До Києва приїхали генеральні інспектори Пентагону, Державного департаменту та Офісу генерального інспектора США. Метою візиту є простежити за використанням Україною американської допомоги. Про приїзд делегації оголосила пані посол США в Україні Бріджит Брінк. Сьогодні, 30 січня, в інспекторів заплановано низку зустрічей із військовими, підприємцями та керівництвом країни. За словами політолога Ігоря Рейтеровича, озвученими сьогодні, 30 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ, така інспекція — нормальна практика, до цього потрібно ставитися абсолютно спокійно.
За його словами, це той механізм, який США використовують стосовно будь-яких країн, яким вони надають ту чи іншу допомогу. Подібні механізми використовують й інші держави.
“Що логічно, що якщо ви надаєте якусь допомогу і вам потрібно нести певну звітність всередині країни, то ви надсилаєте комісію, яка це перевіряє. Усі ці речі від самого початку записуються в договорах, які Україна підписує і підписуватиме зі США, що час від часу приїжджатимуть аудитори. Аудитори повинні мати доступ до місць зберігання допомоги, до яких вони можуть мати. Якщо це не становить небезпеки для їхнього життя, вони їздять, наприклад, по військових частинах, по складах”, — розповів Рейтерович.
Він уточнив, що звіт, який за підсумком готують інспектори, виконує дві функції.
“З одного боку, це питання наших взаємин зі США. Зрозуміло, що ми хочемо, щоб усе було чисто, прозоро, без будь-яких порушень. Такі візити були неодноразово, вони відбуваються регулярно. Не було жодного випадку, щоб були помічені не те, що якісь порушення, навіть помарки. Навіть неузгодженостей якихось у документах не було. У цьому контексті жодних претензій до України ніколи не висували. Я більш ніж упевнений, що висуватися далі не буде. Другий момент — суто внутрішньоамериканський”, — пояснив політолог.
Він нагадав, що зараз у США триває суттєве обговорення надання допомоги Україні. У цьому контексті для адміністрації Білого дому всі такі аудити і результати цих аудитів — це додатковий аргумент, який вони можуть висувати на перемовинах, зокрема з республіканцями.
“Оскільки серед республіканців є дуже мала кількість парламентаріїв, парадокс — їх дуже мало, але водночас вони найбільш дзвінкі, найбільше про щось говорять. Вони постійно розповідають про те, що немає якогось обліку. Вони не звинувачують Україну в корупції, а кажуть, що немає жодного обліку з боку Білого дому, що, куди передають тощо. Були десятки перевірок уже, буде чергова. Крім того, як говорив президент України, якщо в американських конгресменів або сенаторів, у Дональда Трампа є бажання приїхати і подивитися, що тут відбувається, то ласкаво просимо, ми готові звозити куди завгодно, можемо і на лінію фронту. Це ризиковано. Не кожен політик захоче пограти в такі політичні ігри, але є такі, хто їде. Європейців дуже багато, які не бояться, хочуть усе побачити на власні очі. Тому це ще й внутрішня історія, яка, я сподіваюся, нам додатково допоможе прискорити виділення допомоги”, — висловився Рейтерович.
Бо, наголосив він, претензій немає, усе чисто, прозоро й ефективно.
“Допомога використовується надзвичайно ефективно, про що говорять дуже багато американських конгресменів, що це найкраще капіталовкладення, яке може на сьогодні робити Америка, — підтримувати Україну. Ці паралелі Україна та Афганістан взагалі не мають під собою жодного підґрунтя, колись російська пропаганда намагалася на цьому спекулювати, але це все дуже швидко закінчилося, тому що це речі, які не можна порівнювати”, — резюмував Ігор Рейтерович.
Читайте також: Геополітичні амбіції в період виборів у США відсунуто на другий план, що дивно, — політолог
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський заявив, що Європейський Союз без США не впорається ані з військовою, ані з фінансовою підтримкою України, що загрожує перерозподілом світу.