Перемир’я в Чорному морі: про можливі ризики розповів Братчук

Безопасность кораблей в Черном море стала главной темой на заседании Совета Украина-НАТО. Иллюстративное фото: ap.org

Перемир’я в зоні Чорного та Азовського морів не вбереже українські міста від ударів росіян. Адже для запусків ракет агресор використовує територію окупованого Криму, Краснодарського краю, узбережжя Азовського моря. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив речник Української добровольчої армії Сергій Братчук. 

“Що стосується Одеси, я нагадаю, що тільки 2024 року 128 балістичних ракет прилетіли в регіон із території тимчасово окупованого Криму. Це і стратегічна авіація ворожа, і крилаті ракети. Що з цим робити? Як із цим бути? На мій погляд, американські колеги мають нарешті зрозуміти, що росіяни намагаються ошукати не лише весь світ, а насамперед США. Я сподіваюся, що їхня команда справді побачить і почує, що не тільки соцмережами єдиними треба давати оцінку того, що відбувається в реальності. Треба жити, треба жити тими реаліями, які сьогодні складаються на театрі військових дій в Україні”, — акцентував спікер.

За його словами, Росія під виглядом морських угод про перемир’я спробує повернути Чорноморську флотилію назад до Криму. Братчук нагадав, що три роки тому, 24 березня 2022 року, Україна чи не вперше завдала нищівного удару по Чорноморському флоту. 

“Корабель “Саратов” тоді був знищений і пішов на дно. Ще два ВДК (великі десантні кораблі, — ред.) були пошкоджені. Так от, це був початок кінця Чорноморського флоту РФ. Україна, яка прекрасно усвідомлює всі ці ризики й чітко ставить питання про те, що є певна, назвемо її умовно “східна частина Чорноморсько-Азовського басейну”, де сьогодні ще перебувають окупанти. Які несуть на бортах, наприклад, ті самі “Калібри”, що потенційно загрожують будь-якому регіону нашої країни. Якщо Російська Федерація буде порушувати хоча б дух тих угод, не кажучи вже про якісь фізичні дії, саме в цій частині акваторії Чорного моря, Україна залишає за собою право одразу натиснути спусковий курок, який поставить агресора на місце”, — стверджує Братчук.

Сьогодні, за його словами, у битві за Чорне море Україна тіснить противника.

“У цій битві на нас чекає дуже багато роботи. Але, з усім тим, ті бої, які відбуваються у Чорному морі сьогодні, можна поставити в плюс Україні. Адже це очевидні речі. Росія говорить про “зернові коридори”. Про який “зерновий коридор” може сьогодні йти мова, коли Україна створила кілька експортно-імпортних коридорів, якими працюють іноземні судна і найбільші контейнерні оператори світу, повертаючись до нас в Україну, в порти великої Одеси зокрема. Очевидно, що Україна чітко прописує свої умови. Говорить американським колегам про свої відчуття ризиків і виклики, які можуть становити ці декларації про перемир’я”, — зазначив речник Української добровольчої армії.

Виходячи з цього, запевняє Сергій Братчук, Україна, йдучи на безкомпромісні рішення щодо перемир’я, повинна диктувати свою волю щодо долі Чорного моря.

“Україна жодного разу не завдала удару по цивільних у Чорному морі. Жодного разу. Всі ті удари, які наносилися — суто по військових кораблях, на відміну від Російської Федерації. Я думаю, що ця інформація до наших колег зі Сполучених Штатів доведена і, відповідно, буде прописана в угодах, які ми побачимо”, — констатував гість ефіру.

Сергій Братчук акцентував, що Україна не боїться Росії ні в Чорному морі, ні в малому повітрі, ні у великому, ні на полі бою. 

“Позиція наша незмінна. Це те, що додає оптимізму. А війни виграють оптимісти, не песимісти”, — підсумував спікер.

Читайте також: Чесного президентського слова Трампа буде мало, необхідні механізми контролю за дотриманням режиму припинення вогню, — Попов

Нагадаємо, другий раунд переговорів між Україною та США відбувся 25 березня в столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді. Напередодні консультації проводили представники Москви та Вашингтона — також у Саудівській Аравії. За підсумками переговорів було зроблено низку заяв від США, Росії та України. Ключова домовленість — безпека в Чорному морі. 

Прямий ефір