НАТО в мирний час і у воєнний — це дві абсолютно різні організації. Перед новим генеральним секретарем Північноатлантичного альянсу Марком Рютте стоять досить серйозні виклики. Зокрема, йому необхідно максимально збільшити кількість країн-учасниць блоку, які серйозно ставляться до сфери безпеки. Таку думку сьогодні, 1 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив президент Аналітичного центру “Політика” Олег Лісний.
“Якщо я не помиляюся, тільки 10 країн платять свій фінансовий внесок [в оборону], який перевищує 2% від ВВП. Це недостатньо, тому що країн набагато більше. Я думаю, що перед нинішнім генсеком стоїть завдання — максимально збільшити кількість тих країн, які серйозно ставляться до сфери безпеки, тому що ключовим словом у його промовах і в його баченні є безпека. А вона може бути ефективною тільки якщо колективна”, — вважає політичний аналітик.
Також Лісний зауважив, що НАТО має швидше ухвалювати рішення.
“Я думаю, що перед ним стоїть завдання все-таки зробити цей блок більш військовим, ніж політичним. З іншого боку, ми знаємо прекрасно його погляди, ми розуміємо, що це друг України. Але ми повинні розуміти, що це не диктаторська структура, де одна людина може ухвалити рішення за всіх інших, як це робиться в Росії. Тут важливість менеджера в тому, щоб він зміг добре налагодити комунікації між членами Альянсу, тому що там є як країни, які нас підтримують у нашому прагненні бути членом НАТО, так і небагато тих, хто нам перешкоджатиме. Генсек не зможе це питання закрити одноосібно, але він зможе налагодити комунікацію, яка буде ефективною, зокрема й в українському питанні, тому що війна в Україні — це ключовий момент, який має цей генсек закрити за свою каденцію”, — пояснив він.
Читайте також: Законне місце: Рютте має намір наблизити Україну до повноправного членства в НАТО
Нагадаємо, колишній прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте офіційно обійняв посаду глави НАТО. Він змінив на цій посаді Єнса Столтенберга, який очолював блок останні десять років.