ЄС, і вона стала нашим великим другом саме під час нинішньої великої війни.
Наш президент почув від Урсули фон дер Ляєн попередні, поки що неофіційні, особисті позитивні оцінки. Наскільки я знаю, зокрема, від наших урядовців, хто опікується питаннями європейської інтеграції, хто готував звіт для ЄС, у Союзі зараз є консенсус щодо перспектив України стосовно оцінки нашого звіту.
Є нюанси, звичайно. Я б злукавив, якби сказав, що все стовідсотково вирішено. Є пара країн, і ми знаємо, хто буде вставляти свою ложку дьогтю. Хто буде висловлювати певні критичні зауваження, хто чинить на нас постійний тиск у складі ЄС.
Ми знаємо, хто це — Угорщина. У них є єврокомісар — своя людина в Єврокомісії, яка буде висловлювати свої зауваження тощо. Але ми до цього готові.
Це поки що попередня неофіційна інформація. Тому не будемо, звичайно, поспішати. Але я думаю, що Урсула фон дер Ляєн проінформувала нашого президента про те, що в принципі, Єврокомісія оцінює роботу України в статусі кандидата в члени ЄС позитивно.
І якраз напередодні було ухвалено низку законопроектів, які стосуються виконання наших зобов’язань. Тож ми демонструємо, що свою роботу робимо. Ми активно рухаємося на шляху європейської інтеграції, і дуже сподіваємося, що перед нами горітиме “зелене світло” на подальшому нашому шляху.
ДМИТРО ЛЕВУСЬ: Візит глави Єврокомісії до Києва вселяє оптимізм щодо початку переговорів про вступ України до ЄС
— Є певний оптимізм, що почнуться переговори про вступ України до ЄС. Тут можна згадати і зустріч міністрів закордонних справ країн ЄС, у якій брав участь міністр закордонних справ України [Дмитро] Кулеба.
Під час візиту прозвучала висока оцінка прогресу України на вступ до ЄС. Ще на початку літа, коли йшлося про виконання семи умов, говорили тільки про дві.
Зараз Урсула фон дер Ляєн говорить про те, що Україна рухається успішно, що реформування відбувається в умовах війни. Причому реформування саме успішне, що само по собі ще унікально.
І ви знаєте, дуже показовий момент, що президент Володимир Зеленський говорить про те, що Україна не потребує до себе якогось особливого ставлення. Він упевнений, що кожна країна має проходити шлях вступу до ЄС.
Зеленський також упевнений у прогресі, про який говорить Урсула фон дер Ляєн. Президент ще й чітко сказав, що зараз якогось такого тиску на Україну [з боку ЄС] немає.
Я думаю, що ми можемо оптимістично дивитися на те, що відбуватиметься найближчим часом щодо європейської інтеграції України.
БОГДАН ФЕРЕНС: Найімовірніше, звіт про виконання Україною зобов’язань про вступ до Євросоюзу буде позитивним
— Урсула фон дер Ляєн приїхала якраз напередодні публікації звіту щодо виконання тих наших зобов’язань, які давали в рамках семи рекомендацій після отримання кандидатського статусу. Ця формула досить складна, але є причинно-наслідкові зв’язки.
Тому, якщо пані Урсула приїхала напередодні цього звіту щодо виконання наших зобов’язань, я думаю, він буде досить позитивним.
Але, можливо, також будуть деякі моменти — я думаю, вони точно будуть — які вимагатимуть наших подальших дій. Тобто, рекомендації щодо конкретних ключових питань.
Важливо також розуміти, що перебувати на порядку денному в пріоритеті наших західних партнерів зараз непросто, особливо, коли почалася ця агресивна брутальщина і тероризм з боку ХАМАСу щодо Ізраїлю. Потім конфлікт між Ізраїлем, ХАМАС і Палестиною, який вже зараз переростає в більш активну фазу.
Тому ризики і виклики існують у деякій переорієнтації всередині ЄС, часткова медійна переорієнтація так точно є. Але приїзд пані Урсули засвідчив, що ми перебуваємо в топі, в пріоритеті незалежно від цих нових викликів перед європейською спільнотою.
Нагадаю, Європейський Союз був одним із ключових донорів у контексті підтримки Палестини. Вони там раніше реалізовували дуже багато гуманітарних програм. Зараз у ЄС тривають нові дискусії про те, що робити далі.
Ще один важливий фактор — це початок переговорів. Можливо, наші партнери також будуть готові або наприкінці цього року, або на початку наступного офіційно розпочати переговори з Україною в контексті повноцінного повноправного членства в ЄС.
Що після цього? Потрібно, щоб усі розуміли, що це не означає автоматично, що ми одразу станемо членами Європейського Союзу. Цей процес може бути досить складним, звісно, з викликами, тому що відкриваються глави переговорні — їх понад 30, — в яких ми маємо також імплементувати різні директиви та регламенти законодавства Європейського Союзу.
Тому є певні ж складнощі, виклики. Але це чергова дуже важлива фаза на шляху до повноправного членства України в Європейському Союзі.
Читайте також:Вже не буде сірих геополітичних зон у Європі, — Зеленський після переговорів з Урсулою фон дер Ляєн у Києві (ФОТО, ВІДЕО)