За інформацією агентства Associated Press, США проінформували союзників про ймовірну передачу Росії іранських балістичних ракет малої дальності. Україна закликала міжнародну спільноту посилити тиск на Тегеран та Москву, повідомляє FREEДОМ.
Передача балістичних ракет Росії матиме серйозні наслідки для двосторонніх відносин Києва та Тегерана, заявили у Міністерстві закордонних справ України. Військова співпраця Росії з Іраном загрожує безпеці не лише України, а й усієї Європи, а також Близького Сходу, наголосили в українському зовнішньополітичному відомстві.
“Вкотре закликаємо керівництво Ісламської Республіки Іран утриматися від передачі Росії, яка згідно зі Статутом ООН та нормами міжнародного права є державою-агресором, будь-яких видів озброєння та військової техніки. Іран має повністю та остаточно припинити надання зброї Росії”, — йдеться у заяві МЗС України.
США неодноразово застерігали Іран від передачі Росії балістичних ракет будь-якої дальності. Директор ЦРУ Вільям Бернс відзначив тривожні, за його словами, відносини, які посилюються, у військовій сфері між Росією, Китаєм, Іраном та Північною Кореєю. Така кооперація загрожує як Україні, так і союзникам США на Близькому Сході.
“Якщо Іран поставить балістичні ракети будь-якого типу, ближнього радіусу дії чи іншого, це стане різкою ескалацією характеру цього оборонного партнерства”, — сказав директор Центрального розвідувального управління США Вільям Бернс.
Раніше про передачу Іраном Росії балістичних ракет малої дальності повідомила газета The Wall Street Journal із посиланням на джерела в американській розвідці. За інформацією агентства Reuters, може йтися про Fath-360 — систему, яка запускає балістичні ракети з максимальною дальністю 120 км та боєголовкою вагою 150 кг. За даними британської газети Times, Росія отримала від Ірану понад 200 ракет. Підтвердив факт постачання і член іранського парламенту Ахмад Ардестані.
“Гірше, ніж зараз, не може бути. Ми даємо ракети “Хезболлі”, ХАМАС та “Хашд аш-Шаабі”, то чому б не дати їх Росії? Ми продаємо зброю та отримуємо долари. Ми обходимо санкції через наше партнерство із Росією. Ми імпортуємо з Росії сою, кукурудзу та інші товари”, — заявив член комітету з питань національної безпеки та зовнішньої політики парламенту Ірану Ахмад Ардестані в інтерв’ю іранській газеті Didban Iran.
Утім, в Міністерстві закордонних справ Ірану інформацію про відправку балістичних ракет Росії спростували. У місії Ірану в ООН також традиційно заперечують постачання озброєння країні-агресору.
Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що іранський режим замість балістики розраховує отримати від Москви не сою та кукурудзу, а винищувачі Су-35. За інформацією The Wall Street Journal, Європа та США вже працюють над санкційною відповіддю Тегерану.
Читайте також: Захід має асиметричні відповіді на постачання Іраном балістики в РФ — розбір експерта