Передати окупований Крим під мандат ООН і провести референдум: неоднозначну заяву глави МЗС Польщі обговорили експерти 

Окупований Крим. Фото: Фото: ukrinform.ua

Передати тимчасово окупований росіянами Крим під мандат ООН. З такою пропозицією нібито виступив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. Як повідомляють українські ЗМІ, ця пропозиція прозвучала на міжнародній конференції “Ялтинська європейська стратегія” в Києві. 

Нібито Сікорський під час неофіційних дискусій говорив про те, що він не бачить можливості досягнення миру — без демілітаризації Криму. Мовляв, півострів необхідно передати під мандат ООН для проведення референдуму після встановлення легітимних жителів.

Реакція України на заяву Сікорського

Крим — це тимчасово окупована територія України. Першим кроком до встановлення миру має бути виведення окупаційних військ РФ з території півострова. Про це заявив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. Він підкреслив, що обговорення майбутнього Криму має відбуватися тільки за згодою України та корінного кримськотатарського народу.

“Ми впевнені, що будь-які пропозиції щодо розв’язання питання припинення війни Росії проти України, досягнення миру в Україні, відновлення її територіальної цілісності, відновлення порушених прав і свобод українських громадян на окупованих територіях мають відбуватися на основі національного законодавства України та міжнародного права”, — заявив Чубаров.

Позиція незмінна. Крим — це Україна, заявив керівник Офісу президента України (ОПУ) Андрій Єрмак. Також він зазначив, що Росія порушила міжнародне право і має відповідати за це.

Пізніше міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив про підтримку територіальної цілісності України після того, як у ЗМІ з’явилася інформація про нібито його пропозицію передати Крим під мандат ООН із перспективою проведення референдуму про статус окупованого Росією півострова. 

“На конференції відбулася гіпотетична дискусія серед експертів у режимі off the record, де ми розглядали, як реалізувати пропозиції самого президента Зеленського про те, як повернути Крим. Він говорив про дипломатичні дії”, — пояснив Сікорський.

Думки експертів

Що означає заява глави МЗС Польщі щодо Криму? Чи допустить РФ на окупований півострів міжнародні організації? Чи потрібно проводити там референдум? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Наріман Джелял, перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу; 
  • Ольга Куришко, заступниця постійного представника президента України в Автономній Республіці Крим; 
  • Олеся Яхно, політологиня.

НАРІМАН ДЖЕЛЯЛ: Крим просто має бути повернуто до складу України

— Передача Криму під мандат ООН і подальший референдум абсолютно не мають жодного сенсу. Хто є законними жителями півострова? Згідно з усіма нормами міжнародного права і заявами, Крим є територією України й, відповідно, тільки громадяни України та інші особи, які в установленому законом України порядку оформили своє проживання на території України, є законними жителями півострова. 

За майже 11 років окупації Російська Федерація в порушення міжнародного права змінила демографічний склад окупованого Криму – привезла туди велику кількість росіян. Серед кого там збираються проводити референдум? Нам відомо, що ще у 2014 році для проведення того незаконного референдуму, яким Росія обґрунтовує окупацію півострова, військовослужбовцям і громадянам РФ видавали незаконно українські паспорти. І в разі повторного референдуму Росія може вчинити підробку. 

Унаслідок колосального пресингу, репресій і обмеження свобод громадян України в Криму, розраховувати на вільне волевиявлення сьогодні не можна. 

Кремль дуже глибоко вкоренився в умах деяких європейських політиків. Виходить, що окупація Криму нібито якось закріплена референдумом у березні 2014 року і що для його скасування або перегляду сьогодні потрібно проводити інший референдум. Абсолютно ні. 

Крим був злочинно окупований, а зі злочинцями чинять дуже зрозуміло — їх карають. Півострів просто має бути повернуто до складу України, а Україна вже повинна на підставі свого законодавства забезпечити повноцінну реінтеграцію. 

ОЛЬГА КУРИШКО: Думки Сікорського ні на що не впливають

— Пропозиції щодо тимчасово окупованого Криму часто лунають від представників інших держав. З 2014 року Україні нав’язували різні позиції та бачення рішення щодо Криму. Радослав Сікорський просто висловив одну з думок. 

Це перше висловлювання глави польського МЗС, яке відрізняється від попередніх. Раніше він говорив про необхідність надати Україні право бити далекобійними ракетами по військових об’єктах у РФ, але ніколи не говорив про питання територіальної цілісності України. Можливо, його висловлювання можна розцінювати як привернення уваги. На ситуацію в Україні чи в окупованому Криму ця думка Сікорського ніяк не впливає. 

Я не можу собі уявити будь-яку позицію РФ щодо передачі Криму під мандат ООН. У будь-якому разі, все, що стосується окупованого півострова, безпосередньо залежить від позиції України та кримськотатарського народу. 

Російська Федерація 11 років нарощувала свій військовий потенціал на території тимчасово окупованого Криму і від початку повномасштабного вторгнення ця тенденція лише посилилася. Демілітаризація Криму — це один з елементів безпеки в Чорноморському регіоні. 

ОЛЕСЯ ЯХНО: Проведення референдуму в Криму грає на руку РФ

— Проведення референдуму в окупованому Криму передбачає, що це спірна територія, але згідно з міжнародним правом, півострів анексований і окупований Росією. Це визнають усі міжнародні організації та майже всі країни. 

Росія за цей час уже суттєво змінила демографічну структуру Криму. Завдання Кремля на півострові від самого початку полягало в тому, щоб витіснити звідти все нелояльне до РФ населення. Проводити референдум у цій ситуації абсолютно безглуздо, тому що він абсолютно не вирішує жодних завдань, а просто йде в пропагандистському річище самої РФ. 

Пропозиція віддати Крим на 20 років під мандат ООН у перспективі може обговорюватися як варіант повернення півострова не військовим шляхом, а можливо, дипломатично-політичним. Але це не означає, що буде ООН, тому що поки що немає жодних передумов вважати, що хтось допустить міжнародні організації на півострів. Росія відмовляє в допуску. 

Я не виключаю, що після якоїсь військової фази, в моменті переговорного процесу, на півострові може бути присутня якась міжнародна організація і спостерігати за тим, як відбувається реінтеграція Криму. Але цьому має передувати встановлення справедливого і довгострокового миру. 

Читайте також: Саміт Кримської платформи: деокупацію півострова, заяву Ердогана та реакцію РФ проаналізували експерти 

Прямий ефір