Переслідування громадян у Росії: хто потрапляє під коток репресій Кремля

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Кореспондентку “Нової газети” Олену Мілашину виписали з Боткінської лікарні, куди вона потрапила після жорстокого побиття у Чечні. Жінка перебуватиме під контролем лікарів. 5 липня Мілашина пройшла обстеження в московській клініці, де у неї діагностували закриту черепно-мозкову травму, до 14 переломів кистей та множинні забиття м’яких тканин. Нагадаємо, побиті невідомими в масках журналістка Мілашина та адвокат Немов прилетіли до Чечні на оголошення вироку Заремі Мусаєвій, матері переслідуваних чеченських правозахисників Янгулбаєвих, інформує FREEДОМ.

5 липня за фактом нападу в Росії відкрили кримінальну справу. А в Чечні заявили, що у справі простежується “характерний почерк західних спецслужб”.

Активіста та викладача математики Михайла Лобанова звільнили з МДУ. У грудні 2022 року його квартиру обшукували у справі про “фейки” про армію. За словами Лобанова, звільнення було здійснено з грубим порушенням Трудового кодексу.

“Ініціатива виходить не від керівництва МДУ — звільнення стало наслідком грубого та безпрецедентного тиску ззовні. Впевнений, що я повернуся викладати до свого рідного Університету після неминучої трансформації режиму та скасування всіх репресивних законів”, — зазначив у Telegram Михайло Лобанов.

Раніше Лобанов повідомляв, що його змушують звільнитися з університету через статус “іноземного агента”, який йому привласнив 23 червня Мін’юст. Тепер уже колишній доцент мехмату, який раніше висувався до Держдуми від КПРФ, виїхав із країни під приводом тривалого відрядження.

Під коток репресій Кремля сьогодні потрапити неважко. Штрафи, затримання та переслідування за інакодумство — нова реальність Росії. 2023 року тюремні терміни для інакодумців значно збільшено, відкрито як мінімум 20 справ за статтею про держзраду — це вп’ятеро більше, ніж за аналогічний період минулого року, підрахували видання “Верстка” та “Агентство”.

“Справи про держзраду віддали до регіонів (раніше Москва ними займалася). Далекий Схід мав досвід у таких справах, а зараз, мабуть, виявляє запопадливість”, — розповів Євген Смирнов, юрист правозахисного проєкту “Перший відділ”, в інтерв’ю виданню “Настоящее время”.

За прогнозами Смирнова, до кінця цього року справ про держзраду буде щонайменше сотня. Юрист пов’язує зростання кримінальних переслідувань із заявою Путіна про пошук внутрішніх ворогів, а також законодавчими змінами.

Репресіям у Росії доводиться протистояти не лише фігурантам справ, але й їхнім родичам. Так, 43-річний Алмаз Гатін — чоловік Лілії Чанишевої, яка очолювала уфимський штаб Навального, з листопада минулого року присвятив своє життя боротьбі із силовиками. Чанишеву було заарештовано у листопаді 2021 року, а в червні її засудили до 7,5 років позбавлення волі.

Експерти зазначають, що на необґрунтованих кримінальних термінах для інакодумців у Росії не зупиняються. Силовики перетворюють життя їхніх близьких та родичів на випробування. Починаючи з неможливості найняти адвоката, закінчуючи відмовою у тюремних побаченнях.

Читайте також: Політичні репресії у РФ: незгодні з режимом Путіна отримують штрафи й тюремні строки, а дехто змушений емігрувати з країни (ВІДЕО)

Прямий ефір