Понад 200 вулиць уже перейменовано в Одесі в межах декомунізації та деколонізації — законів, які ставлять перед собою завдання очистити українські міста від радянського та імперського минулого. Елементи комуністичного дизайну так само зникли з фасаду Одеського залізничного вокзалу, інформує FREEДОМ.
Наприкінці червня активісти однієї з одеських молодіжних організацій зафарбували меморіальну табличку, присвячену російському поету Олександру Пушкіну. Цей знак — частина комплексу будинку-музею письменника, в якому він жив три століття тому.
І меморіальна табличка, і пам’ятник Пушкіну зараз закриті фанерою. Їхня подальша доля поки що не обговорюється. Хоча частина активної громадськості міста підтримує ідею прибрати Пушкіна з вулиць міста.
“У першу чергу, я думаю, що це російські маркери, які ставить Російська Федерація, щоб триматися за ці території. Щоб долучати до спільної історії, спільних героїв, письменників і так далі. Тому я вважаю, що такі пам’ятники і меморіальні дошки потрібно демонтувати демократично і перенести до музею”, — каже громадський активіст Дем’ян Ганул.
Частина жителів Одеси вважають, що будь-яке рішення варто ухвалювати тільки після ретельних обговорень.
“Дуже складне питання, неоднозначне. Зараз усе суспільство веде сильні суперечки з цього приводу. Я вважаю, що зараз, саме в цей час, не дуже доречно вирішувати це питання і піднімати його в суспільстві. Тому що таким чином можна викликати конфлікт у суспільстві”, — висловив думку одесит Богдан.
Майже через 5 років від дня ухвалення закону про декомунізацію в Україні очищають від радянської символіки і будівлю Одеського залізничного вокзалу. Ліпнину і картини з червоним прапором, зіркою, серпами і молотами замінили на сучасну українську символіку.
“Згідно з чинним законодавством України, на території залізничної станції “Одеса — головна” було закрито понад 100 елементів радянської символіки”, — повідомила начальниця відділу маркетингу, реклами та оренди Одеського залізничного вокзалу Анастасія Пащенко.
Радянські символи на фасадах будівлі поки тимчасово закрили З-D фігурами. В адміністрації залізничного вокзалу кажуть, що після отримання всіх необхідних дозволів, символи часів СРСР демонтують.
Триває в Одесі й процес дерусифікації вулиць міста. До нового списку на перейменування потрапили понад 50 найменувань вулиць і провулків. Нові намагаються вибирати максимально наближено до історичного минулого і за принципом аполітичності.
“Першим пунктом у нас стоїть повернення одеських історичних назв, якщо ми говоримо про старий центр. Якщо, знову-таки, вони не суперечать нормам нового закону. Ми позбуваємося назв, пов’язаних із діячами Російської імперії. У нас є бажання прибрати ті назви, які не мають відношення до Одеси — це величезна кількість діячів Радянського Союзу, і ті, хто не мав такого комуністичного шлейфу”, — розповів член топонімічної комісії при Одеській міській раді Олександр Бабич.
За півтора року після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Одесі вже перейменували понад 200 топонімів. У черзі — ще приблизно стільки ж.