Село Циркуни — перший населений пункт у Харківській області, який розміновано на 100%. Про це повідомив голова Циркунівської сільської військової адміністрації Микола Сікаленко, який підписав акти про завершення обстеження саперами замінованої території, включно з адміністративними будівлями, житловими будинками та присадибними ділянками. Але це лише мала частина роботи, оскільки всі поля, фермерські угіддя і навіть водойми ще сповнені вибухонебезпечних “сюрпризів”. Про те, як відбувався процес розмінування, що в себе в домівках і городах знаходили жителі Циркунівської громади, розповідає кореспондентка телеканалу FREEДОМ Наталя Білокудря.
Російські окупанти захопили Циркуни в перший день повномасштабного вторгнення. Українська армія звільнила село, що розташоване за 10 км від Харкова, 5 травня 2022 року. За цей час солдати РФ встигли замінувати його практично повністю. Залишки російської техніки та боєприпасів, які люди досі знаходять у себе на подвір’ях, тепер збирають у місцевому музеї просто неба.
“Це запальний елемент із “Граду”, снаряди розсипаються таким феєрверком магнієвим, летять і потім підпалюють місцевість, куди потрапить. Це елемент, який не спрацював, він абсолютно робочий. Це танк, який підбили в Тишках, ми звідти його притягли; це МТЛБ — кілька штук; це протитанкова система: там касета з ракетами підіймаються і танки знищує; це звичайний МТЛБ”, — показує “експонати” начальник Циркунівської сільської військової адміністрації Микола Сікаленко.
За його словами, під час бойових дій та окупації в Циркунах загинули понад півсотні мирних жителів. Ще троє людей після деокупації підірвалися на вибухонебезпечних предметах. Сапери працювали тут чотири місяці, щодня знаходячи по 20 мін і снарядів. 3 серпня 2023 року голова громади підписав акти про розмінування Циркунів. З 13 тис. гектарів забрудненої мінами загальної площі села — 7 тис. гектарів тепер вважаються “чистими”.
“Стовідсоткова територія забудови розмінована, мається на увазі забудова — будинки та присадибні ділянки, не плутати з усією територією села Циркуни, а тим більше громади. Цей документ нам дає можливість спокійно розпочинати обстеження будинків і проводити планування, розробляти проєкти. У нас є доступ до місцевості”, — повідомив Микола Сікаленко.
Однак місцеві жителі продовжують знаходити сліди “русского мира” в Циркунах і досі. Наприклад, під час ремонту мосту робітники побачили в річці предмет, схожий на міну, і одразу зателефонували в адміністрацію.
“Є припущення, що це протитанкова міна, фахівці поки ще не дивилися, але за всіма ознаками вкрай схожа. Ми попереджаємо, обов’язково даємо оголошення, розставили попереджувальні таблички, намагаємося огородити людей, щоб вони в неперевірені зони не ходили”, — зазначив начальник Циркунівської сільської військової адміністрації Микола Сікаленко.
Черкаські Тишки — ще одне невелике село, що входить до Циркунівської громади. Тут теж дуже багато роботи для саперів. Місцева мешканка Наталя Могуленко показує свій дім, у якому російський снаряд чи міна повністю знищили дах і частину стін. Залишки боєприпасу зберігаються десь під завалами, впевнена господиня.
“Тут десь, по ідеї, тому що там стояв сервант досить міцний, радянський ще, але він на друзки розлетівся”, — показує ймовірне місце, де може бути міна, Наталя Могуленко.
Зараз вона з чоловіком зайняті будівництвом тимчасового даху. За їхніми словами, заявку на обстеження території від вибухонебезпечних предметів подавали ще торік. Але фахівців так і не дочекалися, тож працюють тут на свій страх і ризик.
“Та вже нормально, вже не вибухає, дай Боже. Боїмося, а що робити, у саперів роботи вистачає, нехай хоч поля розмінують, дороги, узбіччя, тому що, кажуть, скидали й маленькі ці бомбочки, пелюстки можуть бути. Так що в них роботи вистачить!” — сказала мешканка Черкаських Тишків Наталя Могуленко.
Над розмінуванням Циркунів працювали до 20 саперних розрахунків із різних підрозділів Національної поліції, рятувальників, Збройних сил України. Уся територія населеного пункту була розбита на сектори, щодня розроблявся маршрут і завдання для саперів. Через високу траву фактично всю територію Циркунів фахівці розміновували на колінах, із ножицями в руках. На жаль, не обійшлося без жертв.
“Під час розмінування населеного пункту Циркуни в нас є втрати серед практичних саперів. Це сталося через високу траву. Саперний розрахунок, у якому перебувало троє людей, один із саперів наступив на розтяжку або просто на шнур від осколкової загороджувальної міни, і вона спрацювала. Два сапери загинули на місці, а один перебуває у вкрай важкому стані”, — повідомив директор департаменту цивільного захисту Харківської обласної військової адміністрації Іван Сокол.
За його словами, за час роботи в Циркунах вибухотехніки виявили та знешкодили майже півтори тисячі вибухонебезпечних предметів, але в Харківській області ситуація з розмінуванням залишається дуже складною, є такі населені пункти, де лише на території однієї вулиці можна знайти півтори тисячі снарядів.
Читайте також: Аерокріміналісти з Харкова фіксують злочини РФ — процес і результати (ВІДЕО)
Нагадаємо, засновник української компанії гуманітарного розмінування International Demining Group Руслан П’ятковський заявив, що в саперній практиці один рік війни прирівнюється до десяти років розмінування, проте в Україні на розмінування може піти значно більше часу.