Перед Лукашенком маячить доля його “найкращого друга” Мілошевича, — Вячорка

Олександр Лукашенко. Фото: gettyimages.com

Якщо Міжнародний кримінальний суд (МКС) видасть ордер на арешт Лукашенка, білоруський диктатор стане токсичною фігурою як для свого оточення, так і для міжнародної спільноти. Для нього це, по суті, смертний вирок. Такою думкою поділився журналіст, політичний діяч Білорусі, радник Світлани Тихановської Франак Вячорка в ефірі телеканалу FREEДОМ.

Він нагадав, що білоруські правозахисники довго збирали дані, щоб довести співучасть Лукашенка у воєнних злочинах. 

“Сотні тисяч людей постраждали. І рік роботи призвів до того, що Литва подала абсолютно обґрунтований кейс до Гааги. У Варшаві ми спілкувалися з польськими колегами, щоб вони долучилися до цього кейсу, що посилить його і пришвидшить. І, звісно ж, ми очікуємо, що багато країн підтримають позов, особливо тих, де зараз проживають білоруси. Ми очікуємо, що прокурор почне розслідування проти Лукашенка”, — сказав Вячорка. 

Також правозахисники очікують, що МКС видасть ордер на арешт білоруського диктатора. Для нього ця міра буде болючішою, ніж для Путіна, вважає Вячорка. 

“У випадку з Лукашенком для нього це більш болісно, ніж для Путіна. Усе-таки Путін — глава ядерної держави, багато хто його боїться. А для Лукашенка це, звичайно, смертний вирок. І перед Лукашенком уже маячить доля Мілошевича, якого він називав “найкращим другом” і який скінчив у Гаазі. Для Лукашенка це не те, що неприємно, для нього це критично важливий момент. Якщо розслідування почнеться, якщо орден буде видано, то він стане токсичним не тільки для західного світу, але навіть для свого оточення. Адже воно не хоче ділити відповідальність за всі його злочини на лаві підсудних у Гаазі”, — наголосив спікер.

Вячорка не сумнівається в тому, що МКС видасть ордер на арешт Лукашенка. Однак є юридичні нюанси.

“Я думаю, що сумнівів немає. Безумовно — Лукашенко злочинець і, безумовно, він має скінчити разом із Путіним під судом. Але є проблема в тому, що Білорусь не є країною, де ратифікували Римський статут. І треба довести, що частина злочинів Лукашенка була скоєна на території тих держав, які входять до юрисдикції Міжнародного кримінального суду. Тобто в Литві, Польщі, а зараз, незабаром, і в Україні, бо вона вже ратифікувала Римський статут. І тому досудове розслідування щодо складу злочину йде саме на території цих країн. І це дає можливість відкрити, власне, справу”, — сказав журналіст. 

Після демократичних змін Білорусь теж приєднається до Римського статуту, як і Україна, вважає Вячорка. 

“Все одно винні відповідальність понесуть. Звичайно, ми б хотіли, щоб це було зараз, щоб процес було запущено в найближчі 3-6 місяців. Як це піде, залежить від багатьох факторів. Що більше країн зараз підтримають кейс, то швидше прокурор Міжнародного кримінального суду видасть рішення про запуск розслідування”, — доповнив Франак Вячорка.

Читайте також: Втрата влади для Лукашенка означає трибунал у Гаазі чи національний суд у Білорусі — думка

Нагадаємо, у Литві триває розгляд кримінальної справи щодо злочинів режиму білоруського диктатора Олександра Лукашенка. Розслідування пов’язане з депортацією до Білорусі українських дітей з тимчасово окупованих Росією територій України.

Прямий ефір