Передача на потреби України доходів від заморожених активів Центробанку РФ — це напівзахід. З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну йшлося про те, що вони будуть передані повністю. Так вважали й аналітики, але згодом почалися складнощі. Є кілька причин, які гальмують союзників. Про це в ефірі FREEДОМ сказав кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.
“Десь із травня 2022 року є ситуація підвішеності, коли з одного боку десь якісь успіхи є, але потім після цих успіхів з’являється якась пауза, заява. Нещодавно — Королівства Саудівської Аравії про те, що якщо російські заморожені активи будуть передані Україні, Саудівська Аравія продає боргові зобов’язання ЄС, які вона має”, — коментує він.
Щодо рішення про передачу Україні коштів під заставу доходів від російських активів, то Ус вважає, що не останню роль у цьому відіграло рішення Європейського суду, який визнав законність накладених на активи санкцій. Водночас це рішення ще може бути оскаржене Росією у вищій судовій інстанції, і це може гальмувати партнерів України.
“Коли ми говоримо про ризики, які можуть негативно вплинути на дійсну передачу цих грошей, то я чекаю насамперед початку розгляду апеляції. Звичайно, Європейський Союз намагатиметься дочекатися рішення, а потім уже робити свої кроки. Просто тому, що одним із ризиків, які все ще є, є саме юридична сторона питання. Це побоювання того, що передача цих грошей Україні, після того, як вони вже передані, може бути за рішенням суду визнана незаконною… І це, на жаль, як мені здається, один з основних стримувальних моментів, який не дає нашим партнерам ухвалити фінальне рішення ”, — зазначив гість ефіру.
Є ще один фактор, який зупиняє партнерів України у передачі всіх заморожених активів: вони вважають, що цей крок спричинить глобальні інституційні зміни, припускає головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень.
“Зараз багато хто говорить про те, що немало інститутів треба реформувати, і ООН, і МВФ, й інші. І доля цих грошей, мені здається, буде одним із наріжних каменів того, що треба переглядати цю систему. Багато в чому, можливо, і це гальмує рішення. З тієї простої причини, що всі розуміють: за цим кроком будуть інші, які вимагатимуть глобального перезавантаження”, — каже він.
Проте Іван Ус наголосив: те, що на потреби України передаються доходи від заморожених російських активів, не означає, що питання передачі самих активів забуто. Про це точаться дискусії. Він нагадав, що йдеться приблизно про 300 млрд дол. США.
Читайте також: Євросоюз фінансує оборонні заводи в Україні коштом росактивів — деталі від Матернової
Нагадаємо, Європейська комісія погодила надання Україні кредиту у розмірі 35 млрд євро. Фінансувати позику ЄС має намір коштом прибутків від заморожених російських активів. Кошти Україна спрямує на енергетику, захист цивільного населення та озброєння для Збройних сил України.