Перед так званими виборами в Білорусі побільшало затримань — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Європейський Союз засудив репресії, організовані режимом Лукашенка, й закликав звільнити всіх політичних в’язнів. Глава євродипломатії Жозеп Боррель оприлюднив заяву в Міжнародний день солідарності з Білоруссю. У ЄС повідомили, що після сфальсифікованих виборів 2020 року ситуація з правами людини в Білорусі погіршується. Йдеться про десятки тисяч арештів, повідомляє FREEДОМ.

Три роки колонії за нібито образу самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка та ще 6 кримінальних статей — це рішення Гомельського обласного суду в справі Жанни Волкової. Її затримали в травні 2023 року в школі, де навчалася її дитина.

“Наразі вона перебуває в Гомельському СІЗО, а на волі залишилися двоє неповнолітніх дітей. Відомо, що жінку спочатку затримали за коментар до статті про вбивство співробітника КДБ (“справа Зельцера”)”, — ідеться в повідомленні на сайті білоруського правозахисного центру “Вясна”.

7 сфальсифікованих кримінальних статей — для білоруських слідчих не межа. Співробітникам BYPOL — це ініціатива, створена колишніми силовиками для протидії режиму Лукашенка, — висунули обвинувачення одразу за 12 статтями: від наклепу й розпалювання соціальної ворожнечі до державної зради, організації теракту й сприяння екстремістській діяльності. Слідчий комітет Білорусі інкримінував звинувачення заочно, адже учасники BYPOL покинули країну.

“Громадянське суспільство, принаймні громадські організації, лідери та структури громадянського суспільства, вони теж перебувають уже поза Білоруссю. Практично всі організації громадянського суспільства були розгромлені. 2 000 організацій, до того ж найрізноманітніші: від політичних і освітніх до “Захисту птахів Білорусі”, тобто аж до екологічних — най-най, здавалося б, “травоїдних”, — сказала прессекретарка Світлани Тихановської Анна Красуліна.

13 діб за репост публікації білоруського інтернет-порталу “Дзеркало” — батькові опозиційного журналіста й письменника Саші Філіпенка. 15 діб — за підписку на польський білоруськомовний канал “Белсат” жителю Могильова. За подібними звинуваченнями людей притягують до відповідальності мало не щодня. Перед так званими виборами, які режим Лукашенка планує на лютий 2024 року, затримань побільшало.

“Вони приходять до всіх, хто розмовляє білоруською, ставить лайки, носить окуляри — я вже зараз гіперболізую, але до тих, хто здається їм підозрілими елементами суспільства. Їх забирають на допити. Буває на 12 годин, буває на 72 години. Проводять обшуки. Знаходять щось демократичне, підписку на канал Тихановської, тоді дають термін: 2, 3, 5, 7 років й більше. Навіть знайти адвоката неможливо, тому що всіх адвокатів або позбавили ліцензії, або посадили до в’язниці”, — заявив радник білоруської опозиціонерки Світлани Тихановської Франак Вячорка.

Адвокатів у Білорусі переслідують для того, щоб люди сприймали безправ’я як норму, каже білоруська адвокатка й правозахисниця Наталія Мацкевич. Вона захищала двох учасників президентської кампанії 2020-го — Віктора Бабарика та Сергія Тихановського.

“Адвокатський корпус побачив, що стало з тими адвокатами, які активно захищали ці права, і в більшості випадків уже не беруть такі справи. Або беруть, тільки якщо їх призначать. А це означає, що вони не несуть відповідальності за договором перед родичами, перед самою людиною. Тих, хто ще бере такі справи добровільно, вкрай мало, вони вже виснажені цими нескінченними перегонами й ходіннями весь час по краю, передчуттям того, що завтра тебе приберуть, навіть скажу — упевненістю”, — сказала Мацкевич в інтерв’ю виданню “Настоящее время”.

Левову частку судових процесів у політично мотивованих кримінальних справах у Білорусі проводять у закритому режимі. На засідання не допускають журналістів, правозахисників та представників громадськості.  Сказати напевно, скільки в Білорусі політичних в’язнів, неможливо: за різними оцінками, від 2 до 5 тисяч осіб.

Читайте також: Вибори в Білорусі — політичний маневр Лукашенка, який має зміцнити його “легітимність”, — Вячорка

Нагадаємо, Білорусь готується до перших виборів після масових протестів 2020-2021 років. Вони відбудуться в лютому 2024 року. За їхніми підсумками у країні з’явиться надвпливовий орган влади — Всебілоруські народні збори. У них буде постійний статус, а посаду голови з величезними повноваженнями очікувано отримає диктатор Олександр Лукашенко.

Прямий ефір