Перспектива судового переслідування засновника російської приватної військової компанії (ПВК) “Вагнера” Євгена Пригожина складна, але реальна. Про це сьогодні, 4 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав професор кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Т. Шевченка Михайло Буроменський.
“Я бачу перспективу як досить складну, але реальну. Ми, юристи, завжди на ці речі дивимося як на необхідність серйозної роботи, яка приведе зрештою до позитивного результату”, — зазначив Буроменський.
Він звернув увагу, що в даному випадку йдеться про відповідальність за розв’язання агресивної війни.
“Будь-яка країна, яка вважає злочин агресії таким, що підлягає кримінальному покаранню, може розпочати процедуру притягнення до відповідальності осіб, яких вона підозрює у розв’язанні агресивної війни, незалежно від того, чи ці особи є громадянами цієї країни, і незалежно від того, на якій території вони ці злочини скоюють. Тобто фактично, якщо ми говоримо про Британію, то відповідно до універсальної кримінальної юрисдикції Британія може такий процес розпочинати. І ось у цьому сенсі, звичайно, ми розуміємо, що ця справа має перспективу”, — сказав професор, додавши, що решта — це процес доведення.
Він наголосив, що Пригожин не лише визнав своє пряме відношення до ПВК “Вагнера”, але є й відеофіксація, як він фактично набирає людей у компанію. Крім того, чимало представників ПВК вже потрапили в український полон і дають свідчення.
“У такому випадку ми маємо справу не лише зі словами Пригожина, ми маємо справу з досить великою базою фактичною, пов’язаною з участю цієї компанії саме в бойових діях. Має значення не те, що ця компанія є десь, а саме те, що вона безпосередньо бере участь у цій агресивній війні, причому бере участь як військова сила. Ось що тут найголовніше”, — зазначив Буроменський.
Він припускає, що до ініціативи британських юристів може приєднатися й низка інших країн із паралельними позовами проти ПВК “Вагнера”.
“Перспективи приєднання досить високі, на мій погляд. Хоча, звичайно, юридичний процес у Британії навряд чи буде пов’язаний із процесом в Америці чи десь ще… Ну, ось те, що в багатьох країнах це може відбуватися одночасно, це створює дуже потужну інформаційну хвилю, яка дозволяє говорити про те, що є певний тренд. Є певне розуміння того, що злочинність агресії як війни, яка починається всупереч усім правилам людського розуму, це створює цю саму хвилю інформаційну, яка далі впливає на розуміння того, що зло має бути покаране”, — сказав юрист.
Читайте також: Пригожин та ПВК “Вагнер”: чи допоможуть найманці “кухарю Путіна” прийти до влади — думка експертів
Раніше видання iNews повідомило, що юристи британської компанії McCue Jury and Partners подали позов до суду проти російського бізнесмена Євгена Пригожина та створеної ним приватної військової компанії “Вагнера” через участь у бойових діях в Україні. Позов подано з метою отримання репарацій у мільярди доларів, які передадуть жертвам злочинів, скоєних “вагнерівцями” в Україні.