Партнери підтверджують право України бити по РФ західною зброєю — позиції країн (ВІДЕО)

Ракета Storm Shadow на літаку. Фото: armyinform.com.ua

Парламентська асамблея НАТО ухвалила декларацію, в якій закликала союзників прискорити постачання зброї в Україну та зняти обмеження на удари західним озброєнням по території Росії. Щоб Україна могла атакувати території країни-агресора, необхідне політичне рішення союзників, наголосив президент України Володимир Зеленський. За його словами, Київ чекає не лише на співчуття та засудження терористичних дій російської армії, але й на конкретні кроки, передає FREEДОМ.

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Швеція передала Києву понад 15 пакетів оборонної допомоги. Вони включають артилерійські снаряди, самохідні установки, зенітно-ракетні комплекси, протитанкові ракети, бойові катери. Тепер Україна зможе використати передану Швецією зброю для ударів по території Росії. За словами міністра оборони країни, шведський уряд має відстоювати таку позицію і перед іншими західними країнами не лише за зачиненими дверима, але й публічно.

“Україна зазнає неспровокованої та незаконної агресивної війни з боку Росії. Згідно з міжнародним правом, Україна має право захищати себе за допомогою воєнних дій, спрямованих на територію противника, якщо воєнні дії відповідають законам війни. Швеція підтримує міжнародне право та право України на самозахист”, — заявив міністр оборони Швеції Пол Йонсон у коментарі виданню Hallandsposten.

Міністр озвучив позицію Швеції після того, як генеральний секретар НАТО закликав переглянути заборону ударів по військових об’єктах на території Росії. Єнс Столтенберг наголосив: це — реалізація права України на самооборону. За його словами, в умовах, коли лінія фронту проходить неподалік кордону, як у Харківській області, заборона атакувати російські сили на території РФ зменшує можливості Сил оборони України.

“Настав час, щоб союзники розглянули можливість скасування певних обмежень, які вони наклали щодо використання наданої Україні зброї. Тому що особливо зараз, коли йдуть важкі бої в Харківській області, близько до кордону, заборона Україні використовувати цю зброю проти законних військових цілей усередині Росії дуже ускладнює самозахист”, — зазначив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

Раніше про те, що Україна має право бити по Росії британською зброєю, заявив міністр закордонних справ Сполученого королівства Девід Камерон. Дозвіл завдавати ударів по території країни-агресора Україна отримала і від Латвії.

Водночас у низці країн Європи ще обговорюють це питання. Дехто відкинув пропозицію Столтенберга.

“Я не знаю, чому Столтенберг каже щось подібне, тому що, я думаю, нам треба бути обережними. НАТО має бути жорстким і без невизначеності, але я рекомендую бути обережнішими”, — сказала прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні.

“Існують чіткі правила постачання німецької зброї, які були погоджені з Україною та які працюють. Принаймні це моя позиція”, — акцентував федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц. 

Основною причиною заборони є прагнення західних лідерів уникнути ескалації з боку Росії, особливо в контексті використання тактичної ядерної зброї, пише видання The Economist. Але шантаж Москви неспроможний, упевнений міністр закордонних справ України.

“Часу на рефлексії немає, потрібні дії. Цілком зрозуміло, що потрібно зробити. Надати Україні додаткові Patriot та інші сучасні системи протиповітряної оборони, а також підтримати українські удари по військових цілях на території Росії. Вільний світ має набагато більший економічний та військовий потенціал, ніж його вороги. Але вони мають більше рішучості. Поки на Заході все ще є ті, хто думає, як Москва відреагує на українські удари по російських військових цілях, Путін просто б’є, куди хоче і як хоче”, — наголосив глава МЗС України Дмитро Кулеба на засіданні Ради міністрів закордонних справ Європейського Союзу.

Від заборони бити своєю зброєю по військових об’єктах на території Росії можуть відмовитися і Сполучені Штати. Під час візиту до Києва у середині травня держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Україна сама має ухвалювати рішення, як застосовувати американське озброєння. За кілька днів частина американських сенаторів підтримали цю позицію.

Читайте також: Країни НАТО обговорюють відправлення військових в Україну — хто готовий допомогти (ВІДЕО)

Раніше військовий та громадський діяч, генерал-майор запасу Служби безпеки України, заступник голови СБУ (2014-2015 рр.) Віктор Ягун висловив в ефірі FREEДОМ думку, що заборона на використання західної зброї по РФ позбавляє сенсу передачу Україні F-16.

Читайте також: Як захистити Харків від російських обстрілів — аналіз експертів

Прямий ефір