Напередодні в Мюнхені розпочалася конференція з питань безпеки. Звичайно ж, Україна — одна з головних тем усіх обговорень і дискусій, бо так чи інакше питання продовольчої безпеки, екології, торгівлі та інші впираються в конфлікт, що потребує свого вирішення. Про перші заяви, озвучені в Мюнхені, — у матеріалі спецкореспондента каналу іномовлення України FREEДОМ в Європі Віталія Сизова.
“Рік тому президент Путін вторгся в Україну, і наші союзники застерігали від цього вторгнення. Ми ділилися розвідданими на цій самій конференції в Мюнхені. І говорили, що президенту Путіну потрібно відступити від його намірів. Але він вирішив здійснити свої плани. І відтоді ми спостерігаємо найжорстокішу війну в Європі з часів Другої світової війни”, — заявив на відкритті конференції генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
Про те, наскільки Україна важлива для світової архітектури безпеки, для всіх сфер життя, свідчить і той факт, що вже традиційно конференції такого рівня не обходяться без звернення президента України Володимира Зеленського.
“Нам потрібно поквапитися. Нам потрібна швидкість, швидкість наших угод. Альтернативи швидкості немає, тому що від швидкості залежить життя. Будь-яка затримка — це помилка. Поки ми ведемо переговори, як посилити свою оборону сучасними танками, Кремль думає, як задушити Молдову. Чи настав час для України стати повноправною частиною Європейського Союзу? Для більшості європейців це вже не питання. Ми вже отримали статус країни-кандидата. Ми вже готуємося почати переговори про членство. Ми вже об’єднані з європейською економікою, логістикою та енергетикою. Немає альтернативи українській перемозі. Немає альтернативи Україні в ЄС. Немає альтернативи Україні в НАТО. Немає альтернативи нашій єдності”, — резюмував Зеленський.
Учасники конференції, з якими вдалося поспілкуватися, покладають великі надії на Китай, який має нарешті зайняти більш жорстку позицію щодо Росії, на яку він має величезний вплив.
“Думка Китаю — це одна з небагатьох, яку Росія не може ігнорувати. Росія може ігнорувати що ми говоримо, але Росія не може ігнорувати, що Китай думає. А Китай уже зробив деякі цікаві заяви. Китай приєднався до Заходу, сказавши, що абсолютно неможливо для Росії навіть розглядати можливість використання ядерної зброї. І ми маємо бути вдячні цій заяві Китаю. Це дуже важливо. І я дуже радий, що Китай зробив це на дуже високому рівні. Це важливо для нас, це важливо для України”, — сказав Вольфганг Ішингер, голова Мюнхенської конференції з безпеки (2009-2022 рр.).
Напередодні конференції було опубліковано доповідь, в якій ішлося про те, що західні ліберальні демократії зуміли дати гідну відсіч Росії, але поки що, на жаль, не всі країни світу засуджують її політику. Йдеться насамперед про країни Глобального Півдня і саме на них — головний фокус.
“Війна в Україні дуже впливає на ситуацію на півдні, в Африці, та інші країни, які залежать від продовольства з України та цього регіону. Тож під час конференції тут, у Мюнхені, будуть, звісно, говорити про це. Коли ми можемо показати, що ми єдині, коли ми можемо показати, що вони — частина міжнародної спільноти, щоб протистояти агресії Росії, це добрий знак для вирішення цієї ситуації”, — сказала представниця Держдепартаменту США Андреа Калан.
Володимир Путін має отримати чек за війну. Так вважає спікер Верховної Ради України Руслан Стефанчук. Він сказав, що його головне завдання на конференції в Мюнхені — домогтися збільшення санкційного тиску на Росію й отримання нових видів зброї для ЗСУ.
“Санкції повинні перестати бути як новий вихід айфона. Ми не повинні чекати 10-го, 11-го або 12-го. Ці санкції мають бути раз і назавжди. Росія повинна зрозуміти, що вести війну — економічно нестерпно. Усі, хто розпочав цю війну, мають бути визнані міжнародними інституціями, винними в ній. Вони повинні отримати тюремні терміни, приписи про компенсацію. Грубо кажучи, Путін має отримати чек за цю ганебну війну від усього цивілізованого світу”, — резюмував Стефанчук.
Читайте також: Мюнхенська безпекова конференція проходить без РФ — про єдину позицію Заходу розповіла Калан
Раніше повідомлялося, що в Мюнхені мають зустрітися 45 глав держав і урядів, а також 83 міністри закордонних справ і оборони.
Читайте також: Україна — у фокусі уваги Мюнхенської конференції з питань безпеки — подробиці (ВІДЕО)