Перегрів економіки РФ: що очікує на росіян (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ТАСС

Росіянам варто готуватися до дефіциту імпортного одягу та електроніки, кажуть експерти. Проблеми в російській економіці серйозно позначаться на сегменті споживчих товарів. Також аналітики прогнозують подорожчання на 15-20% комп’ютерів та смартфонів у наступні пів року, інформує FREEДОМ.

З моменту переходу економіки РФ на “військові рейки” російське керівництво звітувало про її нібито стабільність і зростання всупереч західним санкціям. Росстат заявив, що в другому кварталі 2024-го зарплати зросли на 12%, а російський диктатор Володимир Путін хвалився рекордно низьким безробіттям й річним зростанням ВВП на 3,6%, що більше за загальносвітовий тренд. Але, за словами економістів, є і зворотний бік. Ще рік тому російські фінансисти стали говорити про перегрів економіки РФ — явище, за якого вона зростає швидше, ніж дозволяє її структура. І це загрожує незворотними проблемами.

“Завдяки державному інвестуванню, державним замовленням в окремо взятих галузях всі інші галузі починають дуже серйозно страждати в рамках відсутності робочої сили. Ось усе це нібито на сьогоднішній момент призвело до того, що прямий дефіцит робочої сили в Російській Федерації вже підходить до 2 млн робочих рук. І, найімовірніше, ця ситуація погіршуватиметься й надалі”, — сказав виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Російські підприємства намагаються боротися з дефіцитом кадрів підвищенням заробітної плати. Але через те, що зростання спостерігається переважно у сфері ВПК, це лише призводить до зниження прибутку компаній й збільшення темпу інфляції, оскільки підприємства не виробляють більше продукції. Для боротьби з “перегрівом” російський Центральний банк підняв ключову ставку з 16% до 18%. Традиційно це мало б призвести до зменшення фінансової активності та зробити кредити менш привабливими для населення, але зараз це призвело до зворотного ефекту.

“Населення, усвідомивши, що кредити стають дорожчими, почало швидше звертатися до банків, у результаті обсяги видач підскочили до 2,4 трлн на місяць. У 2024-му зростання продовжилося — і теж завдяки владі. З початку року вона обговорювала згортання пільгових програм, насамперед іпотеки… У червні обсяг виданих кредитів фізичним особам зріс на 13,7%”, — пише видання Meduza.

Наслідки такого явища економісти оцінюють по-різному. Деякі вказують на те, що підприємства можуть автоматизувати своє виробництво, щоб уникнути дефіциту кадрів, інакше вони змусять своїх співробітників працювати понаднормово. Якщо говорити про економіку загалом, то експерти зазначають, що ефект від накопичених проблем можна буде побачити наприкінці 2024-го.

“Навіть номінально буде приблизно нульовий темп ВВП, але вони будуть малювати 0,5%. Зараз вони малюють там 3,6%, 2,9%. Насправді з початку війни ВВП від’ємний. Щоправда, падіння невелике — кілька відсотків на рік. Наступного року вони вже не зможуть витрачати на війну стільки, скільки цього й минулого року”, — вважає професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.

Жорстка політика Центрального банку позначилася також і на торговому балансі Росії. У квітні Центробанк РФ опублікував прогноз на цей рік, у якому йшлося про те, що імпорт зросте від 1% до 3%, а експорт на 0,5-1,5% порівняно з 2023-м. А в аналогічному документі від 26 липня обидва показники продемонстрували зниження торгівлі порівняно з минулим роком. У відомстві пояснили падіння обсягів високими процентними ставками, зростанням цін, а також проблемами із зовнішньоторговельними платежами.

https://www.youtube.com/watch?v=H4ZSfo43Zzg&ab_channel=FREE%D0%94OM.LIVE

Читайте також: Росія перебуває на шляху до стагфляції, — Бураковський

Нагадаємо, кремлівські пропагандисти наполегливо намагаються переконати росіян у тому, що економіка РФ сильна як ніколи, і міжнародні санкції ніяк на неї не вплинули. Насправді ж, за оцінками агентства Bloomberg, для фінансування війни Кремль уже задіяв ліквідні активи російського національного Фонду добробуту. Сам фонд від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну скоротився вдвічі.

Прямий ефір