Російська держкорпорація “Газпром” зменшила видобуток газу на 150 млрд кубометрів. Трубопровідний експорт російського газу скорочується, а перевезення скрапленого природного газу (СПГ) танкерним флотом не покриє необхідний обсяг. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів голова правління асоціації “Нафта і газ України”, генеральний директор нафтогазового консультаційного центру “Ньюфолк” Андрій Закревський.
“Енергетичну війну, яка зараз відбувається, можна умовно назвати війною танкерних перевезень проти трубопровідних перевезень”, — сказав він.
Закревський повідомив, що зараз у Росії фактично не залишилося трубопровідних поставок газу, крім однієї нитки газопроводу “Північний потік”, трьох ниток газопроводу в Середній Азії та однієї нитки газопроводу на Далекому Сході.
У зв’язку з цим РФ накопичує танкери для перевезення скрапленого природного газу (СПГ). Але, звичайно, танкери не зможуть забезпечити поставку обсягу газу нарівні з трубопровідною.
Крім того, експорт російського газу скорочується з геологічних причин.
“Газпром” зменшив видобуток газу на 150 млрд кубометрів. Зараз “Газпром” множиться на нуль, а залишаються проєкти тільки “Новатека”, який збільшив свій прибуток останнім часом удвічі. “Новатек” — це якраз газохімія, це танкерний флот, який буде перевозити СПГ”, — зазначив Закревський.
Він повідомив, що зараз СПГ із Росії йде, по-перше, в Європу північноморським шляхом — у бік Данії. Другий шлях — по Далекому Сходу, у цьому проєкті беруть участь різні країни — Китай, Японія, США. Ці два проєкти зі скрапленого природного газу зараз у сумі дають приблизно 22,5 млрд кубометрів газу. Але надалі навряд чи вдасться утримати цей показник, оскільки у РФ немає можливості спалювати газ через відсутність необхідного технологічного обладнання.
“З РФ йдуть такі великі компанії [що займаються скрапленням газу] як “Лінде Газ” та інші. Можливе китайське заміщення, але це величезні гроші”, — пояснив експерт.
Зараз Росія намагається скуповувати або орендувати навіть невеликі судна для перевезення СПГ. Але питання в іншому — де вони братимуть сам скраплений газ.
“Росія намагається законтрактувати хоч якісь танкери. У 2025 році ринок почне збільшуватися коштом того, що світова економіка виходитиме з рецесії, і Росія заздалегідь намагається зафрахтувати ці танкери, тому що боїться, що їй вони не дістануться. Так, танкери є, але як вони будуть збільшувати обсяг газу? Цілком можливо, що цей газ буде не російський, а вони купуватимуть його у своїх азійських партнерів або допомагатимуть якимось там африканським країнам. Ось у це я більше вірю”, — прокоментував Закревський.
Читайте також: РФ планує розширити свій тіньовий флот — подробиці (ВІДЕО)
Нагадаємо, “Газпром” за 2023 рік зазнав рекордних збитків, вперше за 25 років — 629 млрд рублів проти 1,226 трлн прибутку за 2022 рік. А до 2025 року річні втрати можуть сягнути 1 трлн рублів. Видобуток газу за останні два роки впав на 30% — до рівня СРСР 1978 року.