Падіння рейтингів і страх перед народом: у РФ влада хоче визнати емігрантів “недружніми релокантами”

Державна Дума РФ. Фото: ap.org

У Державній думі РФ запропонували ввести спеціальний термін для громадян країни, які виїхали з політичних мотивів і працюють за кордоном, — “недружній релокант”.

Держдума доручила прокуратурі перевірити всіх громадян, які залишили Росію, включно з діячами культури, бізнесменами, блогерами, спортсменами, на предмет “дискредитації” російської армії і допомоги Україні.

“Недружній релокант” як клеймо для росіян, які виїхали

Із пропозицією внести в законодавство РФ новий термін 10 жовтня виступив депутат російського парламенту Султан Хамзаєв. За його словами, необхідно розширити поняття релокантів, щоб воно охоплювало не тільки співробітників компаній, а й фізичних осіб, які працюють за кордоном на себе.

“Вважаю, нам треба розширити поняття релокантів, додавши, що ними можуть бути не тільки співробітники компанії, а й фізичні особи, які працюють на себе з-за кордону. Цілком має існувати термін “недружній релокант”, який мав би на увазі, що людина свого часу не тільки покинула Росію і працює з-за кордону, а й зробила це з політичних мотивів”, — заявив він.

Хамзаєв також запропонував закріпити цей термін у трудовому законодавстві та запровадити обмеження під час працевлаштування для “недружніх релокантів”, а також вимагати від них обов’язкового звіту до Міністерства праці, аналогічного до тих звітів, які надають до Мін’юсту так звані “іноземні агенти”.

Як приклад “недружнього релоканта” Хамзаєв навів шоумена, а за сумісництвом “іноагента” Семена Слєпакова, який зараз живе в Ізраїлі.

“Він торік написав пісню, що ображає російських матерів, і одразу втік до Ізраїлю як боягуз. А зараз він написав вихваляючу оду ізраїльській армії та ізраїльському народу. Адже це лицемірство. Усі ці “іноагенти” Макаревич, Галкін, Слєпаков, по суті, нам плюють в обличчя. Ось вони є “недружніми релокантами”, — сказав Хамзаєв.

Зі свого боку, голова Держдуми В’ячеслав Володін заявив, що на російських емігрантів, які підтримують Україну, в Росії не чекають.

“Коли говоримо про релокантів, той, хто виїхав із країни і вчинив підлі вчинки, радіючи пострілам по території Росії, має усвідомлювати, що тут його не тільки не чекають. Якщо він приїде сюди, Магадан йому забезпечений”, — заявив він.

На слова Володіна моментально відреагував губернатор Магаданської області Сергій Носов.

“Колима не приймає людей підлих, не приймає зрадників. І це стереотипи або кліше, старі кліше, яких давно пора позбутися, тим більше ці кліше від релокантів минулого. Вони, на жаль, мають місце бути”, — відповів Носов Володіну.

Пізніше глава Держдуми відкоригував свою заяву, підкресливши, що Магадан є “територією розвитку”.

“Це не Магадан. Магадан — територія розвитку. Це, найімовірніше, як запропонував депутат Микола Харитонов, мають бути рудники, і територію треба подивитися там, де у нас погода більш постійна, щоб там не було літа”, — іронізував Володін.

Державна дума доручила прокуратурі перевірити релокантів, які виїхали з Росії. Серед них:

  • телеведучий Іван Ургант;
  • мільярдер Михайло Фрідман;
  • гуморист Максим Галкін;
  • гуморист Олександр Гудков;
  • комік Олександр Ревва;
  • блогер Руслан Усачов та інші.

“Путінський режим за природою своєю терористичний, він бере заручників і сіє страх скрізь, куди тільки може дотягнутися. Відповідно в країні вже давно страх посіяно. Громадян, які живуть на території країни, залякали давно. Тому досить маленька кількість людей у масштабах багатомільйонної країни протестують. Зараз режим почав залякувати тих, хто зміг вирватися, виїхати, і робиться це з однією метою, щоб люди, навіть виїжджаючи з країни, продовжували мовчати”, — пояснив координатор регіонального напряму ОВС-Інфо Ростислав Павлищев.

Читайте також: “Недружній релокант”: у РФ хочуть переслідувати тих, хто покинув країну з політичних мотивів (ВІДЕО)

Думки експертів

Чому влада РФ вирішила переслідувати громадян, які виїхали з Росії? Чи багато росіян після внесення в законодавство терміна “недружній релокант” захочуть повертатися додому? Ці питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • Леонід Гозман, російський опозиційний політик;
  • Ольга Курносова, політична аналітикиня, головна редакторка російського порталу After Empire.

ЛЕОНІД ГОЗМАН: У Росії з релокантів зробили нових ворогів

— Коли людина поїхала, то утискати її трошки важче, тому що ти її просто не можеш дістати. Шкода, але дістати не можеш. Але, звичайно, вони намагаються всіх залякати звідси, зрозуміло, навіщо.

Мені від їхніх цих істерик ні холодно, ні жарко, тому що я і так знаю, що мене заарештують на кордоні, якщо я повернуся. Є досить багато людей, які сильно їх не люблять, які живуть за кордоном, але які все-таки іноді їздять додому, хто — батьків провідати, у когось справи якісь там залишилися або просто за домівкою сумують.

Цим людям вони теж кажуть: “Хлопці, ви не їдьте нікуди”. Таким, як я, це все одно, інші просто не приїдуть.

Коли Володін сказав щодо Магадана, на нього образився губернатор Магаданської області, який сказав: “Чого це нам усіляку шваль спихати? Ми взагалі тут хороші”.

Володін одразу ж виправився і сказав, що не в Магадан, а на рудники. У мене відразу асоціація з декабристами. Ні на які рудники ніхто не поїде, ніхто до них не повернеться. Тоді питання: за яким дияволом вони язиком мелють, навіщо?

Влада Володимира Путіна, звичайно, дуже сильно втрачає підтримку. Цю втрату підтримки не видно особливо на опитуваннях громадської думки, тому що на них люди дають соціально бажану відповідь. Але емоційно, на рівні емоцій і відчуттів, звичайно, підтримка Путіна дуже сильно падає. Відновити її можна перемогами.

Але українські солдати не дають їм перемогти. І я дуже сподіваюся, що не дадуть. Перемога не світить поки що. Я дуже молюся за те, щоб вони перемогли. До речі, одна з ознак “недружнього релоканта” — бажати перемоги Україні, а я її бажаю.

Природно, перемоги [РФ] немає. Якісь внутрішньополітичні, соціальні успіхи, зарплата зросла вдвічі, ще щось таке — все одно навпаки. Ціни зростають, ситуація погіршується, деякі ліки зникають із продажу. Загалом, це все стає дуже складно.

А що ще? Значить, дуже сильно об’єднують спільні вороги. Ось є ворог, і ми в боротьбі з цим ворогом згуртовуємося, і ви, народ, згуртовуєтеся навколо нас, влади. І саме тому наша влада весь час шукає ворогів.

Вона шукала ворогів серед ЛГБТ-спільноти. І вони якийсь час у РФ кричали, що ЛГБТ становить небезпеку, зараз прийдуть солдати НАТО, всіх зґвалтують та інші дурниці. Це якийсь час діяло, але потім перестало діяти.

Зараз вони знайшли нового ворога. “Недружні релоканти” — це дуже хороший ворог.

Перша теза — які погані релоканти. Друга теза — дивіться, вони вороги і ваші, і наші, тобто, ми з вами разом. І те, що ви живете впроголодь, а в нас золоті унітази, — це не так важливо. Важливо, що ми з вами разом проти ворога. Ось заради цього це і робиться.

Володін — не надто великого розуму чоловік, але тут він діє абсолютно, з їхнього погляду, правильно. Скільки це діятиме, теж невідомо. Звичайно, люди теж від усього втомлюються. Весь час потрібно якихось нових ворогів підкидати.

ОЛЬГА КУРНОСОВА: Російська влада боїться, що народ її змете могутнім ураганом

— Володін шукав місця для емігрантів, куди б їх відправити, але так і не знайшов. Спочатку образився губернатор Магаданської області, потім Володін кудись ще зібрався [релокантів] відправити, але знову якось не вийшло.

Тому, звісно, не вистачає їм будівництва Біломорканалу, на будівництві якого в минулому столітті працювали політичні в’язні. Напевно, і зараз будуть щось таке придумувати. А раптом вийде…

Те, що соціологія весь час показує падіння рейтингу Путіна і зростання антивоєнних настроїв, сприймається владою дуже болісно. Тому єдиний спосіб, яким вони можуть заткнути роти незгодним, це всіх пересаджати. Що, власне, вони й роблять просто з приголомшливою ретельністю, бо саджають уже за все.

Це також робиться для того, щоб залякати людей, щоб вони боялися повернутися додому. А раптом усі ті, хто поїдуть, повернуться, зроблять революцію і повалять Володіна разом із Путіним? Що ж тоді йому робити? Сидіти у в’язниці до кінця своїх днів, а він не хоче.

Тому він каже: “Не здумайте, а то я вас усіх пересаджу, і ви не дійдете до Красної площі”. Ось їм і самим рухає страх того, що, врешті-решт, людям набридне ця узурпація влади. Вони самі бояться, що людям це набридне, і їх просто змете могутнім ураганом.

Для цього все і задумано, щоб максимально залякати всіх тих, хто не згоден із перебуванням при владі Путіна і його камарильї. Щоб вони думали, що їх зараз усіх пересаджають, як Олексія Навального або Іллю Яшина, і тому не повертаються. Власне, це пряме залякування.

Але знову-таки, як ми знаємо з історії минулого — мені хотілося, щоб і Путін із Володіним іноді історію цю перечитували, — усі посадки й бажання не допустити емігрантів повернутися назад, щоб змінити країну, ніколи ні до чого не приводили.

Коли дозріває революційна ситуація, революція відбувається. І там уже не важливо, яким чином нові революціонери потраплять до Москви. Буде це броньований вагон, як у Леніна, чи це буде щось інше, неважливо.

До речі кажучи, той самий Ленін ще Фінською затокою свого часу до Петербурга приходив. Тож буде зима, буде Фінська затока, буде лід.

Читайте також: “Іноагенти”, фігуранти “Миротворця” і політемігранти: хто з російських артистів підтримує Україну

Прямий ефір