Париж, спорт… диверсії: під чиїм прицілом Олімпіада, розповіли експерти

Відкриття Олімпіади-2024. Фото: gettyimages.com

Від початку Олімпійських ігор, які проходять цього літа у Франції, правоохоронці запобігли майже семи десяткам кібератак. Зокрема дві були спрямовані безпосередньо на об’єкти Олімпіади: спортивний комплекс Берсі та парк Ла-Віллет. Про це повідомив прем’єр-міністр Франції Габріель Атталь.

Крім цього, вже відомо про диверсію на залізниці та оптоволоконних мережах зв’язку у Франції. Зараз французькі служби безпеки приділяють дедалі більше уваги вкрай лівим або анархістським організаціям, у яких бачать потенційну загрозу проведенню Олімпіади. Також у багатьох диверсіях не виключають російський слід.

Саботажі під час Літніх ігор

Диверсії на залізниці, затримання ісламістів, кібератаки, виявлення російських диверсантів і отруєні листи — в таких умовах проходить Олімпіада в Парижі.

Низка диверсій була здійснена на залізниці вранці 26 липня, в день відкриття Олімпіади в Парижі. Через кілька підпалів та інше втручання в роботу залізниці було серйозно порушено роботу трьох ліній швидкісних поїздів. До понеділка влада відзвітувала про відновлення руху в усіх напрямках.

За підозрою у спробі вчинити диверсію на залізниці затримали, ймовірно, ультралівого активіста. За даними правоохоронців, у затриманого були “ключі доступу в технічні приміщення залізничної компанії”, кліщі та набір відмичок, а також політична література.

Для посилення безпеки в мережі швидкісних поїздів протяжністю 28 тис. км було залучено 50 безпілотників, 250 агентів з безпеки на залізниці та 1 000 ремонтників, повідомляє Міністерство внутрішніх справ. Безпеку Олімпійських ігор забезпечують 45 тис. поліцейських, близько 10 тис. військових, а також співробітники спецслужб.

Однак одними диверсіями на залізниці не обійшлося. На ім’я французького міністра внутрішніх справ у сортувальний центр було надіслано лист із порошком, який, за попередніми дослідженнями, містив збудники чуми.

Пізніше в понеділок стало відомо про серію диверсій на телекомунікаційних об’єктах у різних регіонах Франції. Саботаж порушив роботу мереж операторів SFR, Bouygues Telecom і Free і залишив без зв’язку численних клієнтів у департаментах Од, Буш-дю-Рон, Дром, Еро, Мез і Уаза. Кабелі SFR, якими користуються й інші французькі оператори, виявилися пошкодженими в п’яти місцях. Це порушило функціонування релейних антен. Постраждали також іноземні оператори, які орендували французьку мережу.

Про підготовку терактів під час проведення Олімпійських ігор говорив ще у квітні президент Франції Еммануель Макрон. Він заявив, що не сумнівається: Росія спробує зірвати Олімпіаду. У зв’язку з цим французькі служби безпеки відхилили понад 4 тис. заявок на акредитацію на Олімпіаду 2024 року в Парижі, зокрема росіян і білорусів, через побоювання шпигунства і кібератак.

Одним із прикладів прямого російського впливу став 40-річний російський шеф-кухар Кирило Грязнов. Його затримали в липні в Парижі за спробу за завданням ФСБ зірвати відкриття Олімпіади. Шпигун виявився досить посереднім: ще в травні, перебуваючи на болгарському курорті, Грязнов у стані алкогольного сп’яніння повідав свої плани оточенню. На доказ своїх слів він розмахував посвідченням ФСБ і демонстративно телефонував до Росії.

Проте в Європі, особливо в контексті Олімпіади, вельми серйозно ставляться до погроз з боку РФ, чиїх спортсменів не допустили до змагань під державною символікою. Правоохоронці Франції поки що не кажуть, хто стоїть за інцидентами, що сталися на залізниці та у сфері комунікацій.

Коментарі експертів

Навіщо Росія посилює агентурну і підривну діяльність під час проведення Олімпіади — це особиста помста Путіна Макрону чи щось більше? Чи усвідомили країни НАТО повною мірою, що РФ введе проти них гібридну війну? На ці теми в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Сергій Жирнов, колишній співробітник КДБ СРСР і Служби зовнішньої розвідки РФ;
  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
  • Петро Олещук, політолог, доктор політичних наук;
  • Микола Маломуж, генерал армії України, колишній голова Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.).

СЕРГІЙ ЖИРНОВ: Європа прокинулася і зрозуміла, що Путін грає проти неї у шпигунські ігри

— Росії дуже не подобається, що Франція добре проводить Олімпіаду. Але говорити відразу про те, що диверсія на залізниці — це російський слід, я б не став. Тому що у Франції — складні внутрішньополітичні обставини вже принаймні два останні місяці. Відбулися європейські вибори, після яких президент Макрон оголосив про достроковий розпуск Національних зборів, про призначення нових дострокових виборів до парламенту країни, до нижньої палати. І це спровокувало внутрішньополітичну напруженість. У Макрона досить багато ворогів усередині Франції, без жодної Росії.

У Франції жартують, що останні диверсії занадто добре організовані, щоб приписувати їх Російській Федерації. Тому що якщо ми подивимося на всі шпигунські скандали останніх п’яти років, це обов’язково якісь провали, люди мало не в радянській військовій формі з ППШ і з парашутами, які намагаються отруїти Скрипалів, вони намагаються кудись залізти, їх ловлять за руки-ноги, розкривають усі їхні особисті дані. Про росіян іде погана слава, що це люди, які хочуть паскудити, паскудять багато, але в них це, як правило, виходить дуже непрофесійно.

Грязнов — класичний приклад, як діють російські спецслужби останнім часом. Він, судячи з усього, не кадровий співробітник ФСБ, це просто агентура ФСБ.

Але за всієї комічності ситуації французькі контррозвідка і служба безпеки ставляться до цих випадків цілком серйозно. Адже Росія дійсно веде гібридну війну проти Європи. Дійсно, почастішали спроби вибухів, диверсій, чого, до речі, не було за радянських часів.

І таких агентів зараз тисячі, тому що в Російській Федерації зараз є феномен, якого не було в Радянському Союзі так масово. Це величезна російськомовна діаспора, розкидана по всьому світу, яку оцінюють до 30 або 40 мільйонів осіб. І, звісно, у цій діаспорі можна “втопити” величезну кількість агентів і справжніх шпигунів. І це становить досить велику небезпеку.

За останні 3-4 роки ми побачили величезну кількість публікацій про шпигунську діяльність. Це, звичайно, говорить про те, що її інтенсивність зростає. При Путіні всі шпигунські служби подвоїлися в чисельному складі порівняно з Радянським Союзом. Але це також говорить про те, що нарешті західний світ прокинувся. І тому ми бачимо більш ефективну роботу західних спецслужб.

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Росія цілком може бути причетна до диверсій у Франції

— У російських спецслужб досить розгалужена мережа агентів у Європі, і Франція — це одна з тих країн, де ця мережа вельми численна. До неї входять, зокрема, і представники різних радикальних течій, партій націоналістичного спрямування.

Завербувати агента, який би здійснював такі диверсії в такій країні, як Франція, для російських спецслужб не проблема. Я абсолютно не здивуюся, якщо в результаті слідчих дій з’ясується, що Росія цілком і повністю стоїть за цими провокаціями.

ПЕТРО ОЛЕЩУК: Заперечення конфлікту НАТО з Росією б’є по країнах Альянсу

— Росія намагається впливати на суспільство європейських держав, щоб там накопичувалися депресивні настрої, які потім можна було використовувати для політичного впливу на керівництво країн. Але тут, як мені здається, показовим є інше.

Країни НАТО, зокрема і Франція, наприклад, зараз займають таку позицію: ми не є стороною війни в Україні. Наприклад, навіть не збивають ракети і дрони, які залітають у простір безпосередньо країн НАТО. Але Росії в принципі ці всі заперечення байдужі.

Вона розглядає ситуацію як те, що вона перебуває у стані війни і з НАТО. Зрештою, заперечення конфлікту НАТО і Росії б’є по самих країнах НАТО, тому що Росія це сприймає як безкарність.

Росіяни найбільш зацікавлені у протидії постачання зброї Україні. Тому їх насамперед цікавить залізнична інфраструктура, інфраструктура морських перевезень, авіація в Європі. Росіяни використовують кібератаки. Також ми пам’ятаємо приклади з диверсійними актами на військових підприємствах Німеччини.

Не варто забувати, що у росіян багатий досвід тероризму. Тобто РФ здійснює масові теракти з метою залякування населення, морального, психологічного тиску на громадян. Якщо не буде адекватних відповідей, то арсенал відповідних дій з боку росіян тільки наростатиме.

МИКОЛА МАЛОМУЖ: Росіянам поки що не вдалося влаштувати провокації вищого класу, але вони планувалися

— Російська Федерація завжди проводить інформаційні кампанії, коли їй це зручно. Кремль розгортав кампанії проти Міжнародного олімпійського комітету, проводив дискредитацію лідерів країн, які приймають Олімпіаду.

Росіяни влаштовували провокації, наприклад, направляли спортсменів під іншими прапорами, а потім виходили як російські олімпійці, або спортсмени на світових змаганнях. Звинувачували країни в расизмі, у порушенні прав людини. Робили демарші щодо конкретних осіб, наприклад, політиків або прем’єр-міністрів західних країн. Було помічено кілька випадків підготовки вибухових пакетів на олімпіадах. Вибухові речовини знаходили в місцях дислокації олімпійців, недалеко від стадіонів, щоб створити якийсь ажіотаж, тим більше вибухи.

Але спецслужби, як правило, попереджували — проводилася агентурна робота, технічна розвідка, особливо американська розвідка перехоплювала всі акти підготовки і провокаційні масові акції, які проводилися перед олімпіадами.

Провокації вищого класу росіянам не вдалися, хоча вони планувалися. Олімпіада — це рух миру і припинення війни. Але Росія та інші країни, як Сирія, ігнорують ці принципи. Росія може закликати до миру, коли їй зручно. Але в реальній ситуації Росія ніколи не припиняла війни, провокації та диверсії.

Читайте також: Російські спортсмени не зможуть здійснити значних провокацій на Олімпіаді — думка Захарової

Прямий ефір