Данія планує інспектувати танкери з російською нафтою у своїх територіальних водах, повідомляє The Financial Times з посиланням на високопоставлених європейських чиновників. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Європейський Союз радикально скоротив імпорт вугілля, нафти і природного газу з Росії. Мета блоку — повністю відмовитися від імпорту російського викопного палива до 2027 року. Москва ж намагається обійти обмеження. Детальніше — в матеріалі телеканалу FREEДОМ.
Головним маршрутом поставок нафти з РФ досі залишається Балтійське море і данські протоки. Через них щодня проходять танкери з сотнями тисяч тонн російської нафти.
“Багато російських нафтоперевезень здійснюються на так званому “тіньовому флоті” старих суден. Однак офіційні особи, поінформовані про цю пропозицію, кажуть, що вона залежить від можливостей Військово-морських сил Данії зупиняти та перевіряти танкери, і виникає питання про те, що робитиме Копенгаген, якщо судно відмовиться зупинитися”, — пише Financial Times.
З літа 2023 року Росія почала постачати нафту в Азію через арктичні води. До початку вересня, за даними держкорпорації “Росатом”, цим маршрутом перевезли до пів мільйона тонн нафти. Як пише видання High north news, в основному Росія везе нафту через Арктику в Китай.
На думку експертів, такий обсяг поставок нафти з Росії до Китаю або в інші країни Азії через Арктику є безпрецедентним, незважаючи на те, що віддаленість Арктики і вкрай суворі кліматичні умови становлять значний ризик для танкерів.
“Одне можна сказати з цілковитою впевненістю: 87 тис. барелів нафти, експортованої Північним морським шляхом з Росії — це, безумовно, найвищий місячний показник на цьому маршруті. Попередній максимум становив 16 тис. барелів, тобто один танкер”, — зазначив провідний аналітик із сирої нафти Віктор Катона в коментарі виданню High north news.
12-й пакет санкцій ЄС щодо Росії може включати заходи з посилення контролю за дотриманням верхньої межі цін на російську нафту. У грудні 2022-го набула чинності введена країнами G7 цінова стеля в 60 дол. за барель. Однак російську нафту часто продають дорожче — близько 80 дол. за барель, пише Financial Times.
Про нові обмеження Брюссель планує повідомити найближчими днями.
“Ми завершуємо останні деталі цього пакету. Він буде затверджений рішенням Європейської Ради, яке міститиме вказівки для держав-членів щодо його виконання”, — наголосив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
У спробі обійти західні санкції Росія придбала у 2023 році понад сотню танкерів. Євросоюз розглядає можливість у межах нового пакету санкцій запровадити обмеження щодо судноплавних компаній, які продають свої старі судна “тіньовому флоту” Росії, а також щодо держав, які дозволяють цим суднам ходити під їхніми прапорами.
Читайте також: Європарламент несерйозно підійшов до введення санкцій проти РФ, — політолог про резолюцію щодо посилення контролю