ПАРЄ ухвалила три важливі резолюції для України: про що вони

Українська делегація на літній сесії ПАРЄ. Фото: facebook.com/yevheniya.khudzik

Під час засідання на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) 26 червня делегати ухвалили три резолюції, які стосуються протидії України російській агресії. День був насиченим, українська делегація отримала зворотний зв’язок від західних партнерів. Попереду — реалізація конкретних домовленостей.

Культура і права людини — у пріоритеті ПАРЄ

Україна і Хорватія звернули увагу делегатів сесії на три важливі питання. Вони ж і були відображені в резолюціях:

  • “Про стирання культурної ідентичності в часи війни та миру”;
  • “Про правові та правозахисні аспекти агресії РФ проти України”;
  • “Про роль санкцій у протидії війни Російської Федерації проти України”.

Підтримка всіх трьох резолюцій допоможе Україні ефективніше боротися з путінським режимом.

Утиски прав людини, а також нехтування міжнародним правом — принципи правління кремлівського диктатора Володимира Путіна. Цивільні заручники на окупованих територіях щодня ризикують життями.

14 тис. українців досі не можуть знайти з 2022 року. Про це заявив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Так, у Страсбурзі відбувся сайт-івент, головною темою якого було питання про українських журналістів у російському ув’язненні або ж про тих, кого вважають зниклими безвісти. На заході виступали президент ПАРЄ Теодорус Русопулос, уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець, членкиня української делегації в ПАРЄ Євгенія Кравчук, а також друзі журналістів, які були затримані в РФ. Йдеться не тільки про тих журналістів, яких затримали російські окупанти після 2022 року, а й про злочини росіян після 2014 року.

“За нашими даними, йдеться про сотні випадків, коли стосовно журналістів вчинялися кримінальні злочини з боку представників Російської Федерації. Тільки офіційно зафіксовано понад 600 злочинів, але насправді цифра набагато вища. На мій погляд, Російська Федерація використовує цивільних, яких незаконно затримують, незаконно судять. У їхніх діях немає жодної провини. І при цьому росіяни затримують масово і продовжують затримувати громадян України на тимчасово окупованій території нашої країни”, — повідомив Лубінець.

Лубінець також закликав міжнародну спільноту приєднатися до 4-го пункту Формули миру президента Володимира Зеленського щодо звільнення всіх українських громадян, які перебувають у полоні в РФ і на тимчасово окупованих територіях.

Парламентська асамблея Ради Європи на засіданні визнала геноцидний намір РФ у знищенні української культурної спадщини та ідентичності.

Резолюція Євгенії Кравчук засуджує систематичну державну політику русифікації, здійснювану РФ з 2014 року на окупованих територіях України.

“Це і заперечення української культурної ідентичності, мови, літератури та історії. Чітко закріплено, що умисне знищення культурної спадщини та стирання культурної ідентичності в Україні є воєнними злочинами, злочинами проти людяності та свідчать про конкретний Геноцидний намір знищити українську національну ідентичність”, — зазначають у комітеті Верховної Ради з гуманітарної та інформаційної політики.

Резолюція закликає держави-члени ратифікувати конвенції Ради Європи про захист культурної спадщини, посилити санкції за воєнні руйнування, які не виправдані “нагальною воєнною необхідністю”, розширити сферу свого правового регулювання, включивши до неї порушення проти культурної спадщини, зокрема культурні чистки.

Крім того, документ містить заклик “підвищувати обізнаність щодо того, як пропаганда, імперські та неоімперські практики, зокрема, ідеологія “русского мира”, можуть створювати підґрунтя для порушень міжнародного права, зокрема, проти культурної спадщини; підвищувати обізнаність щодо цілеспрямованої індоктринації та мілітаризації українських дітей на окупованих територіях з боку Росії”.

Держави-члени організації допомагатимуть Україні збирати, фіксувати, документувати та зберігати докази злочинів, скоєних РФ проти матеріальної та нематеріальної культурної спадщини в Україні, зокрема, для оцінки збитків та отримання репарацій.

Згідно з резолюцією, держави-члени ПАРЄ сприятимуть оцифруванню об’єктів культурної спадщини, а також розроблятимуть проєкти підтримки культурної життєздатності та культурних обмінів, надаючи підтримку та ресурси художникам, письменникам, музикантам та іншим професіоналам у сфері культури.

Русифікація України, заперечення культурної самобутності її народу, а також руйнування її спадщини порушують Європейську культурну конвенцію. Про це на полях літньої сесії ПАРЄ заявив президент асамблеї Теодорос Русопулос.

Документ, який систематично порушують російські окупаційні війська, зокрема, був ратифікований РФ ще 1991 року.

“Русифікація України та заперечення культурної самобутності її народу, пошкодження та руйнування пам’яток в Україні ще більше порушують Європейську культурну конвенцію, яка цього року святкує своє 70-річчя і також була ратифікована Російською Федерацією ще 1991 року. Метою цієї конвенції є розвиток взаєморозуміння між народами Європи та взаємне визнання культурного розмаїття, а також захист європейської культури”, — сказав Русопулос.

Також було ухвалено поправку щодо утисків корінних народів РФ, стосовно яких держава-агресор також проводить політику русифікації, “поступово стираючи їхню культурну ідентичність і позбавляючи їх історичної пам’яті”, ідеться в повідомленні профільного комітету.

У ПАРЄ проводиться виставка “Листівки з України”. Це проєкт, що демонструє збитки, завдані українській культурі Росією від початку повномасштабного вторгнення.

“На виставці показано, який вигляд мали культурні об’єкти до російської атаки і після. Ми всі їх хочемо і захистити, і відбудувати. Також на експозиції представлені книжки з Харкова — видавництва “Віват”, яке було атаковане Росією… На жаль, 7 людей, які друкували книжки, були вбиті Російською Федерацією. Ми бачимо, що росіяни навіть хочуть знищити видавництва, які друкують українські книжки. Це не збіг, це інструмент війни”, — сказала голова комітету з питань науки, культури, освіти та медіа ПАРЄ.

Резолюцію “Про правові та правозахисні аспекти агресії РФ проти України” підготував хорватський депутат з юридичного комітету. У документі зокрема йдеться про створення трибуналу для Росії, про компенсаційні механізми.

Представники української делегації раніше подали до цієї резолюції правки, щоб фактично оголосити Росію країною — спонсором тероризму.

Що ж стосується резолюції “Про роль санкцій у протидії війні Російської Федерації проти України”, то вона передбачає створення міжнародного компенсаційного механізму, який буде спрямований на компенсацію для постраждалих у війні та на відновлення України.

Раніше на сесії було представлено кілька доповідей.

“Кілька дуже важливих доповідей, зокрема щодо українських біженців за кордоном, і українських внутрішніх переміщених осіб. Її готує мій комітет, президентом якого я є, з міграції біженців. Ми працюємо, Україна тут на першому місці, тому росіяни не дочекаються”, — розповів член української делегації в ПАРЄ Олексій Гончаренко.

Читайте також: Росія — винна: історичне рішення ЄСПЛ про порушення в Криму обговорили експерти

Прямий ефір