Першу кров на Донбасі пролили саме окупанти, — Лисянський про події “русской весны” 2014 року

Ілюстративне фото: pravda.com

Росія роками знищувала Донбас. Першу кров окупанти пролили ще 2014 року: людей розстрілювали на блокпостах. Через понад два роки вже повномасштабної війни Кремль боїться деокупації територій, які він називав “Новоросією”. Про це сьогодні, 12 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ правозахисник, директор Інституту стратегічних досліджень і безпеки Павло Лисянський.

Лисянський родом із Луганської області, й був свідком у 2014 році початку і розвитку “русской весны” у своєму рідному регіоні.

“Я був якраз в епіцентрі подій. І хочу сказати, що жителі Луганської області у своїй масі не підтримували це. А ось еліти регіону, мається на увазі еліти “Партії регіонів”, підтримували, й через свої важелі вони наповнювали людьми всі акції вже під російськими прапорами. Еліти думали, що вони зараз використовують Росію, а виявилося, то Росія використовувала їх”, — сказав він.

Лисянський зазначив, що ФСБ почала активну підготовку “русской весны” на Донбасі ще восени 2013 року, коли в Києві проходив Майдан. Він розповів, як у той період його знайомих з Антрацита співробітники ФСБ запрошували на бесіду до Ростова-на-Дону, закликали “брати владу у свої руки” на Донбасі. Тобто російські спецслужби ще до 2014 року виявляли групи впливу, яким згодом готові були роздати зброю.

“А у 2014 році я був заступником директора шахти з охорони праці шахти “Фащевська” в Луганській області. Я пам’ятаю, як козаки, які приїхали під російськими прапорами, привозили прямо вантажівки зі зброєю і під розписку видавали цю зброю, зокрема шахтарям. І шахтарі тоді масово не приходили на роботу. Перше протверезіння настало тільки тоді, коли з-під [вже захопленого росіянами] Слов’янська почали привозити труни вбитих цих козаків, бойовиків. І тоді до людей почало доходити, що це все не жарти. І тоді вони почали від цього масово відмовлятися”, — пригадав Лисянський.

Правозахисник спростував традиційний російський наратив, що бойові дії на Донбасі почала саме українська армія.

“Першу кров на Донбасі 2014 року почали лити ось ці козаки, бойовики, бандформування. Аж до того, що ці козаки промишляли кіднепінгом — крали дітей у заможних громадян і вимагали викуп. У нашому Антрациті був підприємець, коли він усе це побачив, він посадив сім’ю в автомобіль і хотів вивезти з міста. На другому блокпосту його машину розстріляли без попередження — його і дружину вбили, а дівчинку поранили в голову. Маленьку дівчинку, їй, по-моєму, було 3 роки, вона потім померла в лікарні. Ось це була перша кров, коли Україна ще навіть не оголосила про початок антитерористичної операції. І таких убивств мирних жителів у перші дні [“русской весны”] було десятки, якщо не сотні”, — наголосив він.

Проєкт “Новоросія” російські спецслужби готували протягом кількох років, термін “Новоросія” вже тоді вживався в їхніх внутрішніх документах, його дедалі частіше починали вимовляти пропагандисти й ідеологи “русского мира” з екранів телевізора, у ЗМІ.

“Вони просто чекали зручного моменту, щоб це все почати. І Євромайдан, і Революція Гідності для них стали зручним моментом — коли в країні дестабілізація, коли диктаторський режим Януковича вже повалено, а демократичний режим ще не взяв усі кермо влади у свої руки. І вони почали реалізовувати свій проєкт. І після окупації Донецька і Луганська їхній план полягав у максимальній дестабілізації південно-східної частини України — Одеса, Харків, Миколаїв і так далі. Згадаймо, як у 2015 році вони запустили проєкт “Одеська народна республіка”, “Бессарабська народна республіка” в Одеській області. Тобто навіть через рік після подій 2014 року вони не полишали надії дестабілізувати ситуацію в південних регіонах України”, — нагадав Лисянський.

Частково реалізації своїх планів Кремль домігся вже після 2022 року, захопивши нові території півдня і сходу України.

“Вони вже збиралися свій “референдум” проводити в окупованій частині Харківської області. Але в підсумку Збройні сили України звільнили регіон. Вони точно так само і зараз бояться того, що деокупація відбудеться і на інших територіях, які тимчасово залишаються під ними. Вони цього дуже бояться, оскільки це для них означатиме крах”, — резюмував правозахисник.

Нагадаємо, рівно 10 років тому, 12 квітня 2014 року Російська Федерація почала вторгнення в Україну на Донбасі. На той час Крим уже було анексовано. Російські бойовики на чолі з тоді вже колишнім співробітником ФСБ Ігорем Гіркіним (Стрєлковим) захопили відділки поліції в Слов’янську і Краматорську Донецької області. Цьому передувало захоплення обласних адміністрацій, будівель СБУ і МВС у Донецьку та Луганську. Бойовики спустили з адмінбудівель українські прапори, а замість них повісили російські. На всіх в’їздах в окуповані міста з’явилися блокпости.

Увечері 12 квітня 2014 року відбулося термінове засідання Ради національної безпеки і оборони України, на якому було ухвалено рішення про початок проведення антитерористичної операції на сході України. Шлях до звільнення частини захоплених міст відкрився на початку літа 2014 року. Сили АТО на початку липня знищили кілька опорних пунктів терористів біля Слов’янська, а 5 липня українські військові увійшли в місто. Через поразку в Слов’янську російські бойовики залишили Краматорськ, Костянтинівку, Дружківку і Бахмут.

Прямий ефір