Перший транш від заморожених коштів РФ: скільки отримає Україна та на що претендує (ВІДЕО)

Ілюстрація: gettyimages.com

Обіцяні G7 та ЄС кошти Україні від заморожених російських активів не зменшують розміру українських претензій до Росії в судах, заявив міністр юстиції України Денис Малюська. Йдеться про доходи від іммобілізованих російських коштів. З погляду країн Великої сімки (G7) — це не російські гроші, як пояснив глава Мін’юсту. Тому передача доходів Україні не впливає на суму необхідного відшкодування, повідомляє FREEДОМ.

Євросоюз передасть Києву доходи, які заморожені російські активи генерують у фінансових установах ЄС. Таке рішення Брюссель ухвалив у травні 2024 року. Перший із двох траншів — близько 1,5 млрд євро — Україна отримає цього літа.

“За нашими оцінками, цьогоріч завдяки нашим заходам буде виділено близько 3 млрд євро, і ми очікуємо, що здійснимо перший платіж — у розмірі 1,5 млрд євро — до кінця літа. Це наша ціль. Насамперед ці доходи будуть використані для військової підтримки України. ЄС працюватиме, щоб мобілізувати більше фінансової допомоги для України із використанням заморожених російських активів. Тому замість того, щоб платники податків платили за шкоду Україні, яку завдала Росія, це робитиме сама Росія”, — наголосив віцепрезидент Єврокомісії, європейський комісар з торгівлі Валдіс Домбровскіс.

Ще один спосіб використання іммобілізованих російських активів схвалили країни G7 у середині червня. “Велика сімка” домовилася про надання Україні кредиту на 50 млрд дол. — під заставу російських коштів. Країни ЄС нададуть до 60% від суми кредиту. Такого рішення глави профільних відомств держав Євросоюзу дійшли на зустрічі в Люксембурзі 21 червня.

“Беремо до уваги рішення. Особливо щодо іммобілізованих активів. Я думаю, “Велика сімка” вже сказала, що потрібно чітко визначити шлях уперед, і що робити. І тепер у нас перша політична дискусія про те, що саме потрібно зробити”, — сказав міністр фінансів Бельгії Вінсент Ван Петегем.

Заморожені російські гроші — це не лише готівка. Здебільшого це кошти на депозитних рахунках, а також цінні папери — акції, облігації — активи, які працюють та приносять доходи. Джерелом і фінансових траншів для України, і застави 50-мільярдного кредиту стануть саме ці доходи, а не самі заблоковані російські гроші, оскільки такий механізм із юридичного погляду реалізувати простіше.

“По євробондах — це облігації, які випустили європейські країни та в які росіяни свого часу вклали свої суверенні активи — нараховуються відсотки. Згідно з висновками європейських юристів, кошти після того, як вони заморожені, не можуть приносити дохід, тому прибуток від заморожених російських активів, по суті, власністю РФ не є. Ці кошти спрямовувалися та спрямовуються на окремий рахунок”, — коментує виконавчий директор “Економічного дискусійного клубу” Олег Пендзин.

Побоювання щодо стабільності євро та небажання створити прецедент — так неготовність ЄС конфіскувати заморожені російські активи пояснив міністр юстиції України Денис Малюська. Але, за його словами, Київ продовжує наполягати на тому, що повне вилучення та передача коштів країни-агресора — це справедливий і єдиний вирішальний сценарій з погляду завершення війни.

Нагадаємо, сьогодні, 24 червня, перед зустріччю міністрів закордонних справ країн-членів ЄС у Люксембурзі верховний представник ЄС з міжнародних справ та безпекової політики Жозеп Боррель повідомив, що доходи від заморожених у Європейському Союзі російських активів почнуть надходити в Україну вже наступного тижня.

Прямий ефір