Передача Києву 50 млрд дол. коштом заморожених активів РФ не замінить репарації, — Бураковський

Ілюстративне фото: slovoidilo.ua

Рішення країн G7 (“Великої сімки”) про передачу Києву 50 млрд доларів коштом заморожених активів РФ — це перший у світі прецедент, коли кошти країни-агресора будуть використовуватися на потреби країни, яка страждає від цієї агресії. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.

“Воно дійсно є історичним, тому що, власне, вперше в історії гроші, які належать країні-агресору, будуть використовуватися для допомоги країні-жертві. Як правило, до цього часу війна закінчувалася, підписували якісь угоди, вже на підставі цих угод відбувалася компенсація втрат, виплачувалися репарації та багато іншого. Ми маємо сьогодні абсолютно іншу ситуацію. Війна триває. На жаль, поки що нам важко сказати, в якому форматі вона закінчиться. Але гроші, які сьогодні належать Росії, вже будуть працювати безпосередньо на Україну”, — сказав він.

Водночас Бураковський звернув увагу, що ці гроші не замінюють репарації як такі.

“Тому я думаю, що в перспективі треба буде ставити питання й про виплату репарацій, і якщо Росія погодиться на виплату репарацій, тоді можна буде говорити про розморожування грошей Центробанку та інших російських організацій”, — сказав голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій.

Він зазначив, що сьогодні йдеться про три основні цілі використання грошей.

“Це військова підтримка України, зокрема й створення потужностей ВПК на нашій території. Це підтримка бюджетного дефіциту, тобто фактично фінансування бюджетного дефіциту. І, нарешті, це поточне відновлення насамперед інфраструктури, яку руйнує Російська Федерація. Тут два питання. Перше питання — хто буде вирішувати, як ці гроші будуть використовуватися? Чи то тут буде якийсь спільний механізм, чи то, можливо, тут буде більш якась така провідна роль України. І другий момент — власне, що Україна буде зобов’язана зробити на ці гроші? Тому що там у багатьох документах, зокрема й у документах, які обговорювали, і в заявах G7, говорили про те, що ви знаєте, Україна, звісно, отримає ці гроші, але водночас конкретні транші залежатимуть від того, наскільки Україна готова використати їх у спосіб, який є найефективнішим”, — розповів Бураковський.

На його думку, механізм буде схожий на реалізацію програми Ukraine Facility, яка передбачає виділення Україні 50 млрд євро від Європейського Союзу.

“Тобто ми будемо узгоджувати безпосередньо з нашими партнерами, куди ми будемо спрямовувати ці гроші. Але далі, власне, питання вже технічне — як ці гроші будуть переказуватися, хто їх буде витрачати. Я думаю, що тут немає якихось технічних складнощів. Тут є одне дуже велике питання. Отримання таких великих грошей — і 50 мільярдів з боку Європейського Союзу, і 50 мільярдів коштом заморожених російських активів — це досить непросте завдання і з погляду менеджменту, і з погляду просто щодо прозорості використання цих грошей, і, звісно, з погляду запобігання корупції. Я думаю, на ці три моменти наші партнери будуть звертати найсерйознішу увагу”, — вважає Бураковський.

Читайте також: Росія має припинити агресивну війну і заплатити за завдані Україні збитки — заява G7

Нагадаємо, голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко заявив, що питання повної конфіскації заморожених у країнах Заходу російських активів перебуває у підвішеному стані, оскільки вимагає насамперед від країн G7 розробки єдиної правової рамки.  

Прямий ефір