Переговори щодо вступу України до ЄС: як на них можуть позначитися вибори до Європарламенту, розповів Пашков

Прапор України біля будівлі Єврокомісії в День Європи. Фото: uatv.ua

Переговорний процес щодо вступу України до Європейського Союзу, ймовірно, стартує вже в березні. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков.

“Для України ключовим пріоритетом, дуже важливим моментом буде фактичний початок переговорного процесу, який буде, очевидно, на міжміністерській конференції в березні нинішнього року. Тому там теж постане фактор Орбана”, — сказав він.

Експерт зауважив, що європейські лідери орієнтуватимуться на хоча б попередні результати виборів до Європарламенту.

“Це дуже важливо. За деякими даними, такими обережними експертними оцінками можливе деяке посилення праворадикальних сил у Європарламенті. Але я думаю, що блок Європейської народної партії, альянс демократів, соціалістів і “зелених” збереже свої позиції, й загалом у Європарламенті буде досить стійка більшість симпатиків України та єврооптимістів, як мені видається. Але те, що вибори завжди, вони, як правило, призводять до якихось таких пауз, скажімо так, моментів невизначеності у відносинах — це теж очевидно”, — сказав Пашков.

Він наголосив, що Україні буде необхідно формувати відносини з новими лідерами, з новими політичними фігурами.

“Йдеться про нового голову Європейської Ради та про новий склад Європейського парламенту й, врешті-решт, у складі Європейської комісії. Тобто це все, безумовно, позначиться на характері та специфіці відносин України та ЄС. Тим паче в такий дуже напружений і дуже стратегічно важливий для України період початку переговорного процесу”, — сказав співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова.

Читайте також: Непростий шлях України до Євросоюзу: чого варто очікувати від процесу перемовин про вступ до ЄС

Нагадаємо, глава Європейської Ради Шарль Мішель має намір покинути свій пост достроково заради участі в прийдешніх виборах до Європейського парламенту, які відбудуться в червні цього року. Ім’я наступника Шарля Мішеля може бути названо наприкінці червня або на початку липня. Якщо на той час із кандидатурою не визначаться, то виконувати обов’язки голови Євроради буде представник Угорщини, тобто її прем’єр-міністр Віктор Орбан, оскільки в цей час саме Угорщина буде головою в Раді ЄС.

Європейська Рада є вищим політичним органом Європейського Союзу. Голову Ради обирають на 2,5 року. Він відповідає за підготовку і проведення самітів ЄС, де зустрічаються 27 глав держав і урядів. Зазвичай засідання Ради проводяться в Брюсселі.

Прямий ефір