Переговори про вступ до ЄС, допомога союзників, санкції проти РФ: досягнення української дипломатії 2023 року (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: idemocracy.world

В умовах повномасштабної агресії Росії Україна продовжує зміцнювати міжнародні зв’язки. Минулого року країна домоглася рішення Європейської ради про початок переговорів щодо вступу до ЄС; було засновано Раду Україна — НАТО; зміцнилася підтримка союзниками Збройних сил України (ЗСУ) та української формули миру; а також значно посилився санкційний тиск на Росію, повідомляє FREEДОМ.

14 грудня 2023 року — історичний день для України: Брюссель оголосив про початок переговорів про членство в ЄС. Рішення ухвалили після багатогодинних переговорів.

“Це дуже важливо. Ми хочемо підтримати Україну. Це дуже потужний політичний сигнал. Це дуже потужне політичне рішення”, — заявив голова Європейської ради Шарль Мішель.

“Україна отримала рішення про відкриття переговорів щодо членства. І це було дійсно дуже непросто. Багато хто у світі думав, що Україна приречена завжди залежати від старих уявлень про геополітику та сфери впливу в Європі. Але ми змінили цей головний оборонний результат”, — сказав президент України Володимир Зеленський. 

Одним із результатів роботи українських дипломатів стали й рекордні обсяги гуманітарної та військової підтримки України. За даними Державного департаменту США, з лютого 2022 року Вашингтон надав Києву військову допомогу на понад 44 млрд дол. 

За підрахунками Європейської Ради, у 2023 році країни-члени ЄС виділили 27 млрд євро військової допомоги Києву.

Міністерство закордонних справ (МЗС) України спільно з Міністерством оборони та Міністерством з питань стратегічних галузей промисловості України провели Міжнародний форум оборонних індустрій. Там оголосили про створення Альянсу оборонних індустрій і спеціального оборонного фонду. Успішно функціонують і об’єднання іноземних партнерів з надання оборонної допомоги Україні: танкова та авіаційна коаліції, коаліція протиповітряної оборони (ППО) та IT, коаліція з гуманітарного та бойового розмінування.

“У 2023 році українська військова дипломатія працювала 24 години на добу, 7 днів на тиждень заради результатів для України. Президент Зеленський задавав темп цієї роботи. Ми порахували, що за цей рік він провів майже 170 телефонних дзвінків і близько 260 зустрічей із представниками іноземних держав, міжнародних організацій”, — наголосив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

У 2023 році Україна провела 10 засідань Контактної групи з оборони у форматі “Рамштайн”. На зустрічах були представлені військові міністерства та штаби понад 50 країн.

“Сполучені Штати, наші союзники та партнери знову і знову доводять нашу стійкість. Ми будемо підтримувати український народ протягом тривалого часу. З часу нашої останньої зустрічі Сполучені Штати виділили додаткові пакети безпекової допомоги. Ці пакети включають вкрай необхідні засоби ППО, боєприпаси та обладнання для розмінування”, — сказав міністр оборони США Ллойд Остін.

Результатом скоординованої роботи Києва та союзників стало посилення міжнародного санкційного тиску на Росію. У 2023 році США запровадили понад 20 пакетів обмежень щодо країни-агресора. Європейський Союз — три санкційні пакети. Від початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну, Москву відсторонили від участі в 29 міжнародних організаціях. Представників Росії тепер немає у складі Міжнародного суду ООН, виконавчих рад ЮНЕСКО та Організації із заборони хімічної зброї, Ради Міжнародної морської організації. А 14 грудня 2023 року про виключення Російської Федерації оголосила Дунайська комісія.

У 2023 році Україна поглибила співпрацю з країнами Глобального Півдня. У Нью-Йорку на полях ООН, український лідер провів переговори з президентом Бразилії. 10 грудня Зеленський відвідав Аргентину. Він був присутній на інавгурації президента Хав’єра Мілея. Там же глава української держави провів зустрічі з президентами Еквадору, Уругваю і Парагваю. 

“Ми маємо визнавати слабкі місця — після 1991 року політика України щодо Латинської Америки була слабкою. На напрямку Африки наша держава не зосереджувалася. Велика частина Азії теж поза нашою постійною увагою. Але це змінилося. Географія української зовнішньої політики тепер охоплює всі континенти”, — констатував Зеленський.

Найважливішим результатом для України стало відновлення судноплавства та робота нового морського маршруту в Чорному морі. За даними Центру транспортних стратегій, з моменту його запуску порти Великої Одеси прийняли під навантаження 337 суден і ще 79 готуються прийняти найближчим часом. Мільйони тонн українського зерна постачають у різні країни. Посол США в Україні Бріджит Брінк підкреслила, що агресія Росії не може зупинити Україну в її прагненні нагодувати світ.

Читайте також: Про що говорили світові лідери в новорічних зверненнях до громадян — подробиці (ВІДЕО)

Прямий ефір