Пастка для окупанта чи підігрування Москві: експерти обговорюють загрозу Starlink в руках російських військ

Термінал "Старлінк". Фото: starlink.com

Російські війська отримали доступ до терміналів Starlink (“Старлінк”). Їхнє застосування на окупованій території все частіше фіксують українські військові.

Раніше, на початку 2023 року, російські чиновники заявили про термінали, захоплені у ЗСУ під час бойових дій. Тепер же йдеться про термінали з активованими акаунтами, які масово поставляються в Росію з третіх країн. Їхнє використання на окупованих територіях підтвердила українська розвідка.

SpaceX і Маск тут ні до чого?

У 2022 році компанія Ілона Маска SpaceX передала Україні 22 тис. терміналів Starlink. У грудні 2023 року уряд Польщі передав Україні ще 5 тис. “Старлінків”. Для забезпечення безперебійного зв’язку термінали розміщували на об’єктах критичної інфраструктури та на прифронтових територіях.

Термінал Starlink на позиціях ЗС РФ. Фото: defenseone.com

Офіційно завести термінал Starlink у Росію не можна, а супутникова мережа на території країни не працює. Усе — через санкції. Окуповані території України останнім часом почали ставати винятком. Про це заявляють не тільки українські військові, а й російські продавці терміналів.

В інтернеті можна знайти майданчики з продажу підсанкційних супутникових терміналів Starlink з активованими акаунтами. Їхня ціна — до 300 тисяч рублів (з абонентською платою за інтернет від 100 дол. на місяць).

Головне управління розвідки Міноборони України повідомляє, що в Росію термінали надходять з арабських країн. Розвідка посилається на радіоперехоплення, в якому окупанти обговорюють, як можна налагодити хороший супутниковий зв’язок на фронті.

За словами одного із загарбників, “араби привозять усе: дроти, WiFi, роутер…”, а вартість закупівлі пристрою Starlink становить 200 тисяч рублів.

Ілон Маск відреагував на новини.

“У низці неправдивих новинних повідомлень стверджується, що SpaceX продає Росії термінали Starlink. Це категорично неправильно. Наскільки нам відомо, жоден Starlink не продавався прямо або побічно в Росію”, — сказав він.

На карті покриття Starlink можна побачити, що він працює на півдні Херсонської, Запорізької та на півночі Луганської областей.

Аналітики зазначають, що ще в жовтні 2022 року обговорювалося, що обмеження на роботу терміналів не оновлюються вчасно відповідно до змін лінії фронту.

Думки експертів

Чи справді термінали Starlink тепер на службі у російських військових і як цьому протидіяти, в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорювали:

  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
  • Іван Ступак, військовий аналітик;
  • Миколай Маломуж, генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.).

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Компанія Маска не може не знати, де працюють її термінали

— Starlink, якими користується Російська Федерація, були придбані в Об’єднаних Арабських Еміратах.

ОАЕ завжди були, є і будуть найбільшим на Близькому Сході офшорним хабом для російської “оборонки”. Це ні для кого не секрет. ОАЕ досі є одним із дуже важливих транзитних вузлів для відправлення в Росію контрабанди — цілої низки найменувань електроніки тощо, які Росія використовує у війні проти України.

З тим, що Starlink безпосередньо не поставлялися в Росію, безумовно, я згоден. Але найголовніше — це опосередковано. Тобто вони могли постачатися до Об’єднаних Арабських Еміратів, а вже звідти їх було переправлено до Росії.

Але Starlink мав отримати певний код-пароль для роботи на території ОАЕ або будь-якої іншої країни за межами РФ. Яким чином вони отримують можливість під тим самим паролем працювати з територією РФ або тимчасово окупованих територій? Тобто Starlink для Франції — це Starlink для Франції, для Великобританії — для Великобританії і так далі. Він не працюватиме в Китаї за всіх заданих параметрів. Так само Starlink для ОАЕ не повинен працювати в Росії або на окупованих територіях, які є частиною зони бойових дій.

Тобто, якщо там працює Starlink, про це компанія Ілона Маска не може не знати. Вони це прекрасно знають. І якщо Starlink працює, значить йому дається така можливість. А хто таку можливість дає? Тільки материнська компанія, а не будь-яка інша.

Ми вже маємо справу з цілою низкою брехунів міжнародного рівня.

Той самий Путін, Трамп, Карлсон. Але в цій компанії вже давно Ілон Маск. Варто його сприймати таким, яким він і є: словоблуд і пустодзвін, який діє виключно у своїх інтересах. В такому випадку інтереси досить-таки серйозно забарвлені в протрампістські кольори і не тільки.

ІВАН СТУПАК: Starlink може стати пасткою для окупанта

— Українські військові користуються Starlink, сигнал якого не можна задушити традиційними засобами радіоелектронної боротьби. І це давало змогу нашим хлопцям на передовій працювати максимально ефективно. Так, власником компанії були введені обмеження, він заборонив активувати ці пристрої на територіях, які не підконтрольні Україні.

Зараз ситуація вийшла в піке, і поки що важко до кінця прояснити ситуацію. Стали з’являтися комплекти Starlink у Російській Федерації в Луганській області. І, судячи з карти покриття, окуповані райони Луганської області вказані на офіційному ресурсі Starlink. Це неприємно.

Водночас падає швидкість наших Starlink у прифронтовій зоні. Російська Федерація вже на окремих напрямках хвалилася, що українці не використовують безпілотники, бо в них Starlink “лежить”, а в росіян працює.

Окремі російські коментатори не в захваті від цієї ідеї. Вони стверджують, що рано чи пізно російській стороні відгукнеться використання Starlink. Вони пояснюють, що на окупованих територіях сигнал активується, ставиться крапка, і американська сторона має чітке уявлення про вузли зв’язку, де активні ці комплекси.

Російська сторона стверджує, що нібито американці зможуть надалі і зараз навіть уже мають можливість перехоплювати дані, які передаються з використанням Starlink. І поки що не прикривають цю лавочку тільки тому, що інформація, яка йде, дуже цікава американцям. Але знову ж таки, це все припущення російської сторони.

МИКОЛАЙ МАЛОМУЖ: Щоб розв’язати проблему, Україна має працювати з урядом США і компанією-розробником Starlink

— РФ чітко визначила, що українські війська використовують Starlink для системи зв’язку. Це насамперед по лінії Пентагону. Тобто вони отримали певне зашифрування і прошивку, яка дозволяє робити це приховано.

Системи радіоперехоплення Росії її не беруть. Але найголовніше — зручне використання на рівні конкретного бійця, тим більше командира взводу, роти, батальйону, бригади. Ну і, звичайно, в плані взаємодії на стратегічних напрямках. Тобто інноваційна модель зчитана Росією з наших можливостей.

Вони вчаться і вирішили, звісно, використовувати цю систему в себе. Але прямо від Пентагону вони не можуть отримати її. Як і через ті компанії, які уповноважені і дотримуються санкцій, бо фірми-постачальники не ризикують продавати напряму Starlink Російській Федерації.

Але у третіх країн є цивільні, тобто які не використовуються військовими і перебувають у вільному доступі в Європі, і в арабських державах. Росія вже давно використовує Арабські Емірати, Туреччину, країни Середньої Азії для отримання або високоточних матеріалів, або матеріалів подвійного призначення.

Перша загроза — російські війська підвищують свою ефективність зв’язку і координації військ. Друга — скритність, тому що це модель зашифрування. Намагатимуться впливати на наші системи зв’язку, особливо стратегічного характеру. І за допомогою систем радіоперехоплення вони їх освоять швидко.

Вони розбирають буквально по частинах, по кожній прошивці переглядають електронними мікроскопами та іншими засобами, щоб розшифрувати. Вони намагатимуться розшифрувати наші Starlink, які мають відповідний режим захисту.

Також це дискредитація. Можлива робота під прикриттям. Тобто під нашим кодом можна кудись зайти. Якщо дуже потужно попрацювати, тоді є загроза включення в нашу систему зв’язку. Тому наразі є загрози поліпшення систем зв’язку та координації РФ і втручання в наші системи.

Ми зараз розробляємо методи перевірки. Ми з американськими колегами шукаємо методи протидії. Є певні прошивки, які можуть нейтралізувати можливості Starlink на окупованій території. Але для цього мають бути рішення спецслужб і урядових органів США, насамперед тому, що вони можуть бути ініціаторами. Тим більше кошти, які перебувають під санкціями, але потрапили в Росію, мають бути нейтралізовані.

Я думаю, що має бути спільна робота наших спецслужб, американських колег, наприклад, Агентства національної безпеки США, яке може контролювати ці засоби. І робота з виробниками дасть змогу провести операцію з нейтралізації загроз з боку Російської Федерації.

Читайте також: Російська “оборонка” досягла стелі — розбір експерта

Прямий ефір