В умовах санкцій Росія змушена переорієнтувати свою економіку на схід, але це менш вигідно і дорожче. На сході ринки монополізовані Індією і Китаєм, а логістичні витрати сильно б’ють по кишені Кремля. Про це сьогодні, 14 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів доктор економічних наук, громадський діяч і ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.
“Хто стикався з азійськими бізнесменами, особливо китайськими, той знає, що з ними переговори практично неможливі — або ти робиш так, як тобі кажуть, або тобі вказують на двері. І [президент РФ Володимир] Путін, і бізнес Росії це зрозумівли”, — наголосив він.
Росія зіткнулася з двома проблемами, пішовши з ринку Європи — ціни на китайські товари зросли в рази, а перебудовування логістики на схід — дороге.
“Ціни на готову продукцію, яку Китай в умовах монопольного ринку поставляє в Росію, зросли навіть не на 30%, а на 70-80%. Це перша проблема для РФ. Друга проблема — це транзакційні витрати. Якщо раніше торгівля була орієнтована на Європу, то тепер усе, що було інвестовано в логістику, стає мертвим вантажем, і Росія змушена інвестувати в логістику на схід. Вона дуже дорога, набагато дорожча, ніж у Європу, і тому транзакційні витрати збільшилися”, — пояснив Савченко.
Експерт упевнений, що ці проблеми будуть тільки посилюватися, тому переорієнтація дуже невигідна Кремлю.
“Чим більше буде переорієнтація на схід — тим більше проблем буде у Росії через монопольне становище, яким обов’язково Китай та Індія скористаються, і через зростання транзакційних витрат. Тобто все стає дорожчим і менш вигідним”, — констатував він.
Читайте також: Втрата можливості обходити санкції спричинить сильний удар по економіці Росії — думка