Бомби Paveway IV, які, за повідомленнями ЗМІ, Велика Британія може вперше передати для Збройних сил України, — високоточна зброя. Вона дозволяє завдавати ударів з достатньої відстані по об’єктах противника. Водночас по-справжньому ефективними такі бомби можуть бути лише у разі української переваги у повітрі. Про це сьогодні, 26 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав військовий експерт Сергій Грабський.
“Ефективна дальність цієї зброї — 30 км. І звідси виникає питання: а навіщо вона нам передається, якщо, будемо відвертими, баланс протистояння у повітрі — поки що не на нашу користь”, — зазначив гість ефіру.
Він додав, що Paveway IV, напевно, можна пристосувати й для пусків із літаків радянського зразка, але без переваги у повітрі їхнє застосування не буде ефективним.
“Необхідно буде відігнати літаки противника, а це можуть зробити вже F-16, і потім вже завдавати масованих бомбових ударів високоточною зброєю. І це, знаєте, вже дозволяє нам навіть не з оптимізмом, а з упевненістю говорити, що відносно найближчим часом F-16 з’являться в повітрі України. Я не кажу, що це буде завтра або післязавтра, але цей час відчувається. Ми подивимося, коли ці бомби Paveway IV будуть передані. Тому що зараз була тільки заява, яка не була підкріплена офіційним повідомленням про наявність таких ракет у списку озброєння, що передається”, — зазначив Грабський.
Довідково: Paveway IV — це остання версія боєприпасів серії Paveway, які виробляє британська компанія Raytheon. Озброєння оснащено двома системами наведення: лазерною та GPS. В основі — модифікована авіабомба Mk 82 з підвищеною пробивною здатністю. Вага однієї бомби — понад 200 кг.
Читайте також: Рекордний пакет допомоги від Великої Британії: як Лондон підтримує Київ, розповів Остальський
Нагадаємо, Велика Британія може передати Україні новітню лазерну систему ППО DragonFire (“Полум’я дракона”), яка здатна збивати дрони та ракети зі швидкістю світла. Вартість одного пострілу — всього близько 10 фунтів.
Таке озброєння з’явиться на військових кораблях британського флоту до 2027 року. Але в Україні воно може бути використане раніше. Лондон розглядає можливість відправити прототипи Києву, навіть якщо вони не будуть доопрацьовані на 100%.