Перетворюється на примару: як живе село Гроза на Харківщині через рік після російського теракту (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот відео: uatv.ua

Село Гроза під Куп’янськом, де восени 2023 року росіяни здійснили наймасштабніший за кількістю жертв теракт у Харківській області, поступово перетворюється на село-привид. Тоді ракета “Іскандер-М”, випущена з території країни-агресора, влучила в будівлю магазину-кафе, де відбувалися поминки та перепоховання праху українського захисника. Унаслідок удару загинуло 59 осіб, зокрема одна дитина. На місці, де сталася трагедія, стоїть меморіал у пам’ять про загиблих жителів. У Харківській обласній прокуратурі кажуть: досудове розслідування у справі про ракетний удар триває. Про життя в селі після російського теракту, розповідає FREEДOM.

“Зараз я вам покажу: ось моя дочка, це — зять, мій улюблений зять, це — моя сваха, це сват, батьки Толика. Четверо — Пантелєєвих, а якби й ми з Любою пішли на той обід, тоді б діти стали сиротами”, — показує могили своїх рідних на кладовищі Валерій Козир.

62-річний Валерій Козир щодня проїжджає поруч із могилами своїх рідних. Після ракетного удару росіян по кафе 5 жовтня 2023 року 38 сімей в один момент втратили найближчих, 10 дітей стали сиротами. Валерій став опікуном для трьох онуків, наймолодшій Насті — 11 років, після трагедії з дівчинкою багато часу працювали фахівці-психологи, щоб пом’якшити новину про втрату батьків, і це її трохи відвернуло.

“Так, я хотіла бути психологом, а тепер не хочу ним бути, але в мене ще вибір є. Фотографом”, — розповідає онука Валерія Козиря Анастасія Пантелєєва.

Щоб утримувати велику родину, Валерій влаштувався на дві роботи, каже, на сльози часу немає, головне — забезпечити дітей. Переїжджати з Грози сім’я категорично відмовилася, хочуть жити в будинку своїх батьків. Пенсіонер зізнається, горе і війна роз’єднали колись дружних односельців, люди замкнулися в собі. Востаннє збиралися разом на роковини трагедії, восени 2024 року, біля меморіалу пам’яті загиблим, який встановили поруч із місцем удару.

“Ми тут ось усі, хто може, прибираємо, влітку живі квіти купували — садили, у вазах стояли. Іграшки ось дитячі. Он прізвищ скільки й одна дата — 05.10.2023. Якось усе розумієте… навіть слова немає такого. Усі в зневірі, у прострації люди, та ще воно все це поруч, кожен же й думає. Ось і я вечорами замислююся, що робити. Були б ми з бабусею якось, а ще ж і за цих треба думати, за діток”, — розповідає Валерій Козир.

До російського теракту в Грозі мешкало 330 осіб, зараз трохи більш ніж 100, жителі самі називають своє село майже примарою.

“Тут же все було, ходили люди. Все… А тепер же куди? Там магазинчик маленький є, а так — напівпорожнє село”, — розповідає мешканка Грози Галина Плетінка.

Харківські правоохоронці розслідують теракт у Грозі за статтею про порушення звичаїв і законів війни. Заочно повідомлення про підозру у державній зраді отримали два брати Мамони, які під час окупації населеного пункту перейшли на бік загарбників і зараз переховуються в Росії. Також слідчі з’ясували, звідки географічно було завдано смертоносного удару по селу.

“Запуск ракети “Іскандер-М” було здійснено з населеного пункту Розсош Воронезької області, де на час запуску перебували 119-та і 92-га ракетні бригади. Ймовірно, саме вони здійснили запуск цієї ракети по населеному пункту. Тому причетність цих військовослужбовців, і ця оперативна інформація також розслідується в межах кримінального провадження”, — розповів речник Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко.

Крім того, за даними Головного управління розвідки Міноборони України, у Росії 3 січня 2025 року в результаті вибуху було тяжко поранено командира 112-ї ракетної бригади Костянтина Нагайка, причетного до вбивства мирних жителів Грози.

Читайте також: Підземні школи прифронтового міста: як навчаються діти Запоріжжя (ВІДЕО)

Прямий ефір