Питання про те, яким буде конкретний зміст гарантій безпеки для України до її вступу до НАТО, залишається дискусійним. Ведуться перемовини. У ролі держав-гарантів готові виступати країни-союзники України, які вже надають істотну військову і технічну допомогу. Йдеться про коаліцію. Про це сьогодні, 9 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.
“Буквально нещодавно була зроблена відповідна заява міністром закордонних справ Франції з приводу гарантій, що вони мають бути достатньо чіткими, дієвими, ефективними і одночасно було заявлено про те, що перемовини ведуться. Тобто це — питання дипломатії. Нам треба все-таки набратися певного терпіння і почекати”, — сказав він.
Мережко пояснив, що сенс гарантій полягає в тому, щоб надати Україні такі можливості, які стали б ефективним засобом запобігання і недопущення російської агресії, мінімізації ризику агресії РФ.
За його словами, є різні варіанти, яким чином це відбуватиметься.
“Я думаю, що вони й обговорюються на сьогодні. Звичайно, до числа таких гарантій належить надання військово-технічної допомоги, надання всіх тих видів зброї, яких потребує Україна, зокрема йдеться про ATACMS, F-16 та інші види артилерії та ракет, які допоможуть ефективно захищатися”, — каже голова комітету ВРУ.
Найважливішим елементом гарантій є також питання про так звану ядерну парасольку.
“Є низка ядерних держав, які хотілося б, щоб вони надали нам гарантії. Таке питання обов’язково треба ставити, тому що був Будапештський меморандум, були надані гарантії. До речі, саме слово “гарантії” фігурує у тих документах, які ухвалювала Верховна Рада, і ми сприймали саме як надання гарантій з боку ядерних держав. Хоча в англомовному варіанті використовувався термін “запевнення”. Але навіть цей документ, Будапештський меморандум, хоча він і був порушений, нам теж дає можливості й підстави ставити питання про надання гарантій з боку саме ядерних держав”, — розповів Мережко.
Це — основні можливі елементи гарантій.
“Я б тут ще згадав такий важливий документ, який був розроблений за участю глави Офісу президента Андрія Єрмака і колишнього генсека НАТО Расмуссена. Йдеться про Kyiv Security Compact (“Київський безпековий договір”). У ньому теж ідеться про гарантії”, — додав Мережко.
Щоб не сталося різночитань, як у випадку з Будапештським меморандумом, необхідно дуже чітко сформулювати гарантії та зафіксувати їх саме як юридично обов’язковий документ, підсумував голова комітету ВРУ.
Читайте також: Якщо Україна отримає договір із НАТО, як в Ізраїлю, це і буде дуже непоганою гарантією безпеки, — Буряченко
Нагадаємо, напередодні саміту НАТО у Вільнюсі президент України Володимир Зеленський провів перемовини з лідерами Болгарії, Чехії, Словаччини та Туреччини. Київ просить надіслати йому офіційне запрошення в організацію. Під час дипломатичного турне Зеленський заявляв, що Києву потрібні чіткі гарантії безпеки від Заходу, які зафіксують у декларації НАТО. Йдеться про період, поки Україна не стане повноправним членом Північноатлантичного альянсу. Саміт НАТО відбудеться 11-12 липня.