На лінії фронту постійно чергують парамедики. Вони щодня надають допомогу на передовій і доправляють поранених до пунктів стабілізації. Евакуацію постраждалих мирних жителів і поранених українських військовослужбовців парамедики проводять на спеціальному транспорті. Головне завдання — швидко надати першу допомогу на місці і передати постраждалих у руки лікарів для подальшого лікування, повідомляє FREEДОМ.
Водій евакуаційного автомобіля Руслан на фронті від початку повномасштабного вторгнення Росії. Його завдання — максимально акуратно і швидко вивезти пораненого бійця і медиків із небезпечної зони на передовій і доправити до стабілізаційного пункту.
“Для мене найскладніше в евакуації — це дивитися, як страждають наші хлопці. Але, в основному, буває складна дорога, погодні умови, ось як зараз — холодно, слизько дуже. Ми намагаємося якомога швидше доправити поранених до стабпункту. Часто обстрілюють точки евакуації, дуже часто. Може, літає їхня пташка десь. Ми під’їжджаємо, вони нас бачать і починають іноді працювати по нас”, — розповів військовослужбовець ЗСУ.
Зараз парамедики працюють на армійському хаммері. Машина долає розбиті дороги і в ній достатньо місця для медперсоналу та поранених бійців.
“Що подобається в самому хаммері, що він прохідний, дуже прохідна машина. Якщо хороша гума, бруд йому — не проблема. Він їздить як танк, хоч так, хоч так. Минулої зими ще до повномасштабного вторгнення ми їздили, вчилися на них їздити на полігонах, на аеродромах, розповідали, як що, до чого”, — каже Руслан.
У стабілізаційному пункті парамедиків зустрічають лікарі. Пораненого військовослужбовця тут стабілізують для подальшого транспортування вже до найближчої лікарні.
“Ви бачили пораненого з черепно-мозковою травмою, в якого були серйозні пошкодження, він був в комі, без свідомості. Тут надавали першу медичну допомогу, провели йому конікотомію для того, щоб можна було вентилювати легені протягом транспортації і також інфузійну терапію забезпечили”, — розповіла військовослужбовеця ЗСУ Марта.
Доброволиця Марта у квітні 2021 року підписала контракт і вступила до лав територіальної оборони. Від початку повномасштабного вторгнення поїхала на фронт разом із чоловіком. Зараз вони служать в одній роті. За останній рік Марта врятувала не один десяток життів.
“Наскільки це важко? Залежить від дня насправді, тому що кількість поранених ніколи не прогнозована. Одночасно у нас максимально це загрузка однієї-двох машин, яка вивозить з поля бою. Загалом, десять, 3-4 може бути важких. Їх потрібно стабілізувати на пункті. У нас працює бригада анестезіологів, хірургів і евакуаційні екіпажі, які доставляють в госпіталь”, — каже військовослужбовиця ЗСУ.
Крім обстрілів передової, російська армія атакує і стабілізаційні пункти, де працюють лікарі. Медики кажуть, що вони теж є однією з основних цілей противника.
“Ми знаємо, що на нас полюють насамперед тому, що знищуючи медиків, можна тоді знищити армію, яка не може отримати допомогу. Але ми про це не думаємо, тому що життя все ж таки важливіше для нас. Передусім ми рятуємо життя, а там уже як Господь дасть: чи нам жити, чи померти за країну нашу”, — поділився військовослужбовець ЗСУ Сергій.
Фельдшери, хірурги, водії на передовій перебувають постійно. Багато хто не бачив своїх рідних і близьких уже понад 10 місяців. Але кожен із них упевнений, що зараз їхня місія, яку вони виконують на фронті, важливіша.
Читайте також: Із Бахмута — до коханої на кілька днів: добровольці-парамедики зіграли весілля у Харкові (ВІДЕО)