Пекін вичікує: важливість візиту глави МЗС України до Китаю оцінив експерт

Прапор Китаю. Фото: gettyimages.com

Візит міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби до Китаю може сприяти тому, щоб Пекін підштовхнув Москву до перегляду позиції щодо відмови від участі в будь-яких форматах, спрямованих на досягнення миру. Таку думку сьогодні, 23 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив доцент кафедри міжнародних відносин Національного університету “Києво-Могилянська академія” (НаУКМА), експерт Української асоціації китаєзнавців Дмитро Єфремов.

Він зазначив, що будь-яка впливова країна хотіла б виступити медіатором у процесі врегулювання російсько-української війни, але є певні ризики.

“Для того, щоб узяти на себе таку місію, таку роль, треба бути впевненим в успіху своєї посередницької місії. Тому що якщо ти візьмешся за це, й успіху не досягнеш, якщо ти провалився, то, звичайно, твій статус в очах інших учасників міжнародних відносин істотно постраждає. Тому Китай чекає того моменту, коли, за його відчуттями, сторони будуть готові до мирних переговорів, й ось цей запит на пошук миру остаточно дозріє, сторони справді демонструватимуть необхідні дії та бажання досягти якоїсь іншої ситуації порівняно з тією, що існує наразі. Ось і в цьому контексті візит міністра закордонних справ Дмитра Кулеби до Китаю, можливо, може бути сприйнятий як пошук такого моменту й промацування ґрунту”, — сказав експерт.

Водночас Єфремов наголосив, що офіційні заяви російських спікерів свідчать про те, що РФ до миру наразі не готова та не шукає його. Зокрема, у Росії відмовилися від участі у другому Саміті миру.

“У зв’язку з цим поїздка нашого міністра закордонних справ до Китаю може сприяти тому, щоб Китай підштовхнув Росію до зміни своєї позиції та все-таки підштовхнув до того, щоб вона переглянула свою неучасть у будь-яких форматах. Тому що саме Китай — та країна, яка багато разів заявляла про те, що вона буде підтримувати будь-які зусилля, спрямовані на пошук миру. І Китай — та країна, яка пропустила попередній Саміт миру в Швейцарії, посилаючись на ту причину, що Росія на ньому представлена не буде, й такий саміт, на їхню думку, несе недостатньо сенсу. Ось тому тепер можливості української сторони скористатися контактами й комунікацією з Китаєм для того, щоб спробувати продемонструвати свою активність, продемонструвати, що Україна займає якусь конструктивну позицію й що це Росія — та країна, яка зацікавлена в продовженні війни”, — сказав експерт. 

Він також констатував, що наразі не до кінця зрозуміла китайська позиція— до якої міри Пекін готовий захищати Москву.

“Звичайно, вони не зацікавлені в тому, щоб Росія зазнала поразки, і її міжнародний імідж та репутація істотно постраждали. Але, з усім тим, вони також зацікавлені в тому, щоб ця війна все-таки не отримала додаткових імпульсів до ескалації, щоб ситуація залишалася в зоні контролю. І Китай зацікавлений у тому, щоб захистити свої інтереси, які були зачеплені війною, що виникла. Цих інтересів дуже багато”, — сказав Єфремов.

За його словами, йдеться як про економічні інтереси, так і про те, що війна провокує небажані для Китаю взаємовідносини між Росією та країнами, які мають непрості відносини з КНР.

“І у відповідь на такі дії Росії Китай надав можливість прийняти на своїй території українського міністра закордонних справ, причому з таким, судячи з усього, широким порядком денним, оскільки він перебуватиме в Китаї кілька днів”, — сказав експерт.

Читайте також: Мирний план для України та участь у ньому Китаю — дипломат назвав головну тему візиту Кулеби до КНР

Раніше повідомлялося, що міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба відвідає Китай. Поїздка відбудеться 23-25 липня на запрошення його колеги, глави МЗС Китаю Ван І.

Прямий ефір