100 рублів за 1 євро. Російська валюта вперше впала до таких значень. Тепер долар США за офіційним курсом коштує 90 рублів, а євро — рівно 100. Девальвація валюти відбувається разом зі зростанням інфляції та дефіциту і падінням рівня життя. Усе це — прямий наслідок санкцій, які Захід запровадив щодо Росії за повномасштабну війну проти України, повідомляє FREEДОМ.
По суті, всі західні обмеження мають лише одну мету — зробити так, щоб у Москви не було ресурсів продовжувати злочинну війну проти України. Однак, поки що, Кремль продовжує фінансувати бойові дії, попутно спалюючи все, що режим збирав десятиліттями.
Наприклад, державна заначка Путіна — Фонд національного добробуту (ФНД) — всього за рік зменшився вдвічі. А в нього Росія переводила нафтогазові надприбутки протягом 19 років. Але вже до кінця цього року, ФНД може просто закінчитися, адже дефіцит бюджету ще у квітні перевищив запланований на рік. За прогнозами економістів, до січня він буде приблизно на рівні 7 трлн рублів (76,3 млрд дол.). Тобто коштів, що залишилися у фонді, не вистачить, щоб закрити цю дірку в бюджеті. За словами експертів, тоді Росія почне просто вилучати гроші у своїх громадян.
“Звичайно, доведеться російському уряду скорочувати якісь витрати, тому що чудес не буває. Доведеться скорочувати всі витрати, окрім війни і силовиків внутрішніх. Всі інші витрати будуть зменшуватися”, — сказав професор в IE Business School (Мадрид) Максим Миронов.
Такі проблеми з бюджетом у Росії — результат секторальних санкцій. До повномасштабної агресії проти України, приблизно 60% економіки Російської Федерації трималося на експорті енергоносіїв. Причому, половина цього експорту йшла до Європейського Союзу (ЄС). Але з початку цього року ЄС майже повністю відмовився від купівлі російських нафти і газу та запровадив стелю ціни на нафту, яку Москва продає в треті країни. У результаті — нафтогазові доходи скоротилися вдвічі. Тож тепер заходу, включно з Україною, залишається лише чекати, доки витрати на війну не з’їдять усі резерви російської економіки, і блокувати шляхи обходу вже запроваджених обмежень.
“Це головний фінансовий підсумок санкцій. Другий підсумок санкцій зараз не такий помітний — це відсутність надійного доступу до іноземних технологій. Нафтовики кажуть, що їм доводиться бурити дуже прості свердловини без використання серйозних технологій. У наявності технологічне відставання, яке по галузі зараз уже б’є. І думаю, що збиток, заподіяний галузі, він буде позначатися ще довгі роки”, — пояснив аналітик нафтогазового ринку Михайло Крутіхін.
Секторальні санкції призведуть до поступового погіршення життя всіх росіян. І, можливо, тоді суспільство почне ставити запитання владі. Але ось персональні санкції різко й одномоментно погіршують життя для особливої групи людей — путінської еліти. Так, тільки у списку ЄС перебуває понад 1,5 тис. імен росіян і понад 200 компаній. Усі вони так чи інакше причетні до розв’язання або спонсорування війни проти України. Фізособи зі списків не можуть в’їжджати до країн Євросоюзу, а їхнє майно там заарештовують. Подібні списки ведуть США, Британія та інші союзники Києва. Таким чином, путінський режим стає токсичним для російських еліт. А звинувачення міжнародного кримінального суду, масові санкції й вкрай нестабільна економіка змушують багато іноземних компаній залишати російський ринок.
“Якщо ми говоримо про такі великі “гаманці” і про доларових мільйонерів, то буквально нещодавно були дані, що 8,5 тис. доларових мільйонерів покинули Росію і вивели звідти свої гроші. Ми знаємо, що західні компанії продовжують виходити з ринку Росії, на жаль, повільніше, ніж нам би всім хотілося. Але якраз зараз там настільки поставлені умови, що західні компанії за копійки продають свої активи”, — сказала аналітикиня Київської школи економіки Юлія Павлицька.
Тепер, коли виробники пішли з ринку, а постачання західних технологій і комплектуючих заморожено, такі галузі, як авіація, машинобудування та хімічна промисловість, фактично, припинили своє існування. А спроба так званого імпортозаміщення від самого початку була приречена на провал. У сучасному світі жодна країна не може самостійно закривати всі свої потреби на одному рівні з рештою світу. Рівень життя в Ірані та Північній Кореї, які спробували побудувати ізольовану економіку, про це свідчить.
“Це пов’язано з процесами, які ділять виробництво на окремі складові, і кожна з цих складових має свою економіку. Тобто, в принципі, це ніби об’єктивні економічні закони, поділ праці та кооперації. Тому якщо йдеться про якесь потужне імпортозаміщення, як каже Росія: “Ми робимо все самі, а ви нам не потрібні”. Так. Теоретично можна зробити все самим, але тільки одразу виникає питання яка це буде якість? Друге питання скільки ви зможете це зробити? І третє, чи зможете ви цим задовольнити свої потреби? Відповіді на ці питання очевидно негативні”, — пояснив представник правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.
Наразі Євросоюз запровадив уже 11 санкційних пакетів щодо Росії. Такі ж обмеження вводять й інші союзники Києва, наприклад, США, Великобританія та Японія. Усі ключові рішення було ухвалено ще в перший рік повномасштабної війни Росії проти України. Тепер же міжнародна коаліція лише не дає Москві обходити їх. Адже санкції мають накопичувальний ефект. Тож з кожним днем, у Кремля залишається все менше ресурсів для того, щоб продовжувати свою злочинну війну.
Читайте також: Росія не генерує нічого, крім хамського стада: суботнє інтерв’ю з Михайлом Подоляком