Паралелі з виступом Черчилля в Конгресі США та перший Patriot для України: підсумки візиту Зеленського до Вашингтона оцінили експерти

Президент Украины Владимир Зеленский в Конгрессе США. Фото: president.gov.ua

21 грудня президент України Володимир Зеленський вирушив до США з анонсованим візитом — це його перший з початку повномасштабної агресії РФ виїзд за межі держави.

“Вирушив до США задля зміцнення стійкості та обороноздатності України. Зокрема, із президентом Джо Байденом обговоримо співпрацю України та США. Також виступлю в Конгресі та проведу низку двосторонніх зустрічей”, — написав глава держави про цілі своєї поїздки в Twitter.

Історичний виступ в Конгресі

Спікерка Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі офіційно запросила Володимира Зеленського виступити на спільному засіданні Конгресу 21 грудня. Вона надіслала українському лідерові листа від імені лідерів демократів та республіканців.

“З величезною повагою та захопленням вашим видатним лідерством, від імені двопартійного керівництва Конгресу запрошую вас виступити на спільному засіданні Конгресу в середу, 21 грудня… Перед жахливими звірствами Путіна борці за свободу України надихають світ сталевою волею та незламним духом. В ці темні часи ваше сміливе, патріотичне, невблаганне лідерство об’єднало не лише український народ, а й увесь світ”, — заявила Ненсі Пелосі.

Напередодні виступу в Конгресі президент України зустрівся зі спікеркою Палати представників особисто. В розмові він наголосив, що Конгрес США — великий друг українського народу та свободи нашої країни. Глава держави висловив сподівання на продовження потужної двопалатної та двопартійної підтримки України в Конгресі, завдяки чому наша країна отримує таку необхідну військову, фінансову та гуманітарну допомогу.

На брифінгу за підсумками розмови Ненсі Пелосі зазначила, що це величезний привілей та гордість — вітати Володимира Зеленського в Капітолії.

“Ви відвідуєте нас в той час, коли Конгрес готує черговий важливий раунд допомоги в сфері безпеки, гуманітарної та економічної підтримки. Сподіваюся, протягом 48 годин це відбудеться”, — наголосила вона, вітаючи рішення президента Байдена про надання Україні ЗРК Patriot, додаткових HIMARS та іншої важливої військової допомоги.

Крім того, відбулася зустріч українського президента з лідером республіканської меншості в Сенаті Мітчем Макконнеллом, лідером демократичної більшості Сенату Чаком Шумером та лідером меншості в Палаті представників Кевіном Маккарті. Під час переговорів Володимир Зеленський, зокрема, висловив сподівання, що Конгрес США затвердить пакет фінансової підтримки для України обсягом майже 45 млрд дол.

В своєму виступі в Конгресі лідер України звернувся не лише до присутніх в залі віцепрезидентки США Камали Гарріс, спікерки Палати представників, конгресменів та журналістів, а й до всього американського народу — його транслювали найбільші телеканали США CNN і CNBC.

“Для мене честь перебувати в Конгресі США та звертатися до вас та до всіх американців. Попри всі перешкоди та похмурі сценарії Україна не впала. Україна жива та б’ється. І це дає мені вагомі підстави поділитись з вами нашою першою спільною перемогою — ми перемогли Росію в битві за уми світу. …Українці перемогли, і це дає нам сміливість, якою захоплюється світ. Американці перемогли, тому вам вдалося об’єднати глобальну спільноту заради захисту свободи та міжнародного права. Європейці перемогли — ось чому Європа зараз сильніша і незалежніша, ніж будь-коли в своїй історії… Російська тиранія втратила контроль над нами і більше ніколи не впливатиме на наші уми. …Я знаю: у росіян теж може бути шанс на волю лише тоді, коли вони переможуть Кремль в своїх головах. Але битва продовжується. І ми маємо перемогти Кремль на полі битви”, — заявив він.

Президент Зеленський розповів американцям про передуючу візиту до Вашингтона поїздку в найгарячішу точку цієї війни — Бахмут, про російську тактику “випаленої землі” та відправлення противником зеків на війну, а також про стан озброєння української армії.

“Ми потребуємо вашої допомоги… Щоб перемогти на полі битви. Ми маємо артилерію. Так. Дякую вам. Чи достатньо її? Відверто — ні. Щоб Бахмут був не лише фортецею, яка відбиває атаки російської армії, а щоб російська армія повністю відступила, потрібно більше гармат та снарядів. В такому випадку, як і в битві під Саратогою, боротьба за Бахмут змінить хід нашої війни за незалежність і свободу. Якщо ваші “Петріоти” зупинять російський терор проти наших міст, це дозволить українським патріотам повністю працювати на захист нашої свободи. …Якщо Росія не дістає до наших міст артилерією, вона намагається знищувати їх ракетами. Більше того, Росія знайшла спільника в цій геноцидній політиці. Це Іран. Іранські вбивчі дрони, що йдуть до Росії сотнями, стали загрозою нашій критичній інфраструктурі. …І це питання часу, коли вони вдарять по інших ваших союзниках, якщо ми не зупинимо їх зараз. Ми маємо зробити це!”, — закликав український лідер.

Він також подякував за надані пакети фінансової допомоги та підкреслив критичну важливість такої підтримки в майбутньому.

“Ваші гроші — це не благодійність. Це інвестиція у глобальну безпеку та демократію, до якої ми ставимося найбільш відповідально”, — сказав Володимир Зеленський.

Президент також поділився деталями розмови з американським колегою Джо Байденом.

“Відновлення міжнародного правопорядку — наше спільне завдання. Нам потрібен мир. Україна вже дала відповідні пропозиції, і щойно я обговорював їх з президентом Байденом — нашу формулу миру. Десять пунктів, які можна і потрібно реалізувати заради нашої спільної безпеки, яка гарантована на десятиліття вперед. І саміт, який можна провести — я радий відзначити сьогодні, що президент Байден підтримав цю нашу ініціативу. Кожен з вас, пані та панове, може сприяти її реалізації”, — запропонував він.

Наприкінці промови український лідер передав подарований нашими героями в Бахмуті український прапор членам Конгресу та сенаторам, “чиї рішення можуть врятувати мільйони людей”.

Промова президента Зеленського Ненсі Пелосі назвала одним з найкращих виступів в Конгресі за всю історію. Вона порівняла українського лідера з легендарним прем’єр-міністром Великої Британії в 1941-1945 та в 1951-1955 роках Вінстоном Черчиллем.

“Це один з п’яти найкращих виступів в Конгресі за всю історію, які мені довелося почути. Це справді історична подія, оскільки Зеленський як і Черчилль — це два лідери воєнного часу, які приїхали сюди, щоб подякувати за участь та попросити про допомогу, щоб зупинити тиранію в Європі. І цей виступ супроводжували оплески…”, — прокоментувала вона в кулуарах Конгресу.

Поява президента України, який лише за день до цього зустрічався в місті на передовій Бахмуті з українськими військовослужбовцями, в Конгресі США та Білому домі також викликала яскраві історичні паралелі в інших політиків та провідних світових ЗМІ.

“Там, де кілька поколінь тому стояв Вінстон Черчилль сьогодні стоїть Володимир Зеленський — не тільки як президент, але і як посол свободи”, — заявив лідер більшості в Сенаті США, демократ Чак Шумер.

Підсумки зустрічі з Байденом

Президент Зеленський заявив, що головним питанням його переговорів в США було зміцнення України в наступному році та рух нашої держави до перемоги у війні за незалежність.

“Ми маємо чудові новини, з якими я повертаюся додому. Президент Байден сьогодні оголосив про новий пакет військової допомоги Україні обсягом близько 2 млрд дол. І найпотужнішим елементом цього пакету є комплекс Patriot — те, що суттєво посилить нашу протиповітряну оборону. Це є важливим кроком у створенні дієвого повітряного щита для України. Тільки так ми позбавимо державу-терориста його головного інструменту терору — можливості бити по наших містах, нашій енергетиці, наших людях”, — розповів глава держави під час спільного з американським лідером брифінгу за результатами зустрічі у Вашингтоні.

При цьому Джо Байден наголосив, що не бачить підстав думати, що підтримка України з боку Заходу зменшиться.

“Коли ми спілкуємося з нашими союзниками НАТО, нашим міністром оборони, нашим держсекретарем, ми отримуємо постійну підтримку не лише від них, а й з усього світу — з Японії та багатьох інших країн. Тож я дуже високо оцінюю рівень солідарності в питанні підтримки України”, — сказав він на спільному брифінгу.

Президент США також зазначив, що “Україна виграла боротьбу за Київ, виграла боротьбу за Херсон, виграла боротьбу за Харків. Україна перевершила очікування Росії”. За його словами, хоча Росія і зазнає поразки за поразкою зупиняти війну Путін не збирається. Тому США й надалі підтримуватимуть Україну стільки, скільки потрібно.

“Триста днів триває неспровокований, несправедливий широкомасштабний напад на народ України. Триста днів народ України показує Росії та всьому світу свою сталеву сутність та незламну впевненість в боротьбі за свою країну. Американський народ готовий захищати свободу від агресії. Ми надаємо системи ППО, артилерію, боєприпаси. Спочатку американці разом з партнерами у всьому світі підтримували Україну. Ми маємо чітко сказати, що зробила Росія. Вона навмисне напала на критичну та громадську інфраструктуру України. Росія використовує зиму як зброю. Я хочу, щоб українці знали: американці будуть з вами на кожному кроці. Разом ми підтримуватимемо вогонь демократії. Це світло переможе темряву. Дякую, пане Зеленський”, — підсумував американський лідер.

Крім того, в США планують оголосити Росію країною — агресором. Відповідний законопроект Білий дім підготував спільно з Конгресом — раніше такий статус не застосовувався до жодної країни. Це альтернативне рішення — замість визнання РФ країною — спонсором тероризму, після ухвалення якого президент США зможе вводити санкції щодо будь-якої особи з РФ, відповідальної чи причетної до агресії. До того ж, агресором зможуть назвати будь-яку державу, яка буде причетна до актів агресії проти України, зокрема Білорусь.

“Це більше символічне, політичне рішення, яке може бути сигналом для інших держав для того, щоб вони і у себе на законодавчому рівні надали такий статус РФ. Що стосується юридичного підґрунтя, воно не тягтиме за собою зобов’язання щодо РФ”, — пояснив юрист-міжнародник Олег Горбачов.

Визнати РФ країною — терористом чи країною — спонсором тероризму ще на початку літа закликав президент Зеленський. Його пропозицію підтримали парламенти Чехії, Латвії, Литви, Естонії, а також Парламентська асамблея НАТО та Європейський парламент. А в Білому домі вважали, що таке радикальне рішення поставило б під загрозу експорт українського продовольства та зернові угоди, а також постачання гуманітарної допомоги від США до України.

Детальніше про підсумки візиту Володимира Зеленського до США в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • професор Нью-Йоркського університету Ігор Айзенберг;
  • народний депутат України, заступник голови парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, голова української делегації в Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв;
  • російсько-американський історик, професор історичних наук, дослідник новітньої історії Росії Юрій Фельштинський;
  • завідувачка програми славістики в університеті імені Вашингтона та Лі в штаті Вірджинія Ганна Бродська-Кроткіна.

Ігор Айзенберг: Виступ Зеленського в Конгресі США англійською був важливий для сприйняття американцями емоційної складової

— Велике значення мав особливо виступ Володимира Зеленського в Конгресі США. Дуже добре, що він виступав англійською мовою і що це було ввечері за американським часом — багато американців могли дивитися, слухати та сприймати саме емоційну складову, яка є дуже важливою.

Бо коли перекладає перекладач, то всі емоції зникають. І якщо синхронний переклад для очільників держав та урядів — справа звична, то для звичайних людей важливо правильно сприйняти всі емоції.

Два найбільші американські телеканали — CNN і CNBC — дуже багато уваги приділили візиту президента України. Вони показували в прямому ефірі пресконференцію в Білому домі, як Володимира Зеленського зустрічав Джо Байден, а також виступ українського лідера в Конгресі зі спеціальною передачею перед ним та обговорення після.

Треба сказати, що республіканський рупор — телеканал Fox News — про візит Зеленського до США взагалі не говорив. Тому чимало прихильників Республіканської партії, які нічого не дивляться, крім Fox News, нічого не бачили. Але вони не становлять більшість населення США. Підтримка України дуже велика та щира серед більшості американців.

[В разі визнання РФ державою — спонсором тероризму], гадаю, насамперед, [мова йде про припинення] переговорів про звільнення американських громадян, які є заручниками в Росії. Одну американську громадянку — дворазову олімпійську чемпіонку з баскетболу Бріттні Грайнер — вдалося звільнити буквально тиждень тому. Ще кількох американців Росія тримає як заручників.

Йдуть дуже складні переговори про їхнє звільнення, а для США в особі Адміністрації, держдепартаменту дійсно важливо мати можливість продовжувати ці переговори.

Крім того, йдеться про те, що таке визнання може призвести до того, що Росія знову повністю заблокує українські порти, і Україна не зможе експортувати зерно та іншу сільськогосподарську продукцію.

Але, гадаю, що перше — найістотніша річ, бо Сполучені Штати хочуть тримати відкритим канал таких переговорів з Росією щодо звільнення своїх громадян.

США є, можливо, єдиною великою країною в світі, яка має закон про визнання держави спонсором тероризму. Відповідно до нього, після оголошення держдепартаментом певної країни спонсором тероризму проти неї запроваджується багато жорстких санкцій. Я буквально кілька місяців тому спеціально подивився, які це санкції. І виявилося, що абсолютно всі санкції, які запроваджуються проти країни — спонсора тероризму, проти Росії вже запроваджено.

Тому якби держдепартамент визнав Росію країною — спонсором тероризму, жодних нових санкцій проти неї запроваджено не було б.

Є один момент, який був додатковим таким суттєвим фактором у визнанні Росії державою — спонсором тероризму: громадяни України, які постраждали від агресії, змогли б звертатися до американських судів з позовами проти Росії за завдану шкоду.

З політичного погляду це було б дуже правильно [якби статус держави — агресора щодо Росії поширювався також і на Білорусь]. Буквально кілька днів тому США офіційно попередили Білорусь, що якщо вона зробить подальші кроки щодо підтримки російської агресії — проти неї буде запроваджено більш жорсткі санкції. І проти Ірану також додаткові санкції було введено через те, що він постачає Росії свої смертоносні безпілотники.

Я згоден з тим, що такий крок [виключення РФ з Ради безпеки ООН] був би чудовим. Але в Статуті ООН є стаття, не пам’ятаю її номер, в якій надається перелік країн-постійних членів РБ ООН. І є ще одна стаття — з правилами для зміни Статуту ООН — щоб це зробити, потрібна згода всіх постійних членів Ради безпеки.

Тому думаю, що визнання Росії країною — спонсором тероризму насправді ніяк не вплине на можливість виключити її з РБ ООН. Юридичного механізму для цього немає.

Єдиним механізмом могло б стати — це кілька разів озвучував постійний представник України в ООН Сергій Кислиця та міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба — визнання того, що Росія незаконно займає місце Радянського Союзу в ООН.

Єгор Чернєв: Україна на всіх рівнях просила про передачу “Петріотів”, і президент Зеленський зламав цей бар’єр

— Звичайно ж, довгоочікувані “Петріоти” — це величезний крок вперед, бо це дуже ефективні системи протидії всім видам ракет, в тому числі балістичним. Проти них у нас, на жаль, ще немає засобів протиповітряної оборони.

Це поки що перший “Петріот”. Але важливо, що цей крок зроблено, бар’єр подолано.

Насправді ми на всіх рівнях просили передати нам “Петріоти” від початку війни, навіть ще до початку війни. Коли говорили про те, що нам потрібні засоби протиповітряної та протиракетної оборони. І зараз президент Зеленський зламав цей бар’єр.

Думаю, за першим “Петріотом” будуть наступні. Тоді наше небо буде справді закрите.

Тут ще важливо, що ця поїздка дійсно була історичною, символічною. Вона показує, наскільки близькими союзниками ми є — зустріч і в Конгресі, і між двома президентами. І загалом [цей візит] зараз на перших сторінках всіх газет — не лише США, а й світу. Це показує, наскільки потужною є підтримка України на Заході та в США, і що вона не закінчиться, продовжуватиметься.

За “Петріотами”, гадаю, будуть і інші види озброєнь, які нам необхідні для того, щоб перемогти в цій війні.

Юрій Фельштинський: Сподіватимемося, що тріумф Зеленського в Конгресі призведе до виділення Україні необхідних видів озброєння

— 24 лютого розпочалася Третя світова війна, тож історичні паралелі тут у всьому. Великобританія після капітуляції Франції на самоті билася з Німеччиною — доки волею доль Німеччина не атакувала Радянський Союз, і він вимушено не став союзником Англії, а також доки США не ввійшли у війну.

На жаль, в абсолютно такій самій ситуації зараз Україна. Звичайно, чим швидше американці ввійдуть до цієї війни, тим всім буде краще. Це станеться, просто США дуже повільно розгойдуються, але коли вже розгойдуються, то вирішують результат битви. Так було в Першу світову війну, в Другу світову війну і буде в Третю світову війну.

Промова Зеленського абсолютно блискуча. І цей візит загалом виявився повним тріумфом. Сподіватимемося, що цей тріумф в Конгресі призведе і до реальних результатів у сенсі виділення Україні необхідних видів озброєння.

Але доки ця війна вестиметься у форматі оборонної — я це неодноразово говорив — за всіх перемог на полі бою Україна, на жаль, не зможе перемогти. Перелом відбудеться лише після того, як Україна разом із західними союзниками, насамперед, з США перейде до наступальної фази операції.

Коли ця війна з оборонної стане наступальною, тоді досить скоро зможемо очікувати кінця РФ в тому форматі, в якому вона існує сьогодні, і кінця режиму Путіна.

За всіх побоювань, які ми чуємо з різних боків, що ті чи інші політики намагаються бути обережними, намагаються “не провокувати” Путіна, намагаються зупинити цю війну через переговори… Насправді це все неможливо. Путіна та Росію в її нинішньому стані можна зупинити лише через перемогу [України] в цій війні.

І ця промова [президента України в Конгресі] є спокійним роз’ясненням США та Європі, що відбувається в Україні та що в Україні робить Путін.

Буквально одночасно з візитом Володимира Зеленського до США Путін оголосив про збільшення російської армії на 50%, про нові погрози російським територіям з боку НАТО, навівши приклад входження Швеції та Фінляндії до Альянсу, розповів про створення якихось нових видів озброєнь, в тому числі космічного…

Так Путін розпочав світову війну, і за всього досить природного небажання витрачати гроші на війну в Україні США і Європа не мають вибору. Тому що українці зараз борються за свободу, насамперед, в Європі, і менше — в США.

На пресконференції в Білому домі українська журналістка поставила дуже правильне запитання — ви даєте зараз одну систему “Петріот”, яку дев’ять місяців тому казали, що ніколи не дасте; тож чого одразу не дати Україні всю зброю, яка їй потрібна для перемоги.

В той момент, коли американці разом зі своїми європейськими союзниками нарешті прийдуть до розуміння того, що Україні потрібно дати зброю, яка їй потрібна для перемоги, ця війна закінчиться. Скільки це займе часу, я не знаю.

Чим довше йде ця війна, тим ближче російське керівництво підходить до ідеї використання ядерної зброї, причому не так проти України, як проти Східної Європи. А потім, може, й проти всієї Європи. Тому я не виключаю, що ми знаходимося на початку світового конфлікту. І знову ж таки у всіх європейських лідерів, керівництво США має надію, що ця війна певним чином буде задушена в межах України. Це дуже хороший, відносно спокійний для Європи та США варіант, але руйнівний для України.

Якщо американці не візьмуть активнішу участь в цій війні, вона розшириться за межі України — Путіна не змінили 10 місяців війни, після яких він втратив свою армію.

Анна Бродська-Кроткіна: Для американців Зеленський як Черчілль — з одного боку, воїн та герой, а з іншого, серйозний політичний діяч

— Ми знаємо, скоріше, з приватних джерел в Білому домі, що чинна Адміністрація турбувалася про допомогу Україні. Не те щоб допомога України може зовсім вичерпатися, коли склад Конгресу зміниться в січні наступного року. Проте побоювання в Конгресі є й були, бо трампістське, частково пропутинське ультраправе крило, безперечно, проти підтримки України. Воно займається демагогічною пропагандою, просуваючи таке посилання цієї частини партії — навіщо ми витрачаємо на Україну стільки грошей; ми маємо витрачати їх на власний кордон, на своїх мешканців…

Така позиція є абсолютно демагогічною, тому що перемога України виключно важлива не лише для самої України, а й для Європи та для США.

Але, на щастя, ця позиція не охоплює всю Республіканську партію, а все-таки її значна частина та серйозні лідери, наприклад, Мітч Макконнелл та Мітт Ромні горою за Україну.

Звичайно, зараз Адміністрація передаватиме [Україні] системи “Петріот” — раніше таке навіть не можна було уявити. Але передача далекобійної зброї викликає побоювання Білого дому, який боїться провокувати Росію. Зрештою, РФ — ядерна держава, від цього нікуди не втечеш…

Зараз дуже важливо показати, що США та Україна стоять пліч-о-пліч і що Україна не може перемогти без серйозного внеску Америки — цей візит Зеленського має показати саме це. Також це серйозний сигнал Путіну, що США не скупиться в плані фінансів. Зараз президент Байден запропонував пакет допомоги на 44 млрд дол. І, найімовірніше, він буде схвалений.

У виступі Зеленського перед тим, як трохи зміниться структура Конгресу, безперечно, є політичний момент. Зеленський чудовий речник, і в США він дуже популярний. Як і Ненсі Пелосі, понад 70% американців — незалежно від політичних переконань — бачать в Зеленському саме героя, який бореться зі злом. Тому його виступ дуже важливий з емоційної, моральної точки зору, і він стимулюватиме суспільну думку.

Те, що Зеленський — абсолютно герой, сміливий і рішучий, посилює його образ, викликає додаткову повагу. Але зараз, головна паралель, яку бачать американці — з приїздом Черчілля до США в 1941 році — теж перед Різдвом і теж за трагічних обставин війни з нацистською Німеччиною.

Я б сказала, що так тут зливаються два образи. З одного боку, воїн та герой, а з іншого — серйозний політичний діяч. І це поєднання дуже добре працює як просування і самого президента Зеленського, так і інтересів України. Його приїзд, сила духу та характеру, вміння вимовити запальну промову відновлюватиме необхідний баланс.

Зеленський, звісно, агітує за постачання серйознішого озброєння, яке допоможе Україні не лише оборонятися, а й вести наступальні дії. Можна сказати, Пентагон абсолютно за нього — там до ситуації в Україні ставляться дуже серйозно, з повним розумінням того, що Росія становить загрозу не лише Україні, а й США та Європі.

Проте зараз Росія слабка, але вона посилюватиметься і треба використовувати це, як висловився колишній головнокомандувач об’єднаними силами НАТО Веслі Кларк, вікно можливостей — воно і для України, і для її союзників і партнерів, і для Росії. Тому його потрібно використовувати розумно і діяти якомога рішучіше.

У Росії майже не залишилося друзів, з іншого боку вона шукає союзників серед таких країн, як Іран і Північна Корея. Це є великою небезпекою для світу, і американці це розуміють. Крім того, є серйозний моральний аспект. Світ і США включно не можуть залишатися сторонніми спостерігачами, коли Росія взимку руйнує інфраструктуру цілої країни, залишаючи мільйони людей без світла, тепла, води.

І тут не потрібно бути ні політиком, ні військовим експертом, щоб зрозуміти — те, що робить Росія, це нечувана антигуманна, нелюдська жорстокість, ведення війни за допомогою злочинів проти людяності.

Прямий ефір