Прямої військової підтримки Москви з боку Пекіна не буде. Про це пише The New York Times. Аналітики вважають, що візит президента РФ Володимира Путіна до Китаю продемонстрував залежність Москви від підтримки Пекіна. 18 жовтня в межах економічного форуму “Один пояс — один шлях” відбулися перемовини глав РФ і КНР. За підсумками зустрічі сторони не оголосили про підписання будь-яких угод, повідомляє FREEДОМ.
За підсумками перемовин лідерів двох країн Financial Times написало:
“Попри те, що Путін пообіцяв, що Росія і Китай незабаром підпишуть “змістовний” план дій до 2030 року, зустріч, схоже, не принесла Москві відчутних результатів”.
На пресконференції для російських ЗМІ глава Кремля повідомив, що зустріч тривала три години, а з Сі Цзіньпіном вони обговорили двосторонні відносини і ситуацію на Близькому Сході та в Україні. Однак жодних спільних заяв не було, як і не було оголошено про підписання будь-яких угод між Пекіном і Москвою.
“Обидві країни поглибили взаємну політичну довіру і підтримують тісну та ефективну стратегічну координацію. Обсяг двосторонньої торгівлі досяг нового рекордного рівня, і ми постійно рухаємося до нашої спільної мети — 200 млрд дол.”, — заявив Сі.
Ні Путін, ні Сі не згадали про план будівництва газопроводу “Сила Сибіру-2”. Про фактичне завершення підготовки цієї угоди російський президент повідомив на зустрічі з главою КНР у Москві. Цей газопровід потрібен Російській Федерації, щоб перенаправити експорт газу на схід після того, як Євросоюз відмовився від постачань. Щодо Пекіна, то поки що незрозуміло, наскільки він підтримує проєкт.
“Китай уже є великим покупцем російського природного газу, нафти, а також зерна. Але він не може купити достатньо, щоб компенсувати ступінь, в якій санкції з боку ЄС і США завдають шкоди Росії. Тож це може трохи пом’якшити ситуацію, але не може перекрити шкоду, яку завдають російській економіці”, — прокоментував директор з питань Китаю і США Інституту Кіссінджера Роберт Дейлі.
Головна газета КНР — “Женьмінь жиба́о” на своєму сайті опублікувала коротку версію інтерв’ю Путіна. Здебільшого в ньому залишили компліменти Сі Цзіньпіну. Таку стратегію аналітики пояснюють залежністю, що зростає, Росії від Китаю. А Пекін, тим часом прагне зберегти імідж нейтральної держави.
“Стало абсолютно ясно, що Китай не хоче повністю стояти на одному боці з Росією з усіх питань. У КНР є свої власні практичні проблеми, які необхідно розв’язувати”, — сказав науковий співробітник Інституту досліджень Росії, Східної Європи та Центральної Азії при державній Китайській академії суспільних наук Сяо Бінь у коментарі The New York Times.
Експерти підкреслюють, що візит президента РФ до Китаю і зустріч із Сі не призвели до якихось проривів. Раніше американська розвідка припустила, що Росія могла попросити КНР передати Москві безпілотники, які можна використовувати у військових цілях.
“Це буде дуже великий ризик для Китаю. КНР уже платить репутаційну ціну за те, що не засудив вторгнення Володимира Путіна. І якби вони надали зброю Росії, її, ймовірно, було б виявлено на полях битв в Україні. А це не в інтересах Китаю. Тому я думаю, що пряма військова допомога такого роду вельми малоймовірна”, — каже Дейлі.
Експерти не припускають, що після зустрічі Сі і Путіна стане відомо про якісь нові великі угоди між Москвою і Пекіном.
Читайте також: Путін поїхав до Китаю торгувати по максимуму ресурсами Росії в обмін на мінімальну підтримку Пекіна, — політолог
Нагадаємо, як заявив радник керівника Офісу президента України Сергій Лещенко, президенту Росії Путіну необхідна тимчасова “пауза” на фронті, інакше на нього чекає геополітичне і персональне фіаско.