Переговори України та Угорщини: про що сторони домовилися в Ужгороді (ВІДЕО)

Зустріч керівника Офісу президента України Андрія Єрмака, глави МЗС Дмитра Кулеби з міністром закордонних справ і зовнішньої торгівлі Угорщини Петером Сійярто. Фото: president.gov.ua

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак та глава МЗС Дмитро Кулеба напередодні в Ужгороді зустрілися з міністром закордонних справ і зовнішньої торгівлі Угорщини Петером Сійярто. Сторони обговорили нормалізацію відносин між Києвом та Будапештом, а також посилення діалогу на рівні громад. Переговори тривали понад шість годин і, як зазначив Андрій Єрмак, підтвердили взаємне прагнення Угорщини та України провести зустріч на найвищому рівні, інформує FREEДОМ.

В Ужгороді перед початком переговорів глава Офісу президента Андрій Єрмак, міністри закордонних справ України та Угорщини Дмитро Кулеба та Петер Сійярто вшанували пам’ять загиблих захисників України, зокрема й етнічних угорців.

“В Україні, у нашого сусіда, майже 2 роки триває війна. Думка Угорщини протягом цих 2 років була завжди однозначною — ми підтримуємо територіальну цілісність та суверенітет України. Ми засуджуємо війну та хочемо, щоб у нас по сусідству швидше настав мир”, — сказав Сійярто.

Глава Офісу президента України заявив, що під час переговорів команда працюватиме над тим, щоб налагодити відносини, а для цього потрібен відвертий та конструктивний діалог.

“Перед нашими партнерами ми показуємо, що ми готові зробити крок уперед, крок назустріч, що ми намагаємося домовитися, що ми діємо в загальноприйнятому контексті”, — зазначив політолог, експерт-міжнародник Максим Несвітайлов.

Під час переговорів, серед іншого, угорська сторона просила Україну повернути права своїй національній меншині, якими вона користувалася до 2015 року. У результаті було вирішено, що Угорщина та Україна створять спільну комісію з урегулювання цього питання.

“Ми попросили угорську сторону надати нам вичерпний перелік питань щодо захисту прав осіб, які належать до всіх нацменшин. Ми цей список отримали та домовилися, що під егідою двох міністерств закордонних справ зберемо спецкомісію. За 10 днів вона має подати на розгляд урядів обох країн конкретне розуміння: як і що з того переліку потребує вирішення або вже врегульовано — для того, щоб ми внесли остаточну ясність”, — сказав очільник українського МЗС.

Однією з ключових тем переговорів було й членство України в ЄС.

“Тут заслуговує на позитивну оцінку рішення Угорщини піти на компроміс й на засіданні Європейської ради в грудні 2023 року щодо відкриття переговорів про членство. Попереду інші важливі рішення. І ми сьогодні їх проговорили. Виходимо з того, що Україна у складі Євросоюзу — найбільш стратегічно важливий партнер для Угорщини”, — наголосив Кулеба.

29 січня Угорщина заявила про свою готовність до компромісу, який дасть змогу профінансувати запропонований Євросоюзом пакет допомоги Україні в 50 млрд євро. Раніше Угорщина заблокувала перегляд бюджету ЄС, який включав допомогу Україні, що змусило його лідерів скликати екстрений саміт на 1 лютого.

“Європейський Союз показав, що він може діяти дуже рішуче, і ось ця повільна європейська демократія, вона все-таки трохи розігналася. ЄС відверто каже, що ось дивіться, ми можемо забрати право голосу, права вето, ми беремо, подаємо це на розгляд до Європейського парламенту, резолюцію цю було ухвалено, й зараз, по суті, рада ЄС може ратифікувати це рішення”, — сказав Несвітайлов.

Раніше повідомлялося, що зустріч глав МЗС України та Угорщини покликана підготувати зустріч президента України Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.

“Є інтерес на рівні зустрічі Зеленського й прем’єра Угорщини. І ми сьогодні зробили крок до цієї зустрічі. На сьогодні ми її готуємо та хочемо, щоб ця зустріч завершилася конкретними результатами. Дати не обговорили. Але хочемо, щоб це було якомога швидше”, — сказав Єрмак.

Зеленський та Орбан коротко зустрічалися в Аргентині під час візиту на церемонію інавгурації новообраного президента. Орбан тоді сказав, що прийняв запрошення Зеленського поговорити про двосторонні відносини.

Читайте також: Збільшення військової допомоги Україні: про обнадійливі очікування від саміту Євроради 1 лютого розповів Попов

Як раніше заявив дипломат, надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.) Олександр Левченко, Київ налаштований на остаточне врегулювання спору з Угорщиною щодо прав нацменшин, щоб позбавити Будапешт упереджень щодо членства України в ЄС.

Прямий ефір