Patriot, NASAMS, ATACMS: яка зброя потрібна Україні для перемоги у війні з РФ — думки експертів

Зенітно-ракетний комплекс Patriot. Фото: defence-ua.com

Щоб перемогти Росію в розв’язаній нею війні та відвоювати раніше окуповані території Україні необхідно мати велику кількість сучасної зброї та техніки.

Значну частину озброєння, техніки та військового обладнання Україна отримує від міжнародних партнерів, зокрема, від США, Великої Британії, країн Євросоюзу, Канади, Австралії та інших держав ще з 2014 року.

Серед цього озброєння є як радянські зразки, так і найсучасніша зброя, яка використовується військами НАТО.

Однак із початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, яке відбулося 24 лютого 2022 року, потреба в додаткових постачаннях озброєння та техніки суттєво зросла. Розширився також перелік того, що необхідно Збройним силам України (ЗСУ) для якнайшвидшої деокупації своїх територій.

Зброя і техніка, необхідні Україні

Після успішного контрнаступу ЗСУ на північному і південному напрямках у військовому керівництві України задумалися про придбання наступального озброєння. А ракетні обстріли, завдані по енергетичній інфраструктурі України, поставили питання про постачання західних засобів протиповітряної та протиракетної оборони (ППО, ПРО, — ред.).

У зв’язку з цим, президент України Володимир Зеленський звернувся до лідерів The Joint Expeditionary Force (організація північних країн Європи, до якої входять Велика Британія, країни Скандинавії, країни Балтії та Нідерланди) з проханням посилити військову допомогу Україні.

“Я прошу вас підтримати нашу країну саме зараз чітким рішенням – надати все те, що може не тільки зберігати наявну динаміку на полі бою в Україні, а й прискорити рух наших сил оборони до перемоги. Адже наша перемога — це буде і перемога кожного з вас, і це перемога Європи, ваших народів, перемога, на яку очікує, упевнений, увесь світ. Так сталося, що українські діти у своїх листах до святого Миколая просять ППО, просять зброї, просять перемоги – перемоги для них, перемоги для всіх українців. Вони все розуміють, наші діти. Давайте діяти!”, — закликав Володимир Зеленський.

У своєму зверненні серед нагальних потреб армії Зеленський відзначив системи ППО і ПРО, включно з NASAMS і ракетами до них; бронетехніку і танки, зокрема Leopard і таки радянського зразка; артилерійські системи, зокрема Archer; зенітно-ракетні комплекси RBS-98, літаки Gripen, комплекси MLRS та інше озброєння.

Раніше головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний в інтерв’ю The Economist перерахував, яке озброєння необхідне українській армії.

“Я знаю, як розбити цього ворога. Але мені потрібні ресурси. Мені потрібно 300 танків, 600 – 700 БМП (бойова машина піхоти, — ред.), 500 гаубиць”, — заявив Залужний. 

Своєю чергою, радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк в інтерв’ю AFP оприлюднив свій перелік зброї та техніки, якої потребує українська армія.

“Нам ще потрібно 150 — 200 танків, близько 300 одиниць бронетехніки, 100 артилерійських систем, 50 — 70 реактивних систем залпового вогню, включно з американськими HIMARS, які Україна вже має на озброєнні, а також 10 — 15 протиракетних систем”, — сказав радник.

Серед озброєння, необхідного Україні, Подоляк також виділив ракети ATACMS виробництва США, які мають дальність польоту до 300 кілометрів. Дальність озброєння, яке зараз має Україна, ледь перевищує 80 кілометрів.

Окрім цього, як передає CNN, США вже найближчим часом можуть оголосити про те, що готові надати українській стороні зенітно-ракетні комплекси (ЗРК) Patriot. Відстань, яку долають ракети, запущені з цього комплексу — близько 150 км, що вдвічі більше за радіус систем ЗРК, що діють зараз в Україні. Експерти зазначають, що Patriot істотно поліпшить можливості ЗСУ у знищенні повітряних цілей.

При цьому, як зазначив військовий експерт Владислав Селезньов, постачання “Патріотів” часто відкладали через побоювання країн Заходу щодо можливої ескалації бойових дій, пов’язаної з передачею їх Україні.

“Логіка наших західних партнерів ґрунтується певною мірою на неадекватних наративах, які просуває російська пропаганда. Мовляв, щоразу постачання сучасного високотехнологічного озброєння країнами, які входять до Північноатлантичного альянсу, призведе до ескалації конфлікту. Панове, дозвольте, про яку ескалацію конфлікту може йтися, якщо наразі російська окупаційна армія використовує весь спектр озброєння, завдаючи ракетних, бомбових, артилерійських, бомбових, артилерійських ударів”, — зазначив Селезньов.

Читайте також: Patriot для України: що змінить отримання зенітно-ракетних комплексів (ВІДЕО)

Яке озброєння зараз необхідне Україні та як постачання нової сучасної зброї вплине на перебіг війни в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • спікер Командування Повітряних сил України Юрій Ігнат;
  • голова Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.) Микола Маломуж;
  • військовий експерт Сергій Грабський;
  • військовий експерт, заступник начальника Генерального штабу ЗСУ (2006-2010 рр.), генерал-лейтенант запасу Ігор Романенко;
  • військовий експерт, полковник запасу СБУ Михайло Притула;
  • військовий експерт Павло Нарожний.

Юрій Ігнат: Українській армії потрібні системи ППО дальнього радіусу дії

— Так, нам необхідно дуже багато. Такій країні, як наша, потрібні сучасні системи IRIS-T, NASAMS і, можливо, вже Patriot – це основні комплекси великого радіусу дії і по висоті, і по дальності. Тому вони мають стати основою, і цього потрібно дуже багато.

Те ж саме стосується і зенітних установок сухопутних військ, які мають оновлюватися. Потрібно багато.

Сьогодні ми спираємося все-таки на системи ППО, які в нас є ще з часів Радянського Союзу.

Зрозуміло, що це комплекси С-300 і Бук-М1, які збивають багато, але вже все більше і більше з’являється все-таки західних систем, які доповнюють радянську ППО.

І та зброя, що в нас є — не хочеться говорити радянська, вона українська — працює по всій території України. Тому дуже сподіваємося на якнайшвидші постачання й просування в цьому плані з боку країн, які нас підтримають.

Микола Маломуж: у США розуміють, що зараз ідеться про звільнення всієї України

— У цій ситуації ми вже чітко відпрацювали той пакет, який критично важливий. Крім системи протиповітряної оборони Patriot, ми чітко домовилися про постачання ракетних систем більш дальньої дії 100 — 220 кілометрів.

Вони потрібні, щоб знищувати інфраструктуру на підходах, щоб вони не вступили в бій, щоб вони були знищені на підходах за 100, 150, 200 кілометрів. Тому зараз відпрацьовується модель якраз постачання новітнього озброєння.

Особливо важлива наявність боєприпасів у дуже великій кількості, щоб можна було спокійно знищувати ці резерви, склади боєприпасів, вогневі засоби. І всю цю живу силу в будь-якому форматі або в будь-якому секторі, або на сході на Луганщині, або Бахмуті, або в спробі з Білорусі, або з півдня.

Це зараз те, що вже погоджено, і вони будуть постачатися. Тому що на тактичному рівні дуже важливо сьогодні не тільки зупинити противника, а і його вразити, а також створити умови для звільнення територій.

Раніше вони (міжнародні партнери, — ред.) погоджувалися, що ми вийдемо на кордони станом на 24 лютого, і ми до цього схилялися. Зараз питання стоїть по-іншому. Якщо ми зараз не звільнимо території, то агресор згрупується. Якщо ми погодимося на якісь проміжні переговори й мир, він почне нову наступальну операцію.

Тому і наші американські колеги розуміють, що вже питання стоїть про звільнення України загалом і Донбасу, і Криму відповідно до норм міжнародного права. Це визнано й ООН, і Євросоюзом, і НАТО, і іншими країнами, тому що це правильна позиція.

Це ще один фактор примусити Захід активно найближчими місяцями, я навіть скажу тижнями й місяцями, передавати озброєння, техніку і ті системи ППО Patriot. Зараз Британія готова передати ракети, “розумні” керовані ракети передадуть США, які будуть бити по цих всіх поїздах, бригадах, які будуть рухатися, по складах боєприпасів, по штабах. Це, звісно, нові системи й не тільки Patriot, а й інші.

Наприклад, Франція, Італія мають спільне виробництво хороших зенітно-ракетних комплексів. Це ще Іспанія, це ще Британія додатково, і блок Східної Європи, які передадуть техніку Радянського Союзу і боєприпаси.

Комплексно ми можемо за кілька тижнів ще поповнити запаси й натовськими боєприпасами, озброєнням, технікою і, звичайно, зброєю колишнього Радянського Союзу. Зараз розгорнуто кілька заводів, які відновили виробництво ракет у республіках колишнього соцтабору. Це Польща, Чехія, Словаччина, Болгарія. Тобто ми вже маємо ресурс на перспективу як одного зразка старої техніки та озброєння, так і новітнього.

Сергій Грабський: Зброя і техніка, що надходять до нас із Заходу, на порядок вищі за російські

— Потрібно розуміти, що у нас, у військових, зброї завжди мало, її завжди недостатньо. Нам хочеться завжди більше і могутніше. Але є об’єктивна реальність, тобто наявність цього озброєння, бойової техніки, які нам поставляються.

На сьогодні ми використовуємо саме ті ресурси й ті запаси, які готові до постачань нам, і які наші союзники можуть нам надати. Це стосується і боєприпасів, це стосується озброєння бойової техніки. Я неодноразово наголошував: цивілізований світ до цієї війни не готувався. І військово-промисловий комплекс усіх цивілізованих країн перебував у досить такому напівзотлілому режимі.

І коли ми зіткнулися з ситуацією, що США як країна могла б виробляти 9 тисяч ракет на рік, а витрати цих ракет становлять на українському фронті до 5 тисяч ракет на місяць, то, звісно ж, попри масові й постійні запити наших військових, наших служб, служб постачання, ніхто просто фізично не зміг би поставити таку кількість озброєнь.

Але потрібно розуміти, що озброєння, бойова техніка, які надходять від наших союзників, вони на порядок вищі, ніж те, що використовує Російська Федерація. І ми в жодному разі не женемося за паритетом. Фізично неможливо зосередити на території України таку саму кількість танків, які мають, наприклад, РФ, просто фізично неможливо.

Якість озброєння, яке надходить, звісно ж, перевершує російські зразки, і воно дає нам змогу розв’язувати питання бойового застосування наших сил оборони досить ефективно. На жаль, противника настільки багато, що навіть ці постачання не можуть перекрити ту масу військ, які використовуються проти нас на сьогодні.

Ігор Романенко: На сьогодні Україні недостатньо поставок західної зброї

Росіяни готуються до нової наступальної операції. Про її готовність можна говорити десь через півтора — два місяці. За різними оцінками, у них будуть залишки сучасної техніки й десь тисяча старих радянських ракет, є залишки по окремих боєприпасах, танках Т-62 і, наприклад, БМП-1 на складах у них є ще радянські запаси. Вони формують ці резерви.

Розрахунок за часом у нас сформульований — це лютий наступного року плюс-мінус, або кінець січня, або в кращому випадку березень. У зв’язку з цим, нам необхідно, не чекаючи того, як противник підготується, провести відповідні дії зі зміни ситуації на півдні та сході й підготовки до дій як на південному сході, так і, можливо, на півночі з боку Білорусі. Потенційно така загроза є, до цього теж треба готуватися.

Для цього потрібні резерви, відбувається мобілізація військовослужбовців необхідних спеціальностей для Сил оборони. І дуже важливо по техніці – потрібні сотні танків, бойових броньованих машин, літаки, ударні засоби й ракетні, і безпілотні апарати, які б діяли на кілька сотень кілометрів. Ось це все має відбутися до того, як вони підготуються

На сьогодні нам зброї недостатньо. Так, ми справді продовжуємо проводити стратегічну оборонну операцію, але під час неї ми вже провели дві успішні наступальні операції на Харківському та Херсонському напрямках для звільнення окупованих територій. А для того, щоб проводити такого роду бойові операції, нам необхідне відповідне озброєння.

Тобто для наступальних дій — це броньовані машини піхоти, танки на землі, ударні літаки в повітрі й, безумовно, ракетне озброєння, яке б дало змогу навіть тим системам, що вже є в нас, бити на 300 кілометрів хоча б.

Там є варіанти, що, можливо, поставлять на 150 кілометрів, поки перероблять. Відповідні американські компанії працюють над цим. Це як із тими ж NASAMS — планують шість чи вісім нових комплексів і гроші під це. Але це будуть постачання до 2025 року.

Дякую, вони нам потрібні. Але ми б’ємося зараз за виконання тих завдань, які насамперед стосуються самих українців, встояти й державою, і врятувати свою націю. А саме такі завдання зі знищення і держави, і нашої нації ставив перед початком так званої “спецоперації” Путін.

Михайло Притула: Нам потрібні 20 — 30 пускових установок систем ППО Patriot

— Якщо говорять зараз про те, що йде передача “Патріотів”, то, швидше за все, наші фахівці вже пройшли курс навчання користування цими засобами. Уже вміють їх використовувати в повному обсязі, і, відповідно, якась кількість “Патріотів” уже, напевно, на шляху в Україну.

І ми маємо очікувати прибуття цих систем, які нам дозволять працювати по балістичних цілях. Тобто ракетам, які підіймаються на велику висоту і падають з великої висоти на об’єкт.

Для цього потрібні більш просунуті види ракет. “Патріоти” мають дві модифікації. Одна з них більш дальнього радіуса дії, у якої чотири ракети на пускову установку, і більш ближнього радіуса дії, де пускові установки мають 16 ракет, що дають змогу закривати критично важливі об’єкти.

Це Київ, атомні станції, якісь вузлові об’єкти типу залізниць, логістичних хабів і систем розподілу електроенергії. Я думаю, що сюди будуть потрібні “Патріоти”.

Виходячи з даних систем ППО України станом на 1991 рік, яку безнапасно зруйнували під впливом російських маріонеток, які правили в нашій країні, це повинно бути десь близько двох — трьох десятків пускових установок, які перебувають у критичних місцях.

Чому така кількість? Тому що у нас зараз досить щільна система протиповітряної оборони. Ми бачимо це за ефективністю, вона працює набагато ефективніше, ніж раніше. І тому на сьогодні потрібна не така велика кількість систем ППО Patriot.

Павло Нарожний: Із протиракетною обороною у нас поки що все погано

З моєї точки зору, армія – це величезна машина. Тобто якщо буде, наприклад, достатньо артилерії, але недостатньо танків, то армія не переможе. Тобто ми маємо отримувати все й одразу, скажімо так.

У нас зараз, ну, напевно, найгостріша потреба — це сучасні танки, якщо вже так говорити. Танки потрібні для прориву тих самих бетонних укріплень. Ну, не тих, які будуються в Брянській області, а які знаходяться в Донецькій і Луганській області, які знаходяться в Херсонській області.

Це броньовані доти, це опорні пункти. Ось конкретно, щоб їх прорвати, потрібні сучасні танки формату Abrams, формату Leopard.

Друга частина — це про системи ППО і ПРО. Якщо з ППО у нас ситуація більш-менш налагодилася завдяки нашим західним партнерам, то з ПРО у нас досі все дуже погано.

Ми очікуємо системи Patriot. Це протиракетна оборона, яка зможе збивати російські “Іскандери” та іранські “Шахеди”.

Читайте також: IRIS-T, NASAMS і Crotale: яке озброєння захищає українське небо (ВІДЕО)

Прямий ефір