Палестинське та ізраїльське суспільства настільки вороже налаштовані одне до одного, що простого примирення не може бути, — Семиволос

Ізраїльський танк їде однією з вулиць міста Газа. Фото: newsroom.ap.org

Саудівська Аравія відкрито заявила, що готова визнати Ізраїль (Єврейську державу) за умови, що буде створено Палестинську державу, а сектор Гази і Західний берег об’єднані під одним керівництвом. Це один із шансів для розв’язання кризи на Близькому Сході. Близькосхідний конфлікт не буде вичерпано незабаром, але деескалація з подальшим врегулюванням можлива. Таку думку сьогодні, 17 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

Він зазначив, що конфлікт швидко не буде вичерпано, навіть якщо рішення буде ухвалено. Але буде суттєва деескалація і постконфліктне врегулювання.

“Це тривалий процес у будь-якому разі, тому що суспільства (палестинське та ізраїльське) настільки вороже налаштовані одне до одного, що простого примирення не може бути. Але це шлях у правильному напрямку, як мені здається. Інша справа, стійкої рівноваги досягти буде вкрай складно навіть у цьому випадку. Але тоді ми отримаємо те, чого довго хотіли американці — антиіранський альянс, який здатний ефективно протистояти іранській експансії”, — сказав Семиволос.

І в цьому плані, на його думку, закінченням арабо-ізраїльського конфлікту багато в чому можна буде вважати підписання мирного договору між Саудівською Аравією та Ізраїлем. Оскільки це дасть змогу щонайменше зменшити кількість тригерів і можливостей для Ірану чи інших авторитарних держав ефективно впливати на події в цьому регіоні.

Щодо ХАМАС, то, як уточнив Семиволос, — це не пряме проксі Ірану, вони досить самостійні, але Іран активно використовує їх для досягнення своїх цілей.

“І насамперед це дестабілізація не тільки Ізраїлю, але й палестинської влади, тобто ослаблення палестинської влади. І в цьому плані подібні речі ми маємо з хуситами, маємо в Лівані, який, по суті, “Хезболла” перетворила на свою вотчину. Не кажучи вже про Сирію та Ірак. Тобто можливостей у Ірану стане набагато менше. Це важливо. Я не можу стверджувати, що завтра настане мир і благоденство, але те, що буде суттєва деескалація і з’явиться реальна можливість виходу з вікового, навіть більш ніж вікового конфлікту, це так, це правда”, — підсумував директор Центру близькосхідних досліджень.

Читайте також: Іран зацікавлений, щоб США пов’язали в боротьбі з парамілітарними об’єднаннями або організаціями на Близькому Сході, — Семиволос

Як повідомлялося раніше, Ірак відкликав свого посла в Тегерані після нічної ракетної атаки іранського Корпусу вартових ісламської революції. МЗС Іраку засудило обстріл балістичними ракетами міста Ербіль. Унаслідок атаки загинуло щонайменше четверо людей, ще шестеро поранені. У Багдаді заявили, що подадуть скаргу до Ради безпеки ООН.

Прямий ефір